Kommentaar

Igor Gräzin | ALDE rehabiliteerimine (9)

Igor Gräzin, Euroopa Parlamendi liige, Reformierakond, 1. oktoober 2018 18:29
Kallid kaasvõitlejad, euroskeptikud! Ma ei ole pooli muutnud. Seda enam, et meil on olnud ja on õigus ning ma kogen seda Euroopa Parlamendis igal tunnil. Meie vastased on euroföderalistid, kes ei saa aru või ei taha probleeme näha. ALDEski on palju seda jama, mille eest me neid seitseteist aastat („Vaba Euroopa“ – Raig, Helme, Gräzin) nahutanud oleme ja meil on olnud alati õigus. Diskrimineerimine põllumajanduses, Euroopa föderalism, elektrihindade tõus, rahakantimine Kreekale ja Mundelli teooria. Kusjuures kreeklased elavadki meist paremini.

Me ehitame nn euroopa raha eest totraid asju ja täname, et Jaan Tatikat enam hinges ei ole: Mäo teerist, Kirbla lehmatunnel, Tootsi ülivalgustatud auklik kruusatee, Narva jooksurada, ühegi rongita Koidula piiripunkt ja kahe vettiva lootsikuga Saaremaa süvasadam jne. Kui polnuks Euroopa Liitu, polnuks ka Gruusia häbiväärset alistamist Venemaa poolt ja Krimmi annekteerimist, poleks NATO Euroopa-tiiva desarmeerimist, pagulaste massilist sissevedu jne. See kõik ongi nii. See on see, millest euroskeptikud on rääkinud ja kus mitmete ALDE liikmetega ei saa nõus olla.

Liberaalne ja eriilmeline

Suurbritannia Iseseisvuspartei endisel esimehel, värvikal Nigel Farage’il (üks väheseid Euroopa Parlamendis, kes rääkida oskab, teine on Guy Verhoftsadt) oli õigus, kui ta ütles, et üleeuroopalise piirivalve süsteemi rajamine tähendab seda, et piiri ka tegelikult kaitsvate Ungari piirivalvurite kõrvale pannakse 10 000 sihukest, kes piiri valvata ei suuda, aga altkäemaksu võtmise ruttu ära õpivad.

Olen enda kohta öelnud, et kõik, mis minust halba on kirjutatud, vastab kahjuks tõele, ja nii on ka ALDEga. Aga elutänamatuse reegli kehtides kirjutavad ALDEst kõige rohkem halba need, kes talle tänu võlgu on ning püüavad endale ALDE kaudu „pappi sebida“ ja ameteid saada: ALDEs eneses, riikide peaministritena või oma intriige ALDE kaela ajades. Nagu üks ALDEs ülikõrgel kohal daam selle kohta vihaga ütles: „Rahvuserakonnad püüavad kogu oma sõnniku pühkida meie vaibale.“. Ta mõtles selle all üht konkreetset erakonda ja lisas, et ega see pole veel kõige hullem.

Kuid õigluse nimel vajab asi klaarimist. Kõigepealt – ALDE (Allianss Liberaalid ja Demokraadid Euroopa Eest) on üks väike grupikene üleeuroopaliste parteide hulgas, mis on üldiselt vabameelne, laia vaadete skaalaga aga viimastel aastatel vasakule kaldunud. Ametlikult on ALDE Eesti Reformierakonna kodu Euroopas. ALDE juhid on Siim Kallase võidukad oponendid igasugustel valimistel seniajani ja võib-olla ka tulevikus (ma ei tea, ei tunne huvi).

Kuna ta on nii liberaalne ja eriilmeline, siis on seal palju vaateid – fraktsiooni esimees ütles end olevat euroskeptik, kes üksnes pooldab teisi meetodeid, hiljem koosolekul ohkas aga teine mees: „Ah, mingu nagu ta läheb“, soliidne daam arvas, et reformitud sotsiaaldemokraatia on meie õige maailmavaade ja Ansipi-Kallase omavahelise konfliktiga eelnõu (arutelu interneti kohta) päädis lausega: „Mis me lolli mängime, niikuinii ei sa keegi midagi aru.“. Päev lõppes tõdemusega saalis ja pärast veel ühes kohas, et see on jama, et 90% ajast tegeleme mitte seadusloome, vaid välispoliitiliste resolutsioonidega, mida keegi ei loe. Sai lisatud: „Millest enamik läheb aia taha, näiteks Ungari“, mille peale üks väga pikk mees vaatas minu peale alla ja lisas: „And this is still here“, st see siin kah veel kobiseb. Ja see ongi tore: toredate inimestega on tore koos olla!

Fraktsioon tuuritab

ALDEs on sümpaatseid inimesi alates paadunud föderalistidest (Euroopa Liit olgu kõiges rahvusriikide asemel) kuni lauseitajateni. Fraktsiooni esimees ütles vahele: „The show must go on“ (etendus peab jätkuma – toim). Tuleb, mis tuleb, aga meie jääme sõpradeks. Pärast seda, kui olin hääletanud koos umbes veerandi ALDE liikmetega ungarivastase resolutsiooni vastu (ALDE enamus ja juhid olid „poolt“), sain kirja: „Kallis hr Gräzin, oleme tänulikud, et teavitasite meid eelnevalt oma seisukohast. Me saame teist aru ja kinnitame igati teie täielikku õigust jääda selle juurde ka edaspidi. Daniel Tanahatoe, 17.09.2018, kell 5.56 AM.“.

Kuna ma ei mäleta, millal keegi poliitikutest oleks minuga nii viisakalt rääkinud, tabas mind seda kirja saades liigutusest peaaegu hüsteeriahoog.

Olen seda siiralt kinnitanud. Varsti hakkame mööda Eestit sõitma, kokku saama, näitama tulevast Liivimaad ja ALDEt ja meie tuuri nimi saab olema „Tuur-Nipernaadi“. Üks minu kolleeg lubas ALDE fraktsiooni peasekretärile tõlkida Gailiti novelli „Päev Terikeste külas“ ja üks europarlamendi kolleeg soovib meiega isegi kaasa tulla!

Kuna Eestis on ALDE kohta kirjutatud palju halba (tõsi, euroskeptikud on olnud viisakad, aga nood ülejäänud ei ole), siis kokkuleppel ALDE fraktsiooni juhtkonnaga esitan selle artikli tõlke neile hiljem ka inglise keeles.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee