Repliik

Kaja Kallas | Tervishoiulepingute hankega tekkinud segaduse eest tuleb võtta poliitiline vastutus (29)

Kaja Kallas, Reformierakonna esimees, 4. oktoober 2018 12:41
Foto: Stanislav Moshkov
Praegune segadus haigekassa lepingutega eriarstile pääsemiseks näitab selgelt, et meil on vaja patsiendi vaba liikumist ka Eesti sees.

Ideaalis peaks tervishoid Eestis töötama nii, et Haigekassa pakub meile kõigile ravikindlustust ja kui kui meil tekib mõni terviseprobleem, siis me läheme arsti juurde ja Haigekassa maksab ravi kinni. Kuidagi on sellesse süsteemi siginenud aga plaanimajandus ehk see, et mitte patsient ei vali arsti, kuhu ta läheb, vaid haigekassa valib tervishoiuteenuse osutajad, kellelega ta sõlmib lepinguid.

Nagu näeme ei tule plaanimajandusest midagi head, sest konkurents ei toimi. Ühelt poolt ei pea suurhaiglad raha lugema ja kulutavad mõttetule luksusele (vt nt Pärnu Haigla autodega seotud lood). Teisalt surutakse väiksemaid ja efektiivsemalt toimivaid erameditsiini asutusi osutama teenust madalama hinnaga. Kuigi loogika oleks just vastupidine, et suuremas haiglas peaks olema mastaabiefekt ja teenuse osutamine seetõttu odavam.

Kas seda süsteemi ei saaks korraldada paremini nii, et inimene pääseks selle arsti juurde, kuhu ta soovib ja Haigekassa hüvitab tema eest tehtud kulutused? Raha võiks käia patsiendiga kaasas ja patsient valiks. Siis ei oleks nii, et teenuseosutaja tahab meeldida haigekassale, vaid ta tahab meeldida patsiendile, sest just temast sõltub tema rahakoti paksus.

Reformierakond on oma terviseprogrammis välja pakkunud, et kui raviteenuse osutaja on riigi poolt saanud litsentsi, siis ravikindlustatud isiku kulutuste hüvitamisel, kui see teenus oli vajalik, ei tohiks teha vahet, kas tegemist on erameditsiini või riigile kuuluva haiglaga. Kui küsimus on selles, et haiglavõrgu arengukava haiglaid tuleb üleval pidada, siis selleks on ette nähtud riigieelarvelised eraldised investeeringutoetuste ja muu näol (see muide annab neile haiglatele konkureerimiseks niikuinii eelise). Patsiendil peab olema rohkem õigust valida ja meditsiiniteenustes peaks toimima konkurents. Ainult konkurentsis on võimalik välja selgitada õiglane hind ja parim teenus.

Kiireloomuliselt oleks vaja aga korraldada uus konkurss õiglaste tingimustega, et tagada eriarstiabita jäänud piirkondadele nagu Lasnamäe, Pirita, Viimsi jne eriarstiabi kättesaadavus. Ja praeguse segaduse eest haigekassa lepingute konkursiga tuleks võtta ka poliitiline vastutus. Tervishoiulepingute hanke ajal on Haigekassa nõukogu juhtinud terviseministrid Jevgeni Ossinovski ja Riina Sikkut.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee