Maailm

VENE - USA VÕIMALIK DIIL: Venemaa kaalub Sentsovi vahetamist Buti, Jarošenko ja Butina vastu (9)

Aadu Hiietamm, 2. oktoober 2018 07:50
ARSTLIK LÄBIVAATUS: VenemaaI vangis olev Ukraina filmirežissöör Oleg Sentsov (42) näljastreigi 139. päeval Labõtnangi haiglas. Foto: AP/Scanpix
Krimmis vahistatud ja Venemaal 2015. aastal terrorismis süüdistatuna 20 aastaks vangi mõistetud Ukraina filmirežissöör Oleg Sentsov alustas vanglas tähtajatut näljastreiki 14. mail ja on nüüdseks nälginud juba 141 päeva. Ajaleht Novaja Gazeta kirjutas esmaspäeval, et Venemaa kaalub Oleg Sentsovi vahetamist USA vanglates karistust kandvate venelaste vastu.  

 Novaja Gazeta kuulis sellest plaanist allikalt, kes on kursis Venemaa ja Ukraina läbirääkimistega vangide vahetamise üle. Teatavasti nõudis Oleg Sentsovi vabastamist USA välisminister Mike Pompeo, kui ta augusti lõpul Venemaa välisministri Sergei Lavroviga telefonitsi vestles. 

Samal teemal

Lavrov põikles vastusest kõrvale ja hakkas rääkima USAs vanglakaristust kandvatest Viktor Butist ja Konstantin Jarošenkost ning tänavu juulis vahistatud Maria Butinast.

Novaja Gazeta andmetel soovib Venemaa pidada kõnelusi vangide vahetamiseks USA võimudega ja ilma Ukraina osavõtuta. Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova teatas vastuseks ajalehe järelepärimisele, et ta ei ole kursis Sentsovi võimaliku vahetamisega Buti, Jarošenko ja Butina vastu. Ka Oleg Sentsovi advokaat Dmitri Dinze ütles, et pole midagi niisugust kuulnud, kuid Vene võimude valmisoleku korral ollakse valmis asja arutama. 

2016. aasta kevadel ringlesid kuulujutud, et tol ajal Venemaal vanglakaristust kandnud Ukraina lendur Nadia Savtšenko vahetatakse Viktor Buti ja Konstantin Jarošenko vastu. Niisuguse idee pakkus Venemaa presidendile Vladimir Putinile välja tollane USA välisminister John Kerry. Sellest diilist siiski asja ei saanud ning  tegelikult vahetati Savtšenko kahe Ukrainas vangi langenud Vene sõjaväeluuraja – Jevgeni Jerofejevi ja Aleksandr Aleksandrovi – vastu. Praegu istub Savtšenko aga uuesti vanglas, kuid sedapuhku Ukrainas. Nüüd süüdistatakse teda Ukraina parlamendihoones terroriakti kavandamises.

Savtšenko kirjutas mai lõpus pöördumises Sentsovile: „Ma loodan siiralt, et Oleg Sentsovi ei taba minu saatus, et inimesest tehakse oma kodumaal kõigepealt kangelane ja seejärel antikangelane. Kogu südamest soovin, et Oleg ei satuks Ukraina autoritaarse võimumasina pihtide vahele.“

Relvakaupmees ja narkoärikas

Viktor But vahistati 2008. aasta märtsis Tai pealinnas Bangkokis USA agentide osalusel korraldatud operatsioonis. Tai võimud andsid ta 2010. aastal USAle välja. USA võimud süüdistasid teda relvade toimetamises Aafrika, Lähis-Ida ja Lõuna-Ameerika konfliktikolletesse.

Viktor But kannab USAs 25aastast vanglakaristust.  Foto: SIPA/Scanpix

Viktor But on endine Nõukogude ohvitser ja suure tõenäosusega ajas ta relvaäri Vene võimude teadmisel. Ise eitas ta kõiki süüdistusi, kui  New Yorgi kohus ta 2012. aasta aprillis ebaseadusliku relvakaubanduse eest 25 aastaks vangi mõistis. Mis tegelikult on suhteliselt leebe karistus, sest võimalik oli määrata ka eluaegne vangistus. 

Konstantin Jarošenko kannab USAs 20aastast vanglakaristust.  Foto: TASS/Scanpix

Vene lendur Konstantin Jarošenko vahistati 2010. aasta mais Libeerias, kust ta anti välja USAsse. Seal mõisteti Jarošenko 2011. aasta septembris 20 aastaks vangi süüdistatuna  kokaiiniäris. Ka tema eitab süüdistust. 

Maria Butina vahistati USAs tänavu juulis.  Foto: Reuters/Scanpix

Tänavu juulis USAs vahistatud Maria Butina alles ootab karistust. Teda süüdistatakse varjatult Venemaa kasuks tegutsemises.  

Sentsov peeti kinni 2014. aasta mais Krimmis

Oleg Sentsovi pidas Venemaa föderaalne julgeolekuteenistus (FSB) kinni okupeeritud Krimmis 2014. aasta mais. Temaga ühel ajal vahistati Oleksandr Koltšenko. Mõlemale esitati fabritseeritud süüdistus terrorirühma loomises ja terroriaktide korraldamises. 25. augustil 2015 mõistis Põhja-Kaukaasia sõjaväekohus Sentsovi 20 aastaks vangi. Koltšenkole mõisteti 10aastane vanglakaristus.

Sentsov ja Koltšenko end süüdi ei tunnistanud. Sentsov nimetas kogu kampaaniat poliitiliseks ajujahiks. Alates mullu oktoobrist kannab ta karistust range režiimiga paranduslike tööde koloonias nr 8 (hüüdnimega Belõi Medved), mis asub Uuralites Labõtnangi linnas Jamali Neenetsi autonoomses ringkonnas. Just seal alustas Sentsov 14. mail tähtajatut näljastreiki, millega taotleb 64 Ukraina poliitvangi vabastamist Venemaa vanglatest. 

Haruldane foto

Oleg Sentsovi vabastamist on Venemaa juhtkonnalt ja isiklikult president Vladimir Putinilt nõudnud Prantsusmaa riigipea Emmanuel Macron. Tugev toetusavaldus Sentsovile tuli eelmisel kuul Euroopa Parlamendist, kus Euroopa Rahvapartei fraktsioon esitas ta Sahharovi mõttevabaduse auhinna kandidaadiks.  Pariisi linnavalitsus otsustas aga eelmisel nädalal ühehäälselt nimetada Oleg Sentsov linna aukodanikuks.

Ilmselt tekib paljudel küsimus, kuidas on üldse võimalik, et Oleg Sentsov pärast 141-päevast nälgimist üldse veel elus on. Tegelikult nälgis ta täielikult vaid kaks esimest kuud. Alates juuli keskpaigast võtab ta iga päev väikese koguse toidusegu Nutridrink, mis aitab elu sees hoida. Normaalsest toitumisest on asi muidugi kaugel.

Samal teemal

26.09.2018
KÕRGE TUNNUSTUS: poliitvang Oleg Sentsov nimetati Pariisi aukodanikuks
18.09.2018
Oleg Sentsov on Venemaa vanglas nälginud 127 päeva. Mis saab edasi?
17.07.2018
„Peatage Putin! Vabastage Ukraina!“
08.06.2018
Oleg Sentsov - ka üks on lahinguväljal sõdur