Eesti uudised

Erivajadusega naine kemples sotsiaaltöötajatega üheksa kuud, et saada seaduses ette nähtud abi

„Vajan tugiisikut, et kodust välja pääseda, kuid mulle korrutatakse, et sellist teenust ei olegi.“

Kristiina Tilk, 4. oktoober 2018 20:10

77 KOMMENTAARI

h
Huvitav,kuidas erivajadustega ja puudega inimestesse firmades üldse suhtutakse? No te ei tahaks seda teada!/ 7. oktoober 2018 00:36
Tean mis tunne see on kui oled firmas üks erivajadustega haige inimene.Ja see kuidas terve mõistusega inimesed neisse suhtuvad! Minuga juhtus sel kolmapäeval 3.oktoobril üks imelik lugu.Mis see kellaaeg võis olla? No hakkas alles pool kolm saama,aga see oli isegi natuke varem.Teadsin aastaid varem,et kunagi tuleb kõik kokku räägitud jutud ühel päeval välja! Tavaliselt antakse valiku võimalus,mis tööst sa alustad ja millega sa lõpetad.Juhtusin suures laos laotöötajate jutu peale.No ja mida ma siis kuulma pidin? See ei olnud üldse hea. Mis need halvad jutud siis olid? Seda et minu sugusel erivajadustega inimesel pidi olema töötajate hulgas hea säärejooks,haige iseloom,pidin jätma endast täieliku liputaja mulje,karv pidi hästi läikima.Mis karvad need siis on mis mul hästi läigivad? Eks ikka mu oma enda juuksed,mis teisi kadedusest roheliseks ja valgeks näost ajab.Mis veel pidin välja nägema nagu mingi täis puhutav paks kummist naine,täiesti kaine.No mida veel.Muideks mul on kõik halvad jutud ühte kaustikusse üles kirjutatud.Nii kuupäev,päev,kellaajad ja aasta arvud.Täielik masendus tuleb peale.Olen teinud nende inimeste jaoks nii palju töid ära,aga nemad räägivad nii palju inetusi! Mulle on kõige rohkem soovitud siit ilmas lahkumist üle 40-korra.Ära kadumist ja mitte välja ilmumist 2-korda,minu välimust ja tervislikku olukorda on solvatud veel rohkem: üle 70 korra. Nii näpuga on mulle näidatud 23.septembril kella 10:33 ajal 2010.aastal neljapäeval,siis 1.septembril neljapäeval 2016.aastal kespäeval kella 11:21-13:49 ajal,veel on juhtunud seda 25.jaanuaril 2013.aastal reedel kella 9:07-11:09 ajal,16 juuni 2018 kella 11:57 ajal.Vot nii !Üks blond ütles ühele nii 4.oktoobril kella 13:06 ajal." Enam ei ole midagi teha,ta teab vist juba ammu mida me temast arvame"! Mitte et ta teab vist,vaid kõik on mulle oma sõnadega vahele jäänud. Andsin neile teise võimaluse,vaadaku ette et ise kunagi inivaliidiks ei jää,ega väsinud ja haiged tulevikus välja ei näe.Kunagi ju üks kommentaator kirjutas ühe lause: Las mõnitavad, küll elu maksab neile kõige halva ja kurja eest kätte!
i
irea/ 5. oktoober 2018 21:24
vaadake endale näkku,koolikaaslased.öpetajad.medidsiinitöö
tajad .ja öed vennad. üldjuhul vanemad armastavad oma lapsi.Teie kes isegi ei hooli sellest lapsest teid ei tohi lasta seda last kasvatama Autism on lapseeas väärkoheldud inimene.
e
ester sakk/ 5. oktoober 2018 22:08
Autism ei ole inimene. Autism ei tulene kohtlemisest.
a
autist/ 6. oktoober 2018 08:58
autism küll ei tulene väärkohtlemisest, küll aga on paljud autistid tõesti lapsena väärkoheldud ning saavad terve elu jooksul omajagu negatiivset tagasisidet, meid tõrjutakse ning satume keskmisest rohkem vägivallaohvriks, peamiselt lähedaste poolt.
S
\*.*// 5. oktoober 2018 20:27
See on ju sotsiaalhoolekanne, kus tehakse kõik selleks, et abivajaja ei saaks teadagi, milleks tal õigus on. Ja kui siis kuidagi midagi välja nuusib, siis tehakse kõik selleks, et seda tööd mitte teha (teenust mitte osutada).
l
Lapsevanem/ 5. oktoober 2018 18:52
Kohalikud omavalitsused tõepoolest peidavad inimesed ära ja hoiduvad kohustustest. Eriti Lääne-Harju, kus on tugiisikute vajadus lastele, kes vajavad keskkonda arenguks aga lasteaiad/koolid keelduvad tugiisikuta lapsi vastu võtmast. Ise juba aasta sellises seisus, see aga tähendab, et üks vanem peab koguaeg kodus olema, sissetulek poole väiksem...kedagi ei koti.
s
5. oktoober 2018 17:59
Sotstöötajal on kõrgharidus,see ei ütle veel midagi,ta on koolipingist tulnud,eluvõhik. Enne kui oma erialal töötama hakata, peab tegema läbi kadaliputee,töötama vähemalt 5 aastat põetaja/hooldajana erinevates hooldeasutustes,ka kõige viletsamates hooldekodudes, väiksepalgaga,väljaarvatud eliithooldusasutused,töötama koduhooldajana,tugiisikuna,selle aja jooksul peaks selguma kas sobib sotstöötajaks või mitte. Ka sotsministriks kandideerija peaks selle tee läbi tegema,see ei ole häbiasi,see näitab ausust,hoolivust teistest inimestest.
a
ab/ 5. oktoober 2018 21:32
Mis erialal kõrgharidus? Enamustel rätsepa haridus! Sotsametis vähemalt!
a
Ausalt ja otse/ 5. oktoober 2018 16:59
Valdades ei ole sotsiaaltöötajaid,kes tõesti teeks seda tööd tahtmisega aidata.Võibolla terve eesti peale mõned on,ma palun nende ees siiralt vabandust,aga enamikus selliseid pole.Lihtsalt ei ole.See,et töötaja on spetsialisti nime all ja istub ilusasti riides laua taga,sest jääb väheks.Ja kui lähed sinna mõne murega,siis lahendus jääb saamata.Need sotstöötajad tuleb kuidagi tõhusalt tööle saada.Aga selleks peab olema ka vallavanem asjalik.
r
Rita/ 6. oktoober 2018 16:39
Viljandi vallas on küll kompetentsed ja väga abivalmis sotsiaaltöötajad
m
Mutt/ 5. oktoober 2018 15:53
Ametnike armee, ringkaitse. Hakkab ära tüütama see olukord. Aga mida teha. Mis muud, kui et ikka ja jälle kirjutada.
t
5. oktoober 2018 13:03
Tugiisikud on meil palgatud ainult palavalt armastatud kultuuri rikastajatele majanduse tootjatele kes neid nunnutavad ja aitavad riiki veel sisse smuugeldada lisa

m
5. oktoober 2018 12:16
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
i
Iva ajas iba/ 6. oktoober 2018 18:15
rääkis sellest, kui palju omavalitsused üldse kokku on raha saanud (sest muidu need ei saaks toimida) nagu läheks kogu see summa sots.hoolekandeks - see pole nii ja see polegi võimalik
m
Miks üks riik ei täida välislepingut juba kuus aastat ? / 5. oktoober 2018 10:26
PUUETEGA INIMESTE ÕIGUSTE KONVENTSIOONI FAKULTATIIVPROTOKOLL
Käesoleva protokolli osalisriigid on kokku leppinud järgnevas:
Artikkel 1
1. Käesoleva protokolli osalisriik (edaspidi „osalisriik“) tunnustab puuetega inimeste õiguste komitee (edaspidi „komitee“) pädevust võtta vastu ja arutada pöördumisi selle riigi jurisdiktsiooni alla kuuluvatelt üksikisikutelt või üksikisikute rühmadelt, kes väidavad, et asjaomane osalisriik on rikkunud konventsiooni sätteid ja nemad on langenud selle ohvriks.
Välisministeeriumi teadaanne (Avaldamismärge: RT II, 22.06.2012, 6)
Puuetega inimeste õiguste konventsioon ja fakultatiivprotokoll jõustuvad 29. juunil 2012.
Alus: ÜRO teadaanne.
Urmas Paet
Välisminister
k
Kus asub puuetega inimeste õiguste komitee aastal 2018 ?/ 5. oktoober 2018 10:23
Töö on kuus aastat tegemata, kuid palk jookseb edasi...
Eestis jõustus ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsioon 2012. aastal, selle ratifitseerimisega võttis riik endale kohustuse parandada järjepidevalt puuetega inimeste õigusi.
Eesti riigiraportis ÜROle novembris 2015 kirjas, et aastal 2014 on moodustatud puuetega inimeste õiguste komitee.
Monika Haukanõmm rõhutas arupärimist üle andes, et selle komitee tööst pole midagi kuulda olnud, ning uurib ministrilt millise organisatsiooni juures komitee töötab, milline on töö tulemus ning kui suur on komitee tegevuse eelarve.
h
hooldaja/ 5. oktoober 2018 10:03
Selline teenus on olemas küll, tuleb vaid nõuda, on olemas avahoolduses inimesed, kes viivad abivajaja isegi maniküüri kui ta soovib. Arsti juurde, apteeki , poodi käima, seda enam. Sotsiaaltöötaja peab lihtsalt selle teenusega abivajaja kokku viima ja asju ajama, milleks ta muidu seal istub ja palka saab kui oma tööd ei tee.
t
5. oktoober 2018 10:19
Tegelikkuses see ei toimi. Olen isiklikult küsinud ja sain sotsiaaltöötaja käest sõimu osiseks. Selline abi pidi olema ainult minu haiges peas kinni. Sellist asja ei pidanud olemas olema ja nüüd olen veel suuremas segaduses.
h
hooldaja/ 5. oktoober 2018 19:36
Ära küsi, vaid nõua, miks sa kardad. Sul on õigus. Kaeba ta peale, kui ta ütleb, et sul peas mingi probleem seepeale, seda enam...See inimene ei sobigi sotsiaaltöötajaks kui ta ei suuda , ei taha ega oska abivajajat aidata. Kaeba julgelt omavalitsuses räägi jne...Kirjuta, sotsiaalministrile kasvõi, ta pole uhke, ta täiesti tavaline inimene, internet olemas...Ära anna alla, algul vigisevad kohapeal vastu aga pärast hakkavad liigutama kui soe koht ära libisema hakkab.
t
tjah/ 6. oktoober 2018 09:00
aga kui su puue ongi suuresti sellest, et sa kardad ega suuda nõuda?
j
jaa/ 6. oktoober 2018 10:16
mulle öeldi ka, et mida te veel ette ei kujuta - juuksur on mugavusteenus. tundub, et see, kas juuksurisse saab, oleneb sotsiaaltöötajast. mõne arust on see osa elementaarsest elust, mõne jaoks luksusteenus.
h
hppldaja/ 5. oktoober 2018 08:47
Värk on tihti selles kinni, et neid Sots.abilisi hoitakse hoopis enda tuttavate hooldamiseks, abistamiseks. Olen selle ka ise ära näinud kui üsna otse öeldi, et võõrad seda abi ei saa, ainult omad joped.
P
.../ 5. oktoober 2018 08:31
Paide linna sotsiaaltöötajad on mind aastaid jätnud ilma teenusteta. Alandavad , ootan ka oma surma. Enam ei suuda nendega võidelda.Praegused noored, kes seal töötavad on väga ülbed.
T
......./ 5. oktoober 2018 08:22
Tõde ei kannata isegi õhtuleht Mu kommentaar saadeti modeleerimisele ja siiani modeleerivad
S
......../ 5. oktoober 2018 08:14
Siin Alutaguse vallas Mäetaguse alevis on invaliididesse suhtumine sama Isegi vangidesse ja joodikutesse on parem Kui on puudega inimene siis sa ei ole MITTE KEEGI sotsiaaltöötaja silmis Abi sealt ei saa Pigem loobitakse kaikaid kodarasse kui abi küsima lähed Kirjutasin enda näite põhjal

k
5. oktoober 2018 05:12
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
k
Kas sa artiklit lugesid?/ 5. oktoober 2018 09:28
Ta on ju tugiisik olemas, aga talle ei meeldi see sotsiaaltöötaja, kellega ilmselt mingi konflikt tekkis tugiisiku taotlemise aegu.
Ta pidi avalduse kirjutama, aga ei kirjutanud. Vallal on ju ka mingit alust vaja, kui teenust pakutakse. Vald peab ju sellks raha eraldama. Ja terviseandmeid pole vald nõudnud, vaid elukaaslase sissetuleku kohta andmeid, et oskaks arbutada, palju tugiraha maksta.
Elukaaslane on, vanematega ei suhtle.
t
täpsustan/ 6. oktoober 2018 09:02
avalduse kirjutamist sotstöötajad ju ei maininud. inimene avastas ise netist asja uurides, et avaldus on vaja kirjutada. küsimus on minu arust, miks ametnikud protseduurireegleid ei tutvustanud ja miks inimene pidi ise infot otsima. terviseandmeid nõuti ju ka - väljavõtet haigusloost, millega diagnoosi kinnitada.
l
Lugesin/ 6. oktoober 2018 11:45
1. tugiisikuteenus ja transporditeenus lõpuks võimaldati, aga kuna sobivaid inimesi pole leitud, tähendab see seda, et tal on vaid teenus, tugiisikut hetkel veel pole.
2. Avaldust ei mainitud pikki kuid ja lõpuks, kui inimene ise avastas, et avaldust on vaja, tegi ta selle ASAP.
3. Vald nõudis väljavõtet digiloost, sest taheti tõestust, et inimene on autist.
4. Elukaaslase sissetulekute kohta andmeid nõudes läks vald liiale, kuna juriidilist alust selleks polnud (abikaasa puhul nt oleks).
i
Inge/ 7. oktoober 2018 11:08
Kuidas Brita eelmises elukohas ilma avalduseta teenust sai? Mõistan, et selle "pisiasja" unustab, aga teadmatust nüüd küll väita ei saa. Samuti kodukülastuse kohustus on olnud aastaid. Britale teevad sõnad haiget... See aga ei sega tal olla adminniks FB grupis, mis on mõeldud kõikidele puuetega inimestele, kuid liikmed peavad iga nõuandega arvestama Brita haigusega. Kui nt pimedale ja kurdile sobivad nõuanded, sajab Brita kisendades kohale, "see ei sobi mulle! mõtle, mida sa pakud, teed teistele haiget.". Vabandust, kuid nõuanne polnudki talle mõeldud, saab ju mööda vaadata. Aga ei... Kõik keerleb ümber tema ja tema diagnoosi. Justkui norib tähelepanu ja haletsust. Just, haletsust! Jah, Brita, ma tundsin su ära.
m
Matvei Murakas/ 5. oktoober 2018 04:23
Meie armastatud peaminister jagab laiali kõigepealt katuserahad ja kui midagi alles jääb,siis las sots.min. tuleb oma palvetega jutule.
n
need omavalitsused ja terve riik/ 5. oktoober 2018 00:54
tuleb kaevata euroopa kohtusse, Siinne sotsiaalaabi on kohati hullemas seisus kui aafrikas.
f
5. oktoober 2018 00:30
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
f
fernada kredit / 00:30, 5. okt 2018/ 5. oktoober 2018 02:02
Mida sa reklaamid siin. Mine mujale, ÕL kommentaarium pole selleks loodud. Keegi nkn ei hakka laenu võtma, jäädki ootama.
s
see tühi kommimine ei aita/ 4. oktoober 2018 23:18
tuleb tulla tänavatele SEADUSLIKEL ALUSTEL oma rahva ja perede eest seisma.
j
ju ju/ 5. oktoober 2018 16:53
et siis sandid tänavale.Kullake,loe,just sellest jutt käibki,et ei saa ise toast välja.Mis tänavale minemisest sa siin ohid.Teksti tuleb lugeda nii,et sellest aru ka saadakse.Ei maksa niisama ennast siin komides välja elada.
p
puudega inimene/ 6. oktoober 2018 09:52
need, kes saavad toast välja, need ju saaks tänavale minna. mh nii nõrgas seisus olijate eest, kes ise ei saa.
e
ei mõista/ 4. oktoober 2018 23:14
kellele neid mõttetuid sots töötajaid üldse vaja on, sest nad ei tee oma tööd nii nagu vaja. Halloo, hr. Peaminister, mida arvate.
v
Vaataja/ 4. oktoober 2018 22:21
Kallikene Ivakenene troonilt maha! Ruttu maha!
e
ekstaole/ 4. oktoober 2018 22:15
Probleem on selles, et tugiisikul on õigus saada KOV-lt töötasu miinimumile vastavat tasu ehk raha, kuid seda vaevalt et keegi välja tahaks anda. Kui vastava papp sisalduks KOV'i eelarves, siis ei tähenda see seda, et see sealt selleks, milleks see mõeldud on, sealt ka välja antakse. Kardulaid ja kõttepuid enne valmisi - sedan'd nüüd küll! Aga kui pappi oleks piisavalt ja seda, mis eelarves kirjas, ka eesmärgipäraselt kulutataks, siis oleks tugiisikuks tahtjate järjekord - pikk pikk järjekord - ukse taga. Praegu aga püütakse läbi ajada hooldaja tasuga (tallinnas 40 eurot kuus, kusjuures ei tohi hooldajatasu saaja saada töötasu ehk käia tasustataval tööl). Jne jne. Lambada.
m
4. oktoober 2018 23:31
Millal on seda pappi piisavalt? Mida rohkem seda on, seda rohkem seda ka vajatakse.
r
Rohkem vähem/ 6. oktoober 2018 05:44
Hooldaja peab rohkem saama. Hooldaja on ka tööl käinud sots maksu maksnud. Ja siis hooldab ilma rahata. Mis see 40€tänapäeval on? Hooldaja peab ka arveid maksma, riide panema. Nii saab kirjutada ainult egoistlik inimene.
4
40 eurot????/ 6. oktoober 2018 11:06

m
Molekul/ 4. oktoober 2018 21:53
s
Seal / 5. oktoober 2018 14:39
Võiks ka vaadata ja aidata muserdatud jehhova lapsi. Hiljutine kurb ja traagiline lugu
m
4. oktoober 2018 21:22
meil külas külastas probleemset peret sotsiaaltöötaja väga kitsas ja napis seelikus ja dekoltee oli nii silmatorkav,et tekkis tahes tahtmata küsimus kas ta teine töökoht on öösel
e
4. oktoober 2018 23:29
Egas temagi oma sots-palgaga üksi ära ela.
õ
õmblusteta eestis/ 4. oktoober 2018 21:21
on ju kõik võrdsed, nii võrdsed.
k
Kristiina/ 4. oktoober 2018 21:12
Ma ka Asperger ja tahaks selle noore bimbo ise autistide solvamise eest kohtusse anda. Anonüümsed lood peaks olema keelatud ja millega mõtles seda jura avaldanud ajakirjanik. Sellised lood ei muuda midagi ega julgusta keda. Mõnitama pigem kutsub. Ausalt vaatangi viltu. Saan aru tema argi hirmudest kuid kui sa julged meediasse tulla siis ei mingit valenimesid. Olen sellest lumehelbest ka 6aastat vanem. Paper ei tähenda veel haritust ja eetiliseks kasvanud inimest. Kui oli vaja teemat teha siis Aspergerite ühingus on mitmeid neist üks raamatu välja andnud.
s
siiruviiruline elu/ 4. oktoober 2018 21:57
Oi, Kristiina, loed sind ja ei tea, kas nutta või naerda...
e
Eino Taruk/ 4. oktoober 2018 22:23
Nõuka ajal saadeti aspergerid erikooli pättide või poolpättide sekka (tol ajal polnud seda veel haiguste nimekirjas). Üheks selliseks oli Orissaare Internaatkool. Seal siis kirusasid neid edasi õõpilased ja õpetajad. Tänaseks on paljud aspergerid suureks kasvanud ja kodutud. On üldse üllatav ja edasiminek, et asperger mingit abi nõuab ja ka saab.
t
tarukile/ 4. oktoober 2018 23:15
Need pigem oli autistid mitte aspergerid
e
Eino Taruk/ 5. oktoober 2018 00:06
Ei, just nimelt aspergeri sündroomiga
ä
5. oktoober 2018 05:40
Ära Tarukiga vaidle, tema teab absoluutselt kõike.
1
1944.a. Hans Asperger avaldas Austrias saksa keeles töö, milles kirjeldas ..../ 5. oktoober 2018 09:38
Millal seda aspergeri Nõukogude Eestis diagnoosima hakati, Eino Taruk?
*
Aspergeri sündroom sai nime Austria lastearsti Hans Aspergeri järgi. 50 aastat hiljem leidis see nähtus koha rahvusvahelises haiguste klassifikatsioonis ICD-10.
e
Eino Taruk/ 5. oktoober 2018 16:25
"Ära Tarukiga vaidle, tema teab absoluutselt kõike."
Ei tea absoluutselt kõike, aga selle kooli asju tean
e
Eino Taruk/ 5. oktoober 2018 16:27
Mina kirjutasin "(tol ajal polnud seda veel haiguste nimekirjas)"
Ja sina küsid "Millal seda aspergeri Nõukogude Eestis diagnoosima hakati, Eino Taruk?" Kas sa loed kommentaare oma tagumikuga?
e
EIno Taruk/ 5. oktoober 2018 16:30
Ahsoo, sa mõtled kust mina siis tean, et neil oli/on asperger. Kahjuks või õnneks ma oln kursis nii mõnegi sellekpooli endise õpilase tegemistega. seal oli kirju seltskond. Tänaseni on mõni kirju. Farmi Gabriel näiteks.
e
Einole/ 5. oktoober 2018 20:57
Nõuka ajal ei olnud aspergeri diagnoosi olemas, olid autistid. Aspergergeri sündroom on autismi kergem vorm. Eestis hakati Aspergeri sündroomi diagnoosima alles 1995. aastast.
t
tjah/ 6. oktoober 2018 09:04
1. autism pole haigus.
2. aspergeri sündroom ongi autism. üks autismispektrihäire kõik.
3. "kergemat" ja "raskemat" autismi pole olemas, on olemas erinevate probleemidega või probleemideta autistid.
1
1_Aspi/ 4. oktoober 2018 23:11
Mina olen ka Aspi, täiskasvanuna diagnoositud. Olen jälginud Aspi-teemasid, lugenud sinu kommentaare, Kristiina ning olen tahtnud juba ammu karjuda: LÕPETA ÄRA!!! LÕPETA ÄRA; KAS NÄED, KUULED JA SAAD ARU!!!! Kui SINA ISIKLIKULT oled valmis igal pool oma näo & nimega välja tulema, siis tore on, tubli oled! Aga SAA PALUN ARU - inimesed ON erinevad! Mõni vajab rohkem aega, samm sammult. JA sul EI OLE VÄHIMATKI õigust NÕUDA, et KÕIK teeksid ja toimiksid nii nagu SINA! Sa oled ISE siin väga inetute sõnade ja väljenditega solvanud artiklite autoreid! Häbi sul olgu! KES sa selline oled, et niimoodi jalgu trambid ja nimesid nõuad! Urrjuhh, ma ütlen!
l
5. oktoober 2018 00:25
Liiga suur on anonüümsete osakaal. Keelekasutuse järgi oled sa mees nagu Hitler kes ka puudega inimesed tahtis peita ja veel äärmuslikuimaid asju lõpuks tegi ka. Ma ei karda sind räuskamise. Ajakirjanike solvamist tunnistan jah sest nende eetika on kohutavalt alla käinud. Varem polnud puudega inimeste lood anonüümsed. Nüüd muud ei ole kui anonüümne. Ma jagan samu väärtusi mida tõi välja pimekurt Liivar. Kristiina Tilgas olen sügavalt pettunud. Tal on eesnimed õiged olnud alati. Probleeme on olnud Vaksmanniga. ÕL ei sobi see.. Ma olen ka vihane ja nii vihane,et annaks..
1
1_Aspi/ 5. oktoober 2018 07:14
Ma ei ole mees, täiesti naine olen. Ja ma ei mõista (ega hakkagi vist KUNAGI mõistma) sinu lõputut JAURAMIST iga artikli all ja igas kommentaariumis nende paganama nimede ümber! Usu, sina ise hirmutad selle nõudmisega ära mitmedki inimesed, kes küll tahaksid oma probleemidest rääkida, oma kogemust jagada, aga ühel või teisel nende jaoks ISIKLIKUL põhjusel ei ole veel valmis täielikult avalikkuse ette tulema! No MIDA ometi annab sulle see pärisnimi (ja/või pilt)???? Jah, mina kuulun samuti nende hulka, kes ei ole veel valmis oma nime ja näoga ajakirjanduses esinema. Minult on palutud intervjuusid ja esialgu ma keeldusin täielikult. Läks kaua ega, enne kui nõustusin ning paar artiklit erinevates väljaannetes on nüüdseks ka ilmunud, jah, varjunimega ja ilma fotota. Oluline on SÕNUM, mida jagatakse ja edasi antakse, mitte sõnumitooja isik!
1
1_Aspi/ 5. oktoober 2018 07:22
Ma ei ole mees :D täiesti naine olen. Ma ei mõista ega hakka KUNAGI mõistma sinu lõputut JAURAMIST nende nimede ümber iga artikli all, igas kommentaariumis! Usu, sa hirmutad oma oma obsessiivsusega ära mitmedki inimesed, kes küll tahaksid oma probleemidest rääkida, oma kogemust jagada, aga ISIKLIKEL põhjustel ei ole veel valmis oma nime ja näoga avaliukkuse ette tulema. Ka minult on intervjuusid palutud. Pikka aega ma keeldusin täielikult. Viimase paari aasta jooksul aga on paar artiklit ilmunud, erinevates väljaannetes, jah, varjunimega ja ilma fotota. Oluline on SÕNUM, mida vahendatakse, edasi antakse, mitte sõnumitooja isik!
n
nu nu/ 4. oktoober 2018 23:19
k
Kristiinale/ 5. oktoober 2018 21:00
Kas sulle on ikka õigesti diagnoos pandud, Kristiina? Ma ei tea ühtegi sinusugust aspit, kes nii käituksid nagu sina.
p
puudega inimene/ 6. oktoober 2018 09:05
ei tasu unustada, et inimesel võib mitu diagnoosi olla...
m
Maic/ 4. oktoober 2018 21:00
Riik kogub sotsiaalmaksu kahe käega, aga kui inimesel on vaja midagi tagasi saada, siis lihtsalt pole raha ega muid vahendeid. Ja siis imestatakse, et inimesed ei taha makse maksta!
Oleks aeg kaasata valitsemisse haritud inimesi, kes tunneks ka seda valdkonda, milles nad tegutsevad, mitte poleks lihtsalt poliitikud.
Mõttetu on ajada sellist juttu, et riigil läheb väga hästi, kui riigi kodanikud sellest osa ei saa...
j
Juula Juurakust/ 4. oktoober 2018 23:11
Kahjuks on meil abitahtjaid ja -saajaid ka väga palju, lisaks ka ka neid abiandjaid, ja abirahade jagajaid-otsustajaid palju. Pealegi osa sotsmaksust läheb pensioniteks ja haigekassale, ja egas sealgi neid jagajaid-otsustajaid omajagu. Kõik ju tahavad saada ja mida rohkem sotsmakse saadakse, seda rohkem ka sealt küsijaid. Vaata või palju meil hooletute autojuhtide põhjustatud avariides kannatada saanutest arstiabi vajanud, lisaks narkomaanid ja aidsihaiged, joomise ja suitsetamisega oma tervise rikkunuid, järjest rohkem sünnib ka terviserikkega lapsi, kellest ka kõige lootusemaid püütakse elus hoida, haigete hooldajaid, kes küll saavad toetust pisku, millest peavad ära elama, sest pole võimalik hooldatava tõttu tööle minna, aga ka neid pisku saajatele läheb kokku suur summa. Oleme jõudnud ise hakkamise ühiskonnast kerjajate ja laristajate ühiskonda.
j
just nii/ 6. oktoober 2018 19:21
nagu juula ütles, sul võib küll olla "õigus saada" hooldust vms, kui sellest piskust, mis sotsiaalmaksudena kokku kogutakse, ei jätku pensionide ja arstiabi kinnimaksmiseks juba ammu enam - ning riik maksab teiste ridade alt juurde (üks erakond tegi ettepaneku ka lollimängimine lõpetada ja sots.maks sootuks kaotada)
o
Oled sa kursis kuidas toimetulekutoetust arvestatakse/ 4. oktoober 2018 20:47
Pension260-üür100=160€elamiseks ja siis tehakse selline rehkendus160+164€toetus=320-260pension=60€ongi sulle vallalt toimetulekutoetust. Ja elabki kuus 220€
p
penskar/ 4. oktoober 2018 20:42
Väga võimalik, et need sotstöötajad on vastava hariduseta. Neil võib olla küll kõrgharidus, aga näiteks 25 aasta tagune EPA. Endised majandite asjamehed on tihti KOV-des sotstöö peal. Oman vastavaid kogemusi.
e
eks ta ole/ 6. oktoober 2018 09:06
üks neist on keskharidusega, teisel on erialane kõrgharidus.
<
4. oktoober 2018 20:32
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
r
4. oktoober 2018 22:03
Raske puudega elukaaslast ei saa arvestada hooldajana, sest ta ise vajab pidevalt abi. Palju sõltub ov-st, mida kellelegi võialdatakse ja kui palju. Isikliku abistaja teenust saavad väga vähesed.
5. oktoober 2018 01:51
Elukaaslast ei arvestata hooldajana, vaid nad moodustavad ühise leibkonna ehk toimetuleku rahade mõistes liidetakse kokku môlema pensionid miinus kulud. Väljapoole arvestust jääb puude raha, mis tööealisel inimesel on keskmise puudega 42 eurot. 4aske puudega elukaaslane ei saagi mingil kombel olla hooldaja. Samuti viljeletakse tänapäeval suuremas osas omavalitsustes avahooldust ehk siis käib omavalitsuse kodutöötaja /mis nime all ta täpselt on,/ kodus .
s
saan temast aru/ 4. oktoober 2018 23:18
Loomulikult on välja kannatatavad, aga oluline on tugiisiku juuresolek ja tundmatute radade sisse käimine koos tugiisikuga.
h
heh/ 6. oktoober 2018 09:08
võin seletada: juuksur on vana tuttav, kelle juures on aastaid käidud. seetõttu on kontakt temaga ok. kolimise tõttu see ränk haigestumine toimuski, milles artiklis juttu oli.

j
jah/ 4. oktoober 2018 20:28
ivake on palju vigu teinud, ta peab tagasi astuma.
m
Mihkel/ 4. oktoober 2018 20:53
Milles Iva süüdi on, kui kuskil kohalikus omavalitsuses hoolimatud inimesed tööl on? Ega tema neid sinna võtnud pole.
e
Egas tugiisikutega priisata pole./ 4. oktoober 2018 20:24
Kes siis muu,slim,IT ele nina ja P-zet pühkima hakkab?