Soome politseikoer (illustreeriv foto)Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 3. oktoober 2018 21:30
Iltalehti ajakirjanik Risto Kunnas kirjutab, kuidas Soome politseil õnnestus 2016. aasta oktoobris vahistada kaks Eestist pärit narkokurjategijat. Pättide tabamine oli täielik juhus - politseinikud peatasid oma sõiduki ühes parklas, et teenistuskoeraga harjutusi teha. Kurjategijad üritasid ennast välja vabandada sellega, et olid pärast pummelungilt tulemist auto peatanud, kuna ühel neist hakkas paha.

Kaks Espoo politsei konstaablit suundusid pimedas autoga Lommila küla lähistel asuvasse parklasse. Hämar aeg oli valitud selleks, et harjutada teenistuskoera pimedas tööd tegema.

Harjutuste tegemiseks sobiva koha otsimisel märkasid politseinikud üht allakeeratud aknaga sõiduautot. Kui politseinikud autot uudistama asusid, märkasid nad, et inimtühja sõiduvahendi süütelukus rippus võti. Kapott oli soe ning oli selge, et keegi on äsja autost välja hüpanud.

Koer kaasas, läks üks korrakaitsjatest kadunud juhti otsima ning teine jäi auto ümbrust uurima.

Peagi teatas auto juurde jäänud politseinik raadio teel, et paarkümmend meetrit eemal metsas peidab ennast suure puu taga üks ilmselt väljamaist päritolu meesterahvas.

Samal ajal võttis ka politseikoer jälje üles ning suunas oma kahejalgse kolleegi läbi katkise traataia lähedalasuvasse McDonald'si kiirtoidurestorani. Sealt edasi ei olnud aga koeral tarvis läbi praehaisu kahtlusaluse lõhna leida, parklasse jäänud politseinik teatas, et mahajäetud auto juurde olevat McDonald'si paberkotiga jalutanud keegi samuti välismaise olemisega mees.

Mehed hakkasid politseile seletama, et olid just tulnud Helsingist väikeselt olengult, kus olid tarbinud ohtralt alkoholi. Ühel olla siis nii halb hakanud, et pidi auto peatama ja puude vahele oksendama jooksma.

Politseile tundus meeste käitumine ja jutt kahtlane - nad ei tundunud kuigi purjus olevat. Mingit jälge sellest, et ühel mehel oleks paha olnud, näha ei olnud. Kui alkomeeter puhumise järel ümmargust nulli näitas, oli asi veelgi imelikum. Mehed toimetati jaoskonda, koeraga politseinik jäi aga sündmuskohale edasi.

Auto lähedal lehehunnikus nuuskides andis politseikoer märku, et on midagi leidnud. Lehtede alt kaevas korravalvur välja kiiruga mulla sisse peidetud purgi, mille sisuks amfetamiin.

Kahtlusalused on Eestist pärit 1978. aastal sündinud Robert ja 1981. aastal sündinud Sergei. Meeste autost leiti ka glükoosi, mida segatakse narkootiliste ainetega, et müüdava doosi kaalu kunstlikult suurendada, samuti kaks raadiosaatjat ja mullane labidas, millega mehed olid üritanud kraami ära peita.

Mõlemad mehed eitasid, et kahtlase sisuga purgist midagi teavad. Glükoosist kavatsesid nad endi sõnul valmistada spordijooki, raadiosaatjad olid vajalikud kalapüüdmisel ning labidaga kaevati kalastamiseks ussikesi. Kohus meeste seletusi uskuma ei jäänud ning labori tulemused näitasid, et purki oli pistetud 132 grammi 17protsendist amfetamiini. 

Espoo kohus mõistis mõlemale mehele aasta ja ühe kuu pikkuse tingimisi vangistuse.

Koera treenima läinud politseinike sõnul oleks kogu lugu ilmselt jäänudki lahendamata, kui loom poleks taibanud ärapeidetud purki üles leida.