Maailm

PALGAMÕRV: Slovakkia uuriva ajakirjaniku tapmise eest maksti 70 000 eurot  (4)

Aadu Hiietamm, 2. oktoober 2018 21:10
70 000: Politseinikud saadavad itaalia keele tõlki Alenat, kes maksis uuriva ajakirjaniku Jan Kuciaki tapmise eest 70 000 eurot. Foto: AFP/Scanpix
Slovakkias jäeti erikohtu otsusel vahi alla neli inimest, keda süüdistatakse uuriva ajakirjaniku Jan  Kuciaki ja tema kihlatu Martina Kušnirova tapmises tänavu veebruaris. Uurijate sõnul oli see palgamõrv, mille eest maksti 70 000 eurot, vahendab Blick Online. 

Politsei vahistas eelmisel nädalal suurhaarangu käigus kaheksa kahtlusalust. Neist neli jäeti vahi alla. Nad on itaalia keele tõlk Alena, endine politseinik Tomas, Miroslav ja Zoltan.

PALGAMÕRVAR: Uurimisel on selgunud, et Jan Kuciaki ja tema kihlatu Martina Kušnirova tappis endine politseinik Tomas (keskel).  Foto: AFP/Scanpix

Samal teemal

Neist  praegu valvurina töötanud Tomas oli mõrva otsene täideviija ja Miroslav viis ta autoga mõrvapaigast ära. Zoltan oli veretöö vahendaja ja Alena selle eest maksja. 

Ajalehe Kronen Zeitung andmetel tegi Tomas 2014. aastal Poolas läbi kahenädalase ihukaitsjate kursuse, kus põhitähelepanu oli laskeoskuste lihvimisel. 

Prokuratuuri teatel maksis Alena Jan Kuciaki tapmise eest 70 000 eurot, millest 20 000 oli mõeldud varasema võla kustutamiseks. Kust Alena selle raha sai, ei ole veel teada. Seejuures telliti ainult ajakirjanik Jan Kuciaki mõrv. Tema kihlatu Martina Kušnirova oli süütu ohver, kes viibis valel ajal vales kohas. Mais pidid Kuciak ja Kušnirova abielluma. Rõõmsa pulmapeo asemel tuli nende perekondadel aga korraldada hoopis matused.

Mõrva tellija on endiselt vabaduses  

Kuciaki perekonna advokaadi Daniel Lipsici sõnul on ka Alena eelkõige vahendaja ning mõrva tellija on endiselt vabaduses.

Slovakkia meediaväljaanded meenutavad, et ärimees Marian Kocner oli ajakirjanikku mullu sügisel avalikult ähvardanud ning lubanud nii Kuciaki kui ka tema perekonna kohta koguda kompromiteerivat materjali. Kuciak viis tookord politseisse avalduse ja kirjutas hiljem Facebookis, et politseinikud ei võtnud midagi ette. Ta ütles, et sai anonüümselt ka tapmisähvardusi. Väidetavalt on 44aastane Alena aidanud tõlgina Kocnerit ning viimane on ka tema tütre ristiisa.

Ajakirjanikud küsisid esmaspäeval peaprokurör Jaromir Cisnarilt, kas vahistatud on ikka tõepoolest topeltmõrvaga seotud. „Tõendid on väga tugevad. Ma olen aga alles siis rahul, kui nad ka kohtus süüdi mõistetakse,“ ütles peaprokurör vastuseks. Meedia andmetel on nelikust uurijatega koostööd teinud ja tunnistusi andnud vaid Zoltan.

Jan Kuciaki (27) ja Martina Kušnirova (27) surnukehad leiti 25. veebruari hilisõhtul Kuciaki kodumajast Velka Mačas, pealinnast Bratislavast 60 kilomeetri kaugusel. Meest oli juba neli päeva varem tulistatud rindu ja naist pähe. Mõrvar oli jätnud surnukehade kõrvale padruneid, mis allmaailma keeles tähendab hoiatust.

27aastased Jan Kuciak ja Martina Kušnirova tapeti kolm kuud enne pulmi.  Foto: AFP/Scanpix

Jõhker topeltmõrv viis Slovakkia märtsis valitsuskriisi. Peaminister Robert Fico pani ameti maha. Uueks peaministriks sai tema parteikaaslane Peter Pellegrini.

Samal teemal

12.03.2019
OOTAMATU PÖÖRE: Slovakkias tunnistas ajakirjaniku ja tema kihlatu mõrva üles endine sõjaväelane
03.03.2019
OOTAMATU TÄHELEND: Slovakkia presidendiks saab liberaal Zuzana Čaputová
22.02.2019
MEHE MÕRVA TELLIMISE PALK: endine iluduskuninganna peab surmani vangis istuma
14.02.2019
Slovakkia ärikas sai ametliku süüdistuse ajakirjaniku mõrvas