ÕL TV | Õhtuleht

Hoiatus: nõrganärvilistel soovitame mitte vaadata! 

ÕHTULEHE VIDEO | VÕIMATU VÕIMALIKUKS: kuidas tehakse filmides kunstVERD? (2)

ÕL/KVARK, toimetaja Vidrik Võsoberg, operaatorid Aldo Luud, Jassu Hartsmann, 14. oktoober 2018 08:33
Foto: Aldo Luud, Jassu Hartsmann
„Teeme võimatu võimalikuks“ on KVARKi hüüdlause ning Õhtulehe ja KVARKi koostöösari, milles demonstreerime erinevaid põnevaid nähtusi ja katseid ning selgitame nende teaduslikku poolt. Sarja teises osas pussitab erilahenduste võlur Arnold Rein Tatunts oma kolleegi Mats Mikkorit noaga kätte. Või õigemini: mitte päriselt.  

Ilmselt on nii mõnelgi meist nooremas eas filme vaadates kummitanud peas mõte: see veri näeb nii ehtne välja – kuidas on võimalik, et näitleja ellu jääb?

Vastus on järgnev:  

Selline näeb välja allolevas videos näidatava keemilise reaktsiooni valem. 

Kui omavahel kohtuvad raud(III)kloriid ja kaaliumtiotsüanaat, siis tekib nende reaktsiooni käigus kaaliumtiotsüanoferraat(III). Ehk sügavpunase värviga vedelik, mis vägagi meenutab värsket verd. Just seda Hollywoodi märulifilme tehes kasutataksegi.

„Tegelikult ei ole see muidugi ainus moodus, kuidas filmides võltsverd tehakse. Palju sõltub eelarvest, konkreetsest stseenist ja filmimise eripärast. Suur osa võltsvere „retsepte“ sisaldab punast toiduvärvi ning mõnes filmis tehakse kogu veretöö hoopis eriefektidega. Loomingulisuse eest võiks siin kohal välja tuua Alfred Hitchcocki, kes oma filmi „Psycho“ dušistseenis kasutas võltsverena šokolaadisiirupit – film oli mustvalge ning punane võltsveri ei andnud piisavat efekti,“ lisavad Arnold Rein ja Mats. 

Kuidas KVARKi mehed noaga vehkisid ja kunstverd tegid, vaata verdtarretavast videost.

Foto: Aldo Luud, Jassu Hartsmann

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee