Brett KavanaughFoto: AP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 5. oktoober 2018 17:53
USA senat hääletas reedel kohaliku aja järgi kell 10.30 Brett Kavanaugh kandidatuuri protsessi üle. Selle tulemusena ei ole enam võimalik tema ametissevalimise hääletusega viivitada. Seksuaalrünnakus süüdistatud Kavanaugh'st võib juba laupäeval saada üks Ühendriikide üheksast ülemkohtunikust.

Reedene hääletus ei puudutanud Kavanaugh' võimalikku ametikohta, vaid senati enda tööd ja sellele ajapiirangu andmist. Ajalise piirangu poolt hääletas 51 senaatorit, vastu hääletas 49 senaatorit.

Nüüd on senati liikmetel üksteisega aega Kavanaugh' teemal vaielda vaid 30 tundi. Need tunnid jaotatakse kahe partei vahel võrdselt. Kui reedene hääletus oleks läbi kukkunud, oleks neil senaatoritel, kes Kavanaugh'd ei toeta, olnud võimalus Kavanaugh' ametisse kinnitamise hääletusega venitada ning uute tõendite leidmiseks aega võita.

100liikmelises senatis on ka kaks parteiväliselt valitud senaatorit, ent vabariiklastel (kes Kavanaugh' kandidatuuri toetavad) on senatis kokku 51 kohta. Reedesel hääletusel ei läinud päris kõik hääled siiski n-ö parteiliini mööda. Näiteks hääletas Kavanaugh' arutlusele ajapiirangu andmise poolt West Virginia osariigi demokraadist senaator Joe Manchin ja selle vastu Alaska vabariiklasest senaator Lisa Murkowski.

Nüüd peaks plaani järgi juba laupäeval, pärast ettenähtud 30 tunni möödumist toimuma lõplik hääletus, millega Kavanaugh siis ametisse kinnitatakse või mitte. Reedese hääletuse tulemus on üsna heaks, ehkki mitte muidugi raudkindlaks indikaatoriks, kuidas hääled lõplikult Kavanaugh' poolt ja vastu jagunevad. See ennustab talle nappi võitu.

Siiski on vabariiklastel ka üks murekoht: Montana senaator Steve Daines, kes kindla peale Kavanaugh' poolt hääletaks, on laupäevaks võtnud vaba päeva, kuna tema tütar peab siis pulmi.

Kavanaugh'd on süüdistanud kolm naist. Neist esimene, psühholoogiaprofessor Christine Blasey Ford, andis eelmisel neljapäeval senati õiguskomisjoni ees tunnistusi. Fordi süüdistuse kohaselt ründas purjus Kavanaugh teda keskkoolipeol, surus ta voodisse, käperdas teda ning surus käe tüdruku suule, et too appi ei saaks karjuda. Ford kirjeldas senati õiguskomisjoni ees, et kartis nii vägistamist kui surma. Teiste naiste süüdistused Kavanaugh' vastu kirjeldavad nii enesepaljastamist kui grupivägistamise pealtvaatamist.

Kavanaugh' vastu on Kapitooliumimäel toimunud ulatuslikud protestiüritused.