Kui laenusoovijal piisavalt raha polnud, aitas Itaalia Robin Hood tal seda teiste säästudest leidaFoto: Alar Truu
Toimetas Greete Kõrvits 4. oktoober 2018 21:04
Itaalia Robin Hoodiks tituleeritud pangajuhataja, kes salaja seitse aastat järjest aitas kehvemal järjel inimestel pangalaenu võtta, pääses trellide taha lukustamisest. Laenuvõtjatele näppas ta raha neist rikkamatelt pangaklientidelt, kuid oma taskusse siiski sentigi ei pistnud.

Gilberto Baschiera ehk Itaalia Robin Hood töötas Forni di Sopra väikelinnas asuva panga juhatajana. Tema lugu algab 2009. aastal ehk nn masuajal. Panka tuli kliente, kes palusid laenu - kuid nii mõnelgi neist jäi natuke puudu. Baschiera süda läks õnnetute inimeste lugusid kuulates ja nende rahalist olukorda vaadates härdaks. Ta leiab, et hädas inimesi tuleb aidata ning et see on ka osa pangatöötaja kutsumusest.

Baschiera tegi siis nende klientidega kokkuleppe: lisan mõnedelt teistelt kontodelt sulle natuke juurde, et laenutaotlus läbi läheks, aga pead selle summa võimalikult ruttu tagasi maksma. Rikaste pangaklientide säästudest võttis Baschiera raha välja väga väikestes summades, et mitte vahele jääda. Kokku pani Baschiera toime pea miljoni euro väärtuses pisivargusi. Ühtki senti ta oma taskusse ei pannud.

Baschiera heausklikkus aga sai talle saatuslikuks. Mõned tänulikud laenuvõtjad, kes temalt väikese „boonuse“ said, maksid tõepoolest võõra inimese arvelt võetud raha tagasi. Kuid mõned seda ei teinud, pannes sellega oma heategija ohtu. Lõpuks avastaski Baschiera tööandja mehe illegaalse heategevuse.

Itaalia Robin Hoodi loo lõpp on ühtaegu nii hea kui kurb. Kohus mõistis ta esialgu kaheks aastaks vangi. Kuna varem pole teda milleski süüdi mõistetud ning vangistus oleks niigi väga lühike olnud, ei pea ta Itaalia seaduste kohaselt kongi minema. Lisaks oli kergendavaks asjaoluks uurimisel tuvastatud tõsiasi, et enda tarbeks ta tõesti midagi ei varastanud. Ka tegi ta pärast vahelejäämist uurijatega koostööd.

Ent kuigi vanglaseinte vahele Baschiera minema ei pea, on ta samas siiski nukras olukorras. Võlgade katteks pidi ta loobuma oma kodust, mõistagi jäi ta ilma ka tööst.

Võib-olla aitavad teda Forni di Sopra linnakese elanikud, keda on küll vaid umbes tuhande ringis, ent kellest paljude silmis on Baschiera vaeste inimeste kangelane. Nii mõnigi ümbruskonna inimestest omab ju kodu just tänu Baschiera salajasele nihverdamisele.