Foto: Aldo Luud
Ohtuleht.ee 2. oktoober 2018 22:59
Esmaspäeval kell pool kaks päeval teatas politsei, et laupäeval Põlvamaal Kiidjärvel kadunuks jäänud 88aastane Anatoly on leitud, paraku enam mitte elusana. Viimane, kes Anatolyga telefoni teel rääkis, oli politsei koerajuht.

Kuna mees ei suutnud hinnata, kas kuuleb koera haukumist läbi telefoni või kostub see metsast, lepiti kokku, et kõne hetkeks katkestatakse, vahendas "Aktuaalne kaamera". Paraku Anatoly telefonile enam ei vastanud. On tõenäoline, et teda tabas terviserike.

Siiski oli Anatolyl kaasas Samsungi nutitelefon, ta oli häirekeskuse ning politseiga ühenduses neli korda, kuid tema positsioneerimine ei õnnestunud. Ometigi peaks just nutitelefoni saama häirekeskus positsioneerida 100 kuni 200 meetri täpsusega.

"Asukoha täpset positsioneerimist mõjutab tihtipeale keskkond, kas on seal mäed või mets. Teine oluline faktor, kas asukoha positsioneerimine õnnestub või mitte, on see, kas mobiiltelefonil on üldse andmeside ja GPS-rakendused sisse lülitatud. Kui need sisse lülitatud ei ole, siis toimib nutitelefon nagu tavaline mobiiltelefon," seletas häirekeskuse peadirektori asetäitja Merle Tikk.

Alates möödunud kolmapäevast on Alajõe-Remniku-Smolnitsa metsas kadunud 77aastane Ivan. Teda otsitakse aktiivselt tänagi. Viimase kõne häirekeskusesse tegi Ivan kaks päeva pärast kadumist, praeguseks pea neli päeva tagasi.

"Jah, seda ma saan kinnitada, et viimane kõne metsa eksinud isiku poolt laekus meile reede hommikul," ütles Ida prefektuuri Jõhvi piirkonnapolitseinik Margus Murdsalu. "Kuna tegemist on sellise alaga, kus on mobiilimaste vähe, siis positsioneering ei anna täpset tulemust."

Lisaks andmesidega varustatud nutitelefonile, mille võib ju memmele-taadile, kui viimane selle kasutamisest midagi kuulda ei taha, metsa minnes koos nuputelefoniga lihtsalt kaasa panna, soovitab politsei teha ka paarieurone investeering helkurvesti näol. Metsa minekust tuleks lähedastele teada anda ja metsa sisenemise koht meelde jätta. Ning kõige olulisem - kõne häirekeskuse telefonil 112 tuleb eksimise korral teha kohe, mitte oodata pimeda saabumiseni.

"Kõige olulisem on jääda hästi rahulikuks ja kuulata päästekorraldajat," ütles Tikk. "Päästekorraldaja annab väga selgeid juhiseid, alustades sellest, kus viibida, kuidas olla ohutus piirkonnas, kas liikuda edasi või jääda sündmuskohale."

Septembris sai politsei teadmata kadunud inimeste kohta 458 teadet. Kuus inimest leiti hiljem metsast või maastikult surnuna.