Õhtulehe spordiblogi

Kaarel Täll | Aus haikumeister (3)

Kaarel Täll, 8. oktoober 2018, 00:01
Kimi Räikkönen ei väsi üllatamast: nüüd avaldas Espoo elukunstnik haikukogumiku.Foto: AP/Scanpix
Võimalik, et eelmisel nädalal ilmus kõigi aegade parim spordiraamat. Mõni päev enne vormel 1 Jaapani etappi nägi ilmavalgust ilusate valgete kaantega haikukogumik, autoriks 38aastane Espoost pärit Kimi-Matias Räikkönen, 2007. aasta vormel 1 maailmameister.

Üks stiilinäide Kimi haikuraamatust. Veel pole selge, kas ja kuidas Eesti fännid endale teost soetada saaks, aga õnneks leiab internetist nii mõnegi suurepärase haiku. Foto: Twitter

Soomlasega käib kaasas seletamatu fenomen: ükskõik, mida ta teeb või ütleb, muutub kullaks. Kujutage ette, kui piinlikult võinuks välja kukkuda Lewis Hamiltoni või Sebastian Vetteli haikuraamatud. Kõlab nagu totruse tipp. Kuid Espoo elukunstnik lõi surematu teose, mida ei unustata kunagi.

Tundub siiski loogilisem, et Kimi ei ärganud ise ühel päeval üles ega mõelnud: „Äkki peaks oma haikud sahtli põhjast välja otsima.“ Pigem oli ikkagi tegemist PR-meeskonna mõttelennuga. Aplaus ka teile, Kimi abilised, kui te üldse eksisteerite.

Kimi Räikkönen lehvitab fännidele. Foto: AFP/Scanpix

Maailmameistri üldisest kuvandist rääkides tekib muidugi küsimus, miks keegi teine sama taktikat ei kasuta? Kimi nišš on ausus. Üks lihtsamaid, loogilisemaid ja austusväärsemaid inimlikke omadusi. Ta ei viitsi tegeleda mõttetute asjadega, kuigi peab. Kui küsitakse loll küsimus, siis Kimi uurib vastu, „Miks nii loll küsimus?“

Talle ei meeldi pikalt rääkida. Ta on avalikult tunnistanud, et naudib vormel 1 juures ainult võidusõidu osa, kogu sellele eelnev ja järgnev meediatrall on mõttetu. Kahjuks on lihtsalt nii sattunud, et maailma kiireima autoga saab kihutada ainult juhul, kui istud pidevalt pressikonverentsidel ja osaled häirivatel PR-üritustel.

Ausus, siirus ja konkreetsus teevad Kimist ühe kõige silmapaistvama sportlase maailmas. Tegelikult on ta oma kahesõnaliste ja torssis vastustega proovinud liigset tähelepanu vältida, aga see toimib vastupidiselt. 

Suurem osa spordimaailmast kannab meediaga suheldes mingit võltsmaski. Kaamera või mikrofoni ees ollakse kanged ja minnakse mingisse rolli, kus ehk polegi vaja alati olla. Kimi rolliks on Kimi ehk Soome poiss, kellele meeldib autoga sõita. Kindlasti on ta oma multimiljonäri elu jooksul proovinud ka hiigeljahtide puhkusi troopilistel meredel, aga tegelikult meeldib Kimile Soomes kala püüda ja saunas käia. Kuuldavasti ka pidutseda.

Tänavu ilmunud elulooraamatus meenutab ta aastat 2012, mil Bahreini ja Hispaania etappide vahele jäi 16 päeva kestnud joomatsükkel. Toona Lotusega sõitnud Kimi lõpetas Bahreinis teisena, Hispaanias kolmandana. Barcelona sõidu järel läks esikolmik pressikonverentsile, kus igaüks ka oma emakeeles sõidu kokku sai võtta. 

„Head emadepäeva mu emale ja kõigile teistele emadele. Muud polegi, aitäh,“ teatas Kimi ülemaailmses televisoonis, ilusas soome keeles. Aus. Tegelikult polegi vahet, mis mingil autode võidusõidul toimub. Tähtis on ema. Prioriteedid peavad paigas olema.

Raske sõnadesse panna, kui palju sellised karakterid spordile juurde annavad. Nendeta saaksime pärast võistlust teada, et „andsin endast parima ja siit on hea edasi minna.“ Muidugi, kõik tahavad võita ja asja peab ka tõsiselt võtma, aga eelkõige tuleb jääda iseendaks. Püüa kala, joo longerot ja kirjuta haikusid nii palju, kui ise heaks arvad, sest sportlaseks olemine ei tähenda avalikkuse ees maski kandmist.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee