Maailm

Istanbulis kadus oma kodumaa saatkonda külastanud Saudi ajakirjanik (3)

Piret Kütt, Greete Kõrvits, 4. oktoober 2018 19:39
Jamal Khashoggi Foto: AP/Scanpix
Türgis kadus Saudi Araabia saatkonna külastamise ajal või järel tuntud Saudi ajakirjanik ja kuningas Salmani tulihingeline kriitik Jamal Khashoggi. Saudid ütlevad, et mees lahkus nende majast omal jalal, kuid seda keegi näinud ei ole.

Ajalehe Washington Post kaasautor Khashoggi sisenes Istanbulis asuvasse saatkonnahoonesse teisipäeva pärastlõunal, vahendab BBC. Tööandja sõnul oli ajakirjanikul saatknonnas tarvis korda ajada vaid mõned rutiinsed paberiasjad. Mees taotles litsentsi abiellumiseks ning pidi kodumaale esitama tõestuseks paberid, et on oma esimesest naisest lahutatud. Khashoggi sai varjupaika USAs ning elabki põhiliselt seal, kuid tema kihlatu Hatice on türklanna.

Kuid pärast saatkonda sisenemist pole ajakirjanikust enam kuuldud. Väidetavalt saatnud meest tema kihlatu, kel majja siseneda ei lubatud. Naise kinnitusel ta oma tulevast saatkonnast välja tulemas ei näinud.

Jamal Khashoggi kihlatu Foto: AP/Scanpix

Saudi Araabia meedia sõnul tegeleb konsulaat Khashoggi kadumisega seotud asjaolude väljaselgitamisega. Washingtonis viibiv Saudi ametnik sõnas aga, et kuuldused Khashoggi kadumise kohta saatkonnas ei vasta tõele, kuna mees lahkunud sealt vahetult pärast saabumist. 

Samal teemal

„Me ei tea, on ta kõrvaldatud, arreteeritud või teda küsitletakse,“ sõnas Washington Post oma pöördumises. Türgi võimud usuvad, et Khashoggi on endiselt saatkonnas. Kolmapäeval kutsus Türgi välisministeerium Saudi Araabia suursaadiku vaibale, et selgitusi küsida.

USA välisministeerium on kinnitanud, et jälgib juhtumit hoolikalt.

59aastane Jamal Khashoggi on üks Saudi Araabia kuningapere tuntumaid ja häälekamaid kriitikuid. Tema skepsis laieneb ka Saudi Araabia viimase aja reformidele, mida Lääs üldiselt väga positiivselt vastu on võtnud. Kunagi olid Khashoggi suhted kuningas Salmani ja kuningliku perega paremad, ent pärast seda, kui mitmed Khashoggi kolleegid ja sõbrad vangi läksid ning tema enda meediaprojektid ära keelati, põgenes ta vahistamise hirmus Ühendriikidesse ning pole Saudi Araabiasse enam naasnud.

Khashoggi tulevase abikaasa Hatice sõnul oli mees väga närviline ja õnnetu, et oli sunnitud paberite äraviimiseks saatkonda - sisuliselt Saudi Araabia pinnale - minema.