Maailm

KOHUTAV: Bulgaarias vägistati ja tapeti tuntud uuriv teleajakirjanik (30)

Aadu Hiietamm, 8. oktoober 2018, 13:25
VÄGISTATUD JA SURNUKS KÄGISTATUD: Bulgaarlanna Viktoria Marinova tapeti pärast seda, kui ta oli telekanalis TVN alustanud uut vestlussaadet Detektor.  EPA/Scanpix
Bulgaariat vapustas jõhker kuritegu. Riigi põhjaosas Ruse linnas vägistati ja seejärel tapeti Euroopa Liidu abirahade väärkasutust uurinud teleajakirjanik Viktoria Marinova. Temast jäi maha kuueaastane tütar. 

Viktoria Marinova (30) surnukeha leiti Bulgaaria - Rumeenia piiril asuva Ruse linna ühes pargis Doonau jõe ääres asuvatest põõsastest pühapäeva öösel. Naise surma põhjustasid löögid pähe ja kägistamine, ütles prokurör Georgi Georgijev. Siseminister Mladen Marinov lisas hiljem, et kurjategija oli ajakirjaniku ka vägistanud. Mõrvar oli kaasa võtnud tapetu mobiiltelefoni, autovõtmed, prillid ja mõned riideesemed. Ajakirjaniku auto leiti siiski pargituna mõrvakoha lähedal.

Peaminister Bojko Borisov avaldas lootust, et kurjategija leitakse kiiresti, sest ta oli sündmuskohale jätnud oma DNA-jäljed. Ta rõhutas, et mõrvaloo lahendamiseks saadeti Ruse linna riigi parimad kriminalistid.

Politsei ei seosta esialgu mõrva ajakirjaniku tööga ning uurib tapmise kõiki võimalikke motiive, seal hulgas eraelulisi.

VÄGISTATUD JA SURNUKS KÄGISTATUD: Bulgaarlanna Viktoria Marinova tapeti pärast seda, kui ta oli telekanalis TVN alustanud uut vestlussaadet Detektor. Facebook

Viktoria Marinova töötas telekanalis TNV. Ta oli just alustanud uue vestlussaatega Detektor. 30. septembril eetrisse läinud esimese saate külalised olid kaks uurivat ajakirjanikku Dimitar Stojanov ja Attila Biro ning arutati Euroopa Liidu abirahade väärkasutust. 

Samal teemal

Saates Detektor paljastati korruptsiooni 

Portaalis Bivol töötavad Stojanov ja Biro rääkisid, kuidas nad uurisid ühe Euroopa Liidu investeerimisprojektidega tegeleva konsultatsioonifirma tegevust ning avastasid korruptsiooniskeemid, milles osalesid kohalikud ärimehed ja poliitikud ning ka vene oligarhid.

Ajakirjanike sõnul oli 13. septembril helistanud neile informaator ja teatanud, et konsultatsioonifirma kontorist veetakse juba kaks päeva dokumente välja. Stojanov ja Biro sõitsid kohale ja nägid, kuidas väravast sõidavad välja valged veoautod. Neid jälitades jõuti tühermaale, kus põles terve mägi plastikkotte dokumentidega.  Keegi kutsus välja politseinikud. Pressikaardid ei aidanud, ajakirjanikel pandi käed raudu ja toimetati politseijaoskonda. Seal hoiti neid seitse tundi.

Portaali Bivol omanik Asen Jordanov ütles agentuurile AP, et Viktoria Marinova tapmisega sooviti ajakirjanikke hoiatada. Ta kutsus võime võtma Marinova kolleegid politsei kaitse alla.

Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) meediavolinik Harlem Désir mõistis Viktoria Marinova tapmise hukka. Ta kirjutas Twitteris: „Olen šokeeritud uuriva ajakirjaniku Viktoria Marinova jõhkrast mõrvamisest Bulgaarias.“ Meediavoliniku sõnul tuleb juhtunu asjus korraldada põhjalik uurimine ning kurjategija peab saama teenitud karistuse. 

Organisatsiooni Piirideta Ajakirjanikud andmetel on lood sõnavabadusega Bulgaarias halvad. Bulgaaria on ajakirjandusvabaduselt maailma riikide seas alles 111. kohal ning Euroopa Liidu 28 liikmesriigi seas viimasel kohal. 

Ka on Bulgaarias levinud naistevastane vägivald. Sealne meedia on kirjutanud, kuidas naisi on tapnud nende endised  abikaasad või elukaaslased.

Neli kõmulist mõrva

Viktoria Marinova on viimase 14 kuu jooksul juba neljas Euroopa Liidus mõrvatud ajakirjanik.

Nii tappis leiutaja Peter Madsen mullu augustis Kopenhaageni lähistel allveelaevas teda sinna intervjueerima tulnud Rootsi ajakirjaniku Kim Walli.

Mullu oktoobris hukkus autopommiplahvatuses Malta uuriv ajakirjanik Daphne Caruana Galizia.

Tänavu veebruaris tapeti Slovakkias uuriv ajakirjanik Jan Kuciak ja tema kihlatu.

30 KOMMENTAARI

k
9. oktoober 2018, 10:32
Kui vene siis ei imesta. Kuna bulgaarias on ka uurimis korruptsioon.
l
lord 9. oktoober 2018, 08:50
bulgaaria kuuuurija katrin lust
Loe kõiki (30)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee