Krimi

Sauga mõisa õhku lasta üritanud pommimeistrid said kohtus karistuse kätte (8)

Siim Randla, 8. oktoober 2018, 07:24
Foto: Tiina Kõrtsini
Pärnu maakohus mõistis tingimisi vangistuse kahele mehele, kes viisid Sauga mõisa omavalmistatud lõhkekeha, mida taheti plahvatama panna.

Maksimi süüdistatakse selles, et ta omandas eeluurimisele teadmata ajal ja kohast Vene päritolu 82 mm miinipilduja miini, Vene päritolu lennukipommi sütiku vahelaengu, mis sisaldab umbes 100 grammi tugevajõulist brisantlõhkeainet tetrüüli ja õppedetonaatori.

2016. aasta oktoobri lõpus, eeluurimisel tuvastamata ajal, toimetas ta lõhkematerjali koos Dmitriga Pärnus Sauga mõisa peahoone keldrisse. Nad komplekteerisid seal miinipildujamiini ja detonaatorit kasutades lõhkeseadeldise ja panid selle mõisa keldri seina tehtud õõnsusesse. Plahvatuse tekitamiseks – kasutades akut ja elektrijuhtmeid – initseerisid nad detonaatori.

Lõhkeseadeldise plahvatust ei järgnenud nende tahtest olenemata põhjusel, seisab süüdistuses. 30 oktoobril leidis juhuslik inimene selle keldrist. Pommigrupp lokaliseeris lõhkeseadeldise. Samuti kahtlustatakse Dmitrit selles, et ta sai Maksimilt laskekõlbliku käsitöönduslikult ümber ehitatud õhupüssi ja viis selle koju.

Samuti omandas ta laskekõlblikud ääretulepadrunid ja Saksa päritolu puuduva esiosaga fugassmürsu ning hoidis neid enda elukohas. Maksimi juurest leiti ja võeti läbiotsimisel ära 20 sileraudse püssi padrunit, 92 püstolipadrunit, 61 vintpüssipadrunit, 152 vintpüssipadrunit kaliibriga 7,62 x 39 mm ja 23 püstolipadrunit kaliibriga 7,62 x 25 mm.

Septembris süüasja arutanud Pärnu maakohus karistas Dmitrit nelja aasta ja üheksakuulise, Maksimi aga viieaastase tingimisi vangistusega.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee