Maailm

MERKEL, MACRON, Xi, PUTIN ja TRUMP - kes on neist usaldusväärseim?  (34)

Aadu Hiietamm, 3. oktoober 2018, 22:01
USALDUSVÄÄRSED: USA mõttekoja korraldatud uuringu tulemused näitavad, et Saksamaa liidukantslerit Angela Merkelit (paremal) peab usaldusväärseks 52% ja Prantsusmaa presidenti  Emmanuel Macroni 46%  küsitletutest. Foto: AFP/Scanpix
Washingtonis asuv USA mõttekoda Pew Research Center küsitles 25 riigis enam 26 000 inimest. Uuringu üks eesmärke oli välja selgitada, kes on usaldusväärseim: kas Saksamaa liidukantsler Angela Merkel, Prantsusmaa president Emmanuel Macron, Hiina president Xi Jinping, Venemaa president Vladimir Putin või USA president Donald Trump?

Küsitluse tulemuste põhjal osutus ülekaalukalt usaldusväärseimaks varsti juba 13 aastat Saksamaa valitsust liidukantslerina juhtiv Angela Merkel (64). Teda usaldab 52% ja umbusaldab 31% küsitletutest. Enim Merkeli toetajaid on Hollandis, kus teda peab usaldusväärseks 85% vastanutest. Järgnevad Rootsi 82% ja Prantsusmaa 78%ga.

Kodumaal peab Merkelit usaldusväärseks 68% küsitletutest. See on aga 13% vähem kui 2017. aastal. Tema usaldusväärsuse vähenemine Saksamaal on loogiline, sest pärast mullu septembris toimunud parlamendivalimisi kulus uue valitsuse kokkupanekuks ligi kuus kuud . Samuti takistavad uue suure koalitsiooni normaalset tööd siiani sisetülid.

Kõige vähem usaldavad Merkelit kreeklased (15%) ja ungarlased (31%).

Macron sai teise koha       

Teisele kohale platseerus mullu mais Prantsusmaa presidendiks valitud Emmanuel Macron (40). Teda usaldab 46% ja umbusaldas 34% küsitletutest.

Viimased viis ja pool aastat Hiina presidendiks olev Xi Jinping (65) väljus küsitlusest kolmanda kohaga. Teda usaldab 34% ja umbusaldab 56% küsitletutest.

PARTNERID: Hiina presidenti Xi Jinpingi (vasakul) usaldab 34% ja Venemaa presidenti Vladimir Putinit 30% küsitletutest. Foto: Reuters/Scanpix

Neljanda koha sai tänavu märtsis neljandaks tähtajaks Venemaa presidendiks valitud Vladimir Putin (65.) Teda peab usaldusväärseks 30% ja ebausaldusväärseks 62% küsitletutest. 

Mõnevõrra ootamatult jäi viimaseks ehk viiendaks alates mullu jaanuarist USA presidendiks olev Donald Trump (72). Teda usaldab vaid 27% ja umbusaldab koguni 70% küsitletutest. Trump on ju oma veel suhteliselt lühikese ametisoleku aja jooksul norinud paljude riikidega tüli ja see kajastub küsitlustulemusteski. Nii peab USA praegust presidenti usaldusväärseks vaid 10% küsitletud sakslastest. Võrdluseks: 2016. aastal oli USA president Barack Obama ning teda usaldas koguni 86% saksamaalastest. 

Kõige halvemini suhtuvad Trumpi mehhiklased

Ka prantslased suhtuvad Trumpi halvasti. Neist usaldab USA praegust presidenti vaid 9%.  Kõige halvemini suhtuvad temasse aga mehhiklased. Neist peab USA presidenti usaldusväärseks kõigest 6%. Tõenäoliselt on Trump mehhiklaste meelepaha ära teeninud plaaniga ehitada USA–Mehhiko piirile immigratsiooni tõkestamiseks kõrge müüri. 

PUNANE LATERN: USA presidenti Donald Trumpi usaldab vaid 27% küsitletutest. Foto: Reuters/Scanpix

Rahul võib Trump olla Iisraeliga. Kui mullu pidas seal teda usaldusväärseks 56% küsitletutest, siis tänavu juba 69%. Niisugune tõus on otseselt seotud Trumpi otsusega viia USA saatkond Tel Avivist Jeruusalemma.  Veel paremini suhtutakse temasse Filipiinidel, kus teda usaldab koguni 78% küsitletutest. Rahul võib Trump olla ka Nigeeriaga (59%) ja Keeniaga (56%).

Mõttekoja Pew Research Center küsitlus oli tänavu mais–augustis. 25 riigist saadi 26 112 vastust. Eesti ja teiste väikeriikide elanike arvamust mõttekoda ei uurinud.  

Samal teemal

4. oktoober 2018, 20:20
LEVADA KESKUS: Putini reiting langes äärmiselt madalale

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee