Justiitsminister Urmas Reinsalu (Robin Roots)

Kui veel mõned kuud tagasi oli justiitsminister Urmas Reinsalu seisukohal, et 250eurone miinimumelatis ei täida enam oma eesmärki ning on liialt kõrge, siis nüüd näib, et minister on meelt muutnud ning peab seda summat kohati isegi liialt väikeseks. 

27. septembri valitsuse pressikonverentsi järel esitas Tallinna TV reporter Reinsalule elatisega seoses küsimuse, millele viimane vastas, et lähtekohaks elatise juures on 250 eurot ning see nii öelda tõendamiskoormisest vabastatud summa jääb kestma edaspidigi.

"Tuleb arvestada et nullpunkt oleks 250. Loomulikult tuleb tegelikkuses kindlasti silmas pidada, et need vajadused võivad olla kõrgemad," sõnab Reinsalu. 

Justiitsminister Urmas Reinsalu (Robin Roots)

Tema väljaütlemine tekitab omajagu segadust ning küsimuse: kas minister ikka teab, mis tema ministeeriumis toimub? 

2. oktoobril saadab Õhtulehe reporter ministeeriumisse kirja: "Septembris pidi uue elatise väljatöötamiskavatsuse tagasiside põhjal valmima eelnõu ning oktoober on märgitud ajaks, mil eelnõu esitatakse kooskõlastusele. Kui kaugel asjad hetkel on? Kui tõenäoline on, et elatise miinimum ka reaalselt lähiaastatel väheneb?"

Muuhulgas mainin, et küsimused on ajendatud elatise maksjate hirmust selle ees, et idee summat vähendada on vaid näiline.

Ministeeriumi vastuses pole sõnagi sellest nagu oleks eelnõu vahepeal nurka visatud. Kinnitatakse hoopis, et töö käib.

"Enne kui konkreetne eelnõu kooskõlastamisele jõuab, tahame muudatusettepanekud kindlasti ka huvirühmadega ühise laua taga läbi arutada," seisab kirjas.

Tallinna TVs avaldatud info jõudis ajakirjanikuni täna. 

"Miks jäeti mulle vastuses mulje justkui töö jätkuvalt käib, kui Tallinna TV uudisnupus öeldakse selge sõnaga, et see 84 eurot ei ole täna enam üldse jutuks?" pärin uuesti aru. 

"Hetkel töötame perekonnaseaduse muudatustega, mis sisaldavad elatise vähendamist nö kaudselt. See tähendab, et kohtul on võimalik elatise summat kindlaks määrates arvestada maksma kohustatud vanema sissetuleku jm varadega, ülalpeetavate arvuga, laste vanusega, teise vanema poolt saadavate peretoetustega, lahus elava vanema ja lapse koos veedetud ajaga jms. Need on need ettepanekud, mille tahame kindlasti huvirühmadega ühise laua taga läbi arutada. Kindlasti ei lähe väljatöötamiskavatsusele laekunud ettepanekud sahtlisse," saatis Urmas Reinsalu õhtul pressiesindaja vahendusel kommentaari. 

Justiitsministeeriumi koostatud eelnõu kohaselt oleks minimaalne elatise summa olnud edaspidi pool lapse toimetulekupiirist (2018. aastal 84 eurot kuus).

Elatise summa pidi hakkama sõltuma lahus elava vanema sissetulekust ning ülalpeetavate arvust.

Abivahendina oli plaanis luua elatiskalkulaator, mis võtaks igakuise elatise summa arvutamisel arvesse ka last kasvatava vanema saadavaid peretoetusi ning lapse jagatud elukohta.

Jaga artiklit

68 kommentaari

R
RF  /   18:05, 13. okt 2018
Ilmselgelt on see minister väga "vedel" minister, kes sellel kohal olla ei tohiks. Valmised on tulekul ja mees üritab laveeerida, mis lahendusega parima häälesaagi saaks. Ta ei tee riigile vajalikke otsuseid, ta tegeleb oma huvidega.
Tallinna TV-s esines ka Liis aOviir, kes paistab olevat eriti feminismile kalduv oma väljaütlemistes. Lugege parem tänas artiklit Delfis ja liituge Lapsele Vanemad MTÜ-ga. Need inimesed on probleemi olemuse väga täpselt ära tabanud.
Lahutusi on eestis palju, sest lahutus on osutunud tulusaks projektiks. Elatisvõlgnike on palju, sest lahutusest tekib neid ja elatissüsteem on üle võlli, pole kooskõlas keskmise maksevõimega pere võimalustega.
N
naer :D   /   09:50, 8. okt 2018
kui pooled siin kommentaariumis virisevad ja hädaldavad isad viitsiksid oma taguotsa arvuti tagant püsti ajada ja hakata ennast liigutama , oleks pooltel isata kasvavatel lastel vähemalt MINGIGI elatis . kui sul on ikkagi elatiskohustus 2-3 või enama lapse ees ja sinu sissetulek ei ole jumal teab mis mitmed tuhanded , siis MITTE ÜKSKI KOHUS ei määra sulle elatisnõudeks 250.- kuus ühe lapse kohta. lõpetage see kuradi halamine ära, kasvatage endale munad ja hakake oma asju ajama .
250.- kuus on hetke MIINIMUM , aga see ei ole kohustuslik kui sa ise suudad ära tõestada et sinu sissetulek ei võimalda sellist summat igakuiselt maksta , ja et panustad ka lapse ellu muud moodi , veedad temaga aega jne. Iga kohus on nõus seda summat vähendama . Aga selle pärast et sa oled nii laisk ja saamatu et selle asemel et midagi ette võtta, istud ja ulud siin kommentaarides iga järgneva elatist puudutava artikli peale, vot sellepärast ei muutu sul kaa midagi.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis