Veebel Ergo Mets võitis mullu Torontos toimunud mängudel sisesõudmises pronksmedaliFoto: Martin Ahven
Liina Hallik 5. oktoober 2018 14:42
„Mul on siiralt hea meel, et meie kaitseväel on jõudu ja oskusi toetada meie veteranide sporditegemist,” sõnas president Kaljulaid. „On rõõm näha, et pärast sõjas üleelatut ei ole jäädud nukralt koju. Et inimestes on nii palju teotahtelisust ja optimismi, et minnakse võistlema mitmel spordialal korraga,” kiitis president Kaljulaid Võitmatute mängudel osalevaid vigastatud kaitseväelasi.

Oktoobri teises pooles Sydneys toimuvatel Võitmatute mängudel (Invictus Games) esindab Eestit 15-liikmeline kaitseväe veteranide võistkond. Eesti veteranid on osalenud mängudel alates nende loomisest 2014. aastal. Võitmatute mängudel osalevad vigastatud kaitseväelaed ning need on mõeldud oma kodumaa nimel võidelnud sõdurite võitlusvaimu säilitamiseks.

„Ma kujutan halvasti ette, kuidas täpselt te ennast tunnete, minu lugupidamine kõige selle eest. Mul on hästi hea meel, et Invictuse liikumine võimaldab teil kokku puutuda teiste sarnase kogemusega meeste ja naistega. See on ilmselgelt kõige lihtsam viis leida seda ühist keelt, mida meie teised võime ainult püüda leida,” sõnas president ning avaldas heameelt, et veteranid on vaatamata läbielamistele ja vigastustele säilitanud keskmisest rõõmsama ning optimistlikuma meele.

President Kaljulaid kiitis veteranidele peetud sõnavõtus nende tublidust: ükski ohver oma riigi heaks ei ole nii suur kui sõduri oma! Foto: Martin Ahven

„Minu lugupidamine, et pärast üleelamisi ei ole jäädud nukralt koju. Kõik on juba töölkäivad inimesed, nende hulgas on inimesi, kes töötavad kaitseväes, aga on ka inimesi, kes töötavad mujal ja teevad seejuures sporti. Üks veteran just ütleski, et põhiline spordiind tabas teda siis, kui ta läks kontoritööle. Siis tekkis vajadus ennast liigutama hakata. Ma arvan, et see on hästi tore rehabilitatsiooni võimalus. Ja taaskord võimalus tunda ennast ühiskonna täieõigusliku liikmena.”

President rõhutas, et ükski ohverdus oma riigi eest ei ole nii suur kui sõduri oma. „Suhtun suure sümpaatiaga töösse, mida te teete. Hästi oluline on see, et me keegi ei unustaks, kui suur teie ohver on,” sõnas president.

President Kaljulaid avaldas lootust, et kõik, kelle poole abi saamiseks pöördutakse, et Eesti võistkond oleks Võitmatute mängudel eriti tugev, on valmis seda andma. „Mulle on meie sõdurid väga kallid. Meie vigastatud sõdurid on väärt kõikvõimalikku tähelepanu, tunnustust ja tuge.”

President märkis ka, et Eesti on alles lähenemas üldisele arusaamisele, et ka vaimsed hädad, mis sõjaskäiguga kaasnevad ning mida väljastpoolt näha ei ole, on oluline igapäevaelu elamist takistav faktor.

Foto: Martin Ahven

Presidendi sõnul on veteranid väga head saadikud ka teistele puuetega inimestele, kellele samuti siin ühiskonnas peab rohkem tähelepanu jätkuma. „Eesti on väga hea majandusarenguga riik, suurepärase haridussüsteemiga riik, meil on siin väga paljud asjad väga hästi. Aga justnimelt selle töö mõttes, mis puudutab kõike sotsiaalset, ei ole me veel päris heaoluriik. Heaolu ei tähenda ainult kõrget sissetulekut inimese kohta, vaid see tähendab justnimelt seda kui lihtne on siin riigis toime tulla nõrgematel. Peamine heaoluriigi mõõdupuu on just see, et ka nõrgemad on aidatud teistega ühele järjele. Et ka nemad saavad koos teistega võistelda.”

Mullu Torontos toimunud Võitmatute mängudel osales kokku üle 550 võistleja 17 riigist. Eesti võistkonda kuulus 12 meest ja 3 naist. Eesti võistkond kogus tervelt kaheksa medalit. Kaks pronks- ja ühe hõbemedali võitis ujumises nooremveebel Martin Piisang. Lisaks võitis sisesõudmises kaks kuldmedalit vanemseersant Janno Lepik ning samal alal pronksi veebel Ergo Mets. Kettaheites võitsid hõbeda ja pronksi veebel Egerd Erreline ja veebel Jaune Engel.

Veebel Ergo Mets võitis mullu Torontos toimunud mängudel sisesõudmises pronksmedali Foto: Martin Ahven

Võitmatute Mängud on Ühendkuningriigi prints Harry poolt 2014. aastal ellu kutsutud suurüritus, mille peamiseks eesmärgiks on rehabilitatsioon läbi spordi ning eneseületuse. Osalema on oodatud liitlasriikide teenistusülesannete täitmisel viga saanud kaitseväelased. Sel aastal Sydneys toimuvad mängud on järjekorras neljandad, varasemalt on mängud toimunud 2014. aastal Londonis, 2016. aastal Orlandos, 2017. aastal Torontos. Tänavu Sydneys toimuvatel mängudel osaleb üle 500 võistleja 18 erinevast riigist 11 erineval alal.