Foto: Pixabay
Toimetas Vidrik Võsoberg 8. oktoober 2018 18:46
Tuleb välja, et vähemalt Ameerikas – ja tõenäoliselt kehtib see mujalgi – põhjustavad põdrad inimestele märgatavalt sagedamini vigastusi kui karud ja hundid kokku. Põhjuseks on see, et inimesed kipuvad põtru mitte kartma, uskudes, et need on umbes samamoodi vagurad nagu kitsed või hirved. Ja nii minnaksegi julgelt põdrale liiga lähedale näiteks pilti tegema – ja kahetsetakse seda kohe. Sest 500-kilone ja kaks meetrit kõrge tugevate sarvedega elukas, kes suudab joosta kiirusega kuni 45 km/h, pole mingi Bambi. Art of Manliness on pannud kokku illustreeritud juhendi selle kohta, kuidas käituda põdra lähedusse sattudes. 

1. Kui näed põtra, siis püüa enda ja looma vahele jätta piisavalt ruumi. Vähemalt 15-20 meetrit. Kui vaja, siis tekita rahulikult taganedes teie vahele lisaruumi.

2. Vaata, ega vasikaid läheduses pole. Ära iialgi jää põdralehma ja tema vasikate vahele.

3. Jälgi agressiivsuse märke: kaela- ja seljakarvade turriminek, peadligi tõmbuvad kõrvad, pidev mokkade limpsimine.

4. Kui põder sind ründab, siis jookse nii kõvasti ja kiiresti minema kui suudad. Üldiselt tõmbab põder tagasi, kui on sind endast piisavalt kaugele kihutanud.

5. Püüa leida lisakaitset, tõmbudes suure puu, kivi või mõne ehitise taha.

6. Kui saad siiski sarvehoobi ja lendad maha, siis tõmbu kerra ja püüa kaitsta oma pead ja elutähtsaid organeid. Kui vähegi võimalik, siis jätka taandumist.

Foto: Pixabay