Maailm

ELU NAGU MAFFIAFILMIS: helikopteriga vanglast põgenenud gängster saadi viimaks kätte 

Toimetas Greete Kõrvits, 3. oktoober 2018 18:15
Rédoine Faïd 2010. aastal raamatuesitlustuurilFoto: AP/Scanpix
Prantsuse politsei tabas kurikuulsa röövli Rédoine Faïdi kolm kuud pärast mehe vanglast põgenemist. Äsja taastabatud mees põgenes juulis vanglast helikopteriga. Oma eluga on kurjategija enda sõnul üritanud jäljendada oma meeliskunstivormi: maffiafilme.

46aastane Rédoine Faïd räägib oma elulooraamatus, et on alati palavalt armastanud maffiast ja gängsteritest jutustavaid filme. Eriliseks inspiratsiooniks tulevase röövli nooruses oli Al Pacino film „Scarface“ („Arminägu“). Ühel 1997. aasta röövil imiteeris Faïdi gäng aga Robert deNiro jõuku filmist „Heat“ („Kuumus“), kandes näo varjamiseks hokimaske. Seda filmi vaatas Faïd enda sõnul sadu kordi ning kui ta sattus ühel filmifestivalil kokku režissöör Michael Manniga, ütles Faïd talle: „Te olite minu korraldatud röövi tehniline nõustaja!“

Samal teemal

Esimest korda läks Faïd relvastatud röövi eest vangi 1998. aastal, kirjutab BBC. Terve senise kümnendi oli ta veetnud erinevaid rööve korraldades ja enda ümber kampa kogudes.

2009. aastal kinnitas vabadusse lastud Faïd, et on muutunud mees. Paraku ei kestnud nõndanimetatud muutus kuigi kaua. Kahe aasta pärast oli ta tagasi trellide taga. Hiljem mõistis kohus ta süüdi ka ühes 2010. aastal korraldatud nässuläinud röövis, milles hukkus üks politseinik. Selle kuriteo eest ta praegu vangis istuski.

Faïdi esimene põgenemiskatse toimus 2013. aastal. Mõlemad pagemisüritused olid erakordse hoolega ette valmistatud. 2013. aastal õhkis ta dünamiidiga viis vanglaust, hoides samal ajal pantvangis nelja valvurit. Lõhkeainet tõi mehele teda külastanud abikaasa. Vanglaseinte taga ootas Faïdi auto, millesse ta koos pantvangidega ronis. Valvurid vabastas ta oma teel ükshaaval, vahetas hiljem autot ning süütas esimese põgenemisauto leekidesse. Ta viibis kuus nädalat vabaduses, enne kui ta jälle kätte saadi.

Selle aasta 1. juulil oli Faïdi põgenemine veelgi grandioossem. Tema semud röövisid helikopteri, teeseldes lennuhuvilisi, kes tahaksid tunde võtta. Seejärel tõmbasid nad välja relvad, võtsid instruktori pantvangi ja käskisid tollel suuna Reau vanglale võtta.

Samal ajal istus Faïd kannatlikult vangla külastusruumis ja ootas kolme meest, kes pidid teda justkui vaatama tulema. Kolm hambuni relvastatud meest korraldasid külastustoas hirmsa paanika ja segaduse (keegi siiski viga ei saanud) ja tormasid koos Faïdiga vangla jalutushoovi, kus sõbrad ja surmani hirmunud instruktor nad helikopterisse korjasid.

Õnnetu lennuinstruktor pääses küll ühegi kriimuta, ent pidi šoki tõttu mõnd aega haiglaravil viibima.

Kolmapäeva varahommikul tabas politsei Faïdi Pariisist põhja pool Creili linnas. See on ka mehe kodulinn. Temaga koos olid ta vend ja kaks sõpra, kes korraldasid pärast põgenemist talle elamise ühte tagasihoidlikku üürikorterisse.