Repliik

Sven Sester | Avalike teenuste hinnad tuleb alampalgast lahti siduda (14)

Sven Sester, riigikogu majanduskomisjoni esimees, Isamaa, 7. oktoober 2018, 18:12
 Teet Malsroos
Tööandjate keskliit ja ametiühingud on välja töötanud mõistliku arvutuspõhimõtte, mis seob alampalga tõusu tööviljakuse kasvuga. Tuleb tunnustada ametiühingute ja tööandjate kokkulepet, mille tulemusena tõuseb alampalk järgmisest aastast 540 eurole. Prognoosid näitavad, et jätkub ka keskmise palga kiire tõus. See on rõõmusõnum töötajatele, kuid seab ettevõtjad suurema surve alla.

Enne valimisi on tavaliseks saanud vasakpoolsete erakondade hõiked, et alampalga peab kehtestama riik. Isamaa jälgis enne 2015. aasta riigikogu valimisi, kuidas Keskerakond ja sotsiaaldemokraadid soovisid tööandjate ja ametiühingute kokkuleppesse jõuliselt sekkuda. Selline järsk riigipoolne surve ei oleks arvestanud tööturu tegelikku olukorda ning oleks paljud väikeettevõtted pankrotti viinud – jätnud inimesed seega hoopis tööta. Isamaa on seni hoidnud kurssi, mille järgi peab riik jääma alampalga aruteludest kõrvale. Alampalk peab olema tööandjate ja töövõtja vaheline kokkulepe.

Omaette arutelu väärib avaliku sektori teenuste seotus alampalgaga. See tähendab, et viimase tõustes kallinevad teenused. Tekkinud on olukord, kus riik on teatud mõttes tööandjate ja töövõtjate pantvang ja sõltub nende kokkuleppest. Esmalt mugavana näiv lahendus ei pruugi olla aga kõige õigem. Vaevalt on avalike teenuste hind tööandjate ja töövõtjate esmane mure. Seda ei saa neile ette heita – tööandjad soovivad teenida kasumit ja töövõtjad võimalikult soodsaid palgatingimusi, kuid järellainetusena tekkiv avalike teenuste hindade tõus ei lähtu tegelikust olukorrast ja vajadusest, ega ole ka kulupõhine.

Alampalga tõus nullib töövõtjate esindajate soovitud efekti. Töötajate sissetulekud võivad küll kasvada, aga suurenevad ka inimeste kulud. Hea näide on siinkohal lasteaia kohatasud, mis igal aastal suurenevad. Nähes, et palgakasvuga ei kaasne parem elukvaliteet, tekib töövõtjate esindajatel aga soov taas töötasu alammäära tõsta. Tekib mõttetu nõiaring, millest on väga keeruline välja murda. Mida laiemalt teenused alampalgaga seotakse, seda suurem surve palgakasvuks tekib. Kui me soovime sellele probleemile lahendust leida, jääb üle kaks võimalust. Esimene on see, et tööandjate ja töövõtjate läbirääkimistel on esindatud ka kolmas osapool, st riik. Teine võimalus on, et me alustame sisulist debatti teenuste lahtisidumiseks alampalgast. Andes riigile voli sekkuda alampalga läbirääkimistesse, jääks viimased Eesti populistlike vasakerakondade mängukanniks. Seetõttu on ainus mõistlik lahendus siduda teenuste hinnad alampalgast lahti.

14 KOMMENTAARI

k
Ka küss 8. oktoober 2018, 21:19
Svennule: kuidas jõmmipüük edeneb ja kuna Lätti viidud maksuraha tagasi saame? Sina ju selle seaduse taga oled koos Taaviga?
p
Pehmo 8. oktoober 2018, 20:44
on välja ilmunud !
Loe kõiki (14)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee