Maailm

Läti parlamendivalimiste üllatav tulemus: mis saab edasi? (6)

Tõnis Erilaid, 7. oktoober 2018, 21:44
NAPP OSAVÕTT: Valimiskastide juures käis siiski alla 55 protsendi täisealisest elanikkonnast.Foto: Reuters/Scanpix
Läti laupäevastel parlamendivalimistel võitis Riia linnapea Nils Ušakovsi Koosmeele erakond. „Paldies! Spassibo!“ ütles Ušakovs tulemuste selgudes. Senised valitsusparteid kaotasid uute erakondade esile tõustes tublisti hääli. Kuid kokkuvõttes tähendab see segadust ning võimalust, et tulevast võimuliitu asub juhtima hoopis neljandaks jäänud erakond Arengu Nimel/Poolt!, mille tuntuim poliitik Artis Pabriks pürib peaministriks.

„Me alustame teiste erakondadega valitsuse moodustamiseks kõnelusi kohe esmaspäeval,“ ütles Pabriks eile.

Samal teemal

Peaaegu viiendiku valijate häälest kogunud Koosmeel jääb suure tõenäosusega opositsiooni, sest rahvuslikud parteid peavad selle liikmeid Kremlimeelseteks, ning ka laupäevastel valimistel teiseks-kolmandaks jäänud uued populistlikud erakonnad Kellele kuulub riik? ning Uus Konservatiivne Partei, kes käis välja peamise lubadusena võitluse korruptsiooni vastu, vaevalt nendega koalitsiooni läheksid. Koosmeel on juba 2010. aastast Läti suurim partei, kuid võimu juurest on teda alati targu eemal hoitud.

Partei Kellele kuulub riik? ja selle karismaatiline liider, endine näitleja ja saatejuht Artuss Kaiminš olid eriti populaarsed välislätlaste seas, mis osalt seletab nende hea tulemuse. Erakond on näiteks lubanud ministeeriumid kaotada ning asendada need projektipõhiste sekretariaatidega, mis pärast oma ülesande täitmist laiali läheksid. Ka loodavad nad tõsta praegu alla kahemiljonilise rahvaarvu 2050. aastaks 2,5 miljonile ja tuua parema teenistuse otsinguil välismaale läinud lätlased koju tagasi.

Lätis võivad valijad panna hääletussedelile plussi meeldiva kandidaadi juurde ja miinuse tollele, keda parlamenti ei laseks. Enim plusse (rohkem kui 34 000) teenis Koosmeele peaministrikandidaat Vjačeslavs Dombrovskis. Kaiminš sai umbkaudu 21 000 plussi. Teised tuntumad poliitikud „teenisid“ enamasti 10 000–11 000 plussi, nende hulgas ka praegune peaminister Maris Kučinskis, kelle Roheliste ja Talurahva Liit hulga poolehoidu kaotas, kuid vastu varasemaid ootusi siiski kriginal valimisünnise ületas. 

Kučinskis on varem öelnud, et kui uut valitsust ei suudeta kiiresti moodustada, siis kuulutab ta president Raimonds Vejonise toel välja erakorralised valimised.

Laupäeval algasid Läti valimised skandaaliga, kui populaarse sotsiaalmeediaportaali draugiem.lv avaleheküljele ilmusid fotod Vladimir Putinist ja Venemaast, taustal mängis Vene hümn ja ilmus varem Putini öeldud tekst: „Teile, Läti seltsimehed: Vene piiridel ei ole lõppu. Vene maailm saab ja peab ühendama kõiki, kellele on armas vene kultuur ja keel, ükskõik, kus nad ka ei elaks – Venemaal või mujal!“

Putin tähistas muide pühapäeval oma 66. sünnipäeva.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee