Maailm

LOOMARIIGI INTRIIGID: pingviinitibu näpanud isaste paar sai lohutuseks üksikema munetud muna (2)

Toimetas Greete Kõrvits, 1. oktoober 2018, 21:23
„Mis te jätate oma lapse ripakile!“ Pahase isaspaari (paremal) vahelt paistab näpatud tibu sabaots. Talitajad leidsid konfliktile õnneks kõiki osapooli rahuldava lahenduseFoto: Odense Zoo / Facebook
Taanis Odense loomaaias haaras samasooline pingviinipaar endaga kaasa ühe pingviinitibu. Tibu (eri soost) vanemad jätsid lapse ühel hooletusehetkel üksinda ning korraga ilmuski välja teine paar, kes tibu oma hoole alla võttis. Talitajad selgitavad, et tegemist polnud pahatahtliku lapserööviga, vaid pingviinide puhul täiesti tavalise käitumisega.

Lugu algas sellest, kui tibu ema ujuma läks. Tavaliselt on pingviiniperedes väga kindel kord: kui üks vanem läheb eemale, on teine kohemaid platsis, et lapse või muna järele vaadata. Mingil põhjusel lahkus aga isa tibu juurest ning seda märkas üks teine paar.

Talitajad otsustasid, et kui tibu bioloogilised vanemad on tõesti hajameelsed ja ei suuda tema eest hoolt kanda, võib tibu ju kahe isa juurde jäädagi. Siiski leidsid õiged vanemad tibu järgmisel päeval teise paari juurest üles ja täiskasvanute vahel läks kakluseks.

Talitajad sekkusid ja hoolitsesid selle eest, et tibu jääks siiski oma bioloogiliste vanemate juurde. Kuid isaste jaoks ei lõppenud kõik kurvalt: talitajad lubasid neil adopteerida veel ühe koorumata muna, mille oli munenud üks üksikema. Temal üksinda oleks olnud väga raske muna välja haududa - ta poleks saanud rahumeeli söömas ega ujumas käia. Mine sa tea, mõni teine murelik pingviin oleks tema muna siis ehk nagunii omastanud - selline on pingviinide loomus.

Kas üksikemal kahju ei olnud oma tibu teistele anda? Ei, vastavad talitajad, pingviinide natuur lihtsalt on selline, et järglast on lihtsaim kasvatada koos - emaga on kõik korras, ta mõistab olukorda ja kaks isast saavad kordamööda haududes munaga kenasti hakkama.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee