Brett Kavanaugh' ametisse vannutamise tseremoonial osalesid vaid ta abikaasa ja tütredFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 8. oktoober 2018 19:29
Laupäeva õhtupoolikul andis USA ülemkohtu uusim liige Brett Kavanaugh privaatsel tseremoonial ametivande. Vastuolulist kandidaati süüdistas kolm naist seksuaalses väärkohtlemises. Ent Kavanaugh pole ainus ülemkohtunik, keda säärased süüdistused saatma jäävad.

„Kes pani mu Coca-purki kubemekarva?“ Nõnda küsis juuraprofessor Anita Hilli sõnul tema ülemus, tulevane ülemkohtu kandidaat Clarence Thomas, oma alluvatelt. Lisaks sellistele ebasündsatele kommentaaridele tundvat Thomas huvi just Anita vastu, kirjeldades talle põhjalikult oma privaatpiirkonna väljanägemist, kutsudes teda mitu korda kohtingule ning rääkides talle erinevatest seksuaalaktidest, mille praktiseerimisest oleks huvitatud olnud.

Clarence Thomas Foto: AP/Scanpix

Nagu ka Brett Kavanaugh' vastu tunnistama kutsutud prof. Christine Blasey Ford, ei arvanud viimaks Thomase alluvusest lahkunud Anita Hill, et peaks ahistajaga enam kunagi tegemist tegema. 1991. aastal määras George H. W. Bush Thomase uueks ülemkohtuniku kandidaadiks. Mehe suhtes olid üldiselt soosivad mõlema partei esindajad. Ent kui meediasse lekkis Hilli vestlus FBIga, paluti naine senati õiguskomisjoni ette tunnistusi andma.

Võrdlused Anita Hilli ja Christine Fordi tunnistuste vahel on kerged tekkima. Mõlemad naised rääkisid minevikus toimunud intsidentidest, mõlemad mehed olid vabariiklasest presidendi esitatud kandidaadid ning mõlemal naisel oli nii pooldajaid-uskujaid kui ka vihaseid vastaseid, kes neid valetajaiks sõimasid.

Anita Hill 1991. aastal USA senati õiguskomisjoni ees Foto: AFP/Scanpix

Aastakümneid hiljem on Ameerika üldsus hakanud Anita Hilli ülekuulamisse kriitilisemalt suhtuma. Meesoost senaatorite ründavad ning solvavad küsimused, otsesõnu Hillis kahtlemine ja üldse kogu ürituse ümber toimunud tsirkus on tänaseks päevaks nii halva maigu külge saanud, et mõned vabariiklastest senaatorid ei hakanud nüüd Christine Fordi ise küsitlemagi. Nad suunasid oma küsimused hoopis (naissoost) prokurörile, kelle erialaks on seksuaalkurjategijate kohtu ette viimine. Seda selleks, et end distantseerida kunagisest Hilli ülekuulamisest ning vältida võrdlusi sellega, mis tänapäeval oleks mainekatastroof.

Christine Blasey Ford senati õiguskomisjoni ees tunnistusi andmas Foto: AP/Scanpix

Lisaks ei julgenud vabariiklased välja öelda, et Ford valetab, luues kummalise vastuolu, kus ühest küljest kiideti Fordi julgust, tänati teda ning väljendati usku, et ta on tõepoolest ohver, samas toetades Kavanaugh' kandidatuuri ning uskudes ka tema vastuväiteid. Ebamugavas olukorras vabariiklased näisid pigem võtvat seisukoha, et midagi kindlat ei saa väita ja ehk oli Ford siiski kellegi teise ohver. Viimasena oma otsuse Kavanaugh kasuks langetanud vabariiklasest senaator Susan Collins sõnas reporteritele, et loodab siiski, et järjest rohkem naisi julgeb ahistamisest ja seksuaalrünnakutest rääkida.

Hilli ja Fordi juhtumite lõpp on aga samuti sarnane. Mõlemad mehed on nüüd üheksaliikmelise USA ülemkohtu kohtunikud. Eluaegsed, kui ise vastupidist soovi ei avalda.