Brett Kavanaugh andis neljapäeval senati õiguskomisjoni ees tunnistusiFoto: Reuters/Scanpix
Maailm
1. oktoober 2018 18:09

KOLMEKAS VÕI JOOMISMÄNG? Kohtuniku ahistamissüüdistustes on tõestusmaterjaliks noorusaja sissekanded (7)

FBI-l on USA ülemkohtuniku kandidaat Brett Kavanaugh' vastu esitatud süüdistuste uurimiseks antud ebatavaliselt lühike aeg. 1. oktoobri hommikuse seisuga on juurdlusbürool vaid viis päeva aega uurida, kas väidetavad seksuaalrünnakud aset leidsid. Üheks võimalikuks allikaks, kust leida kontakte ning tausta Kavanaugh' enda kohta, on mehe noorusaja kalendrid.

Pühapäeval jõudis FBI vestelda ühega kolmest Kavanaugh'd süüdistavast naisest: Deborah Ramirez, kelle sõnutsi võttis tulevane kohtunik ühel ülikoolipeol tema ees püksid maha. Ramirez vestles FBI agentidega paar tundi. ABC Newsi info kohaselt andis Ramirez uurijatele ka nimekirja võimalikest tunnistajatest, kes Kavanaugh' enesepaljastuse ajal samas ruumis võisid viibida.

FBI uurib ka põhitunnistajat, psühholoogiaprofessor Christine Blasey Fordi, kes neljapäeval senati õiguskomisjoni ees tunnistusi andis. Fordi süüdistuse kohaselt ründas purjus Kavanaugh teda keskkoolipeol, surus ta voodisse, käperdas teda ning surus käe tüdruku suule, et too appi ei saaks karjuda. Ford kirjeldas senaatorite ees, et kartis nii vägistamist kui surma.

Ford on väidetavalt esitanud vähemalt kuue inimese nimed, kes samal peol viibisid - nende seas Kavanaugh ise ning tolle sõber Mark Judge, kes rünnaku ajal samuti ruumis oli ja toimuva üle koos Kavanaugh'ga naeris. Judge olevat ühel hetkel samuti sängi hüpanud ja tekkinud rüseluses õnnestus Fordil põgeneda. 1. oktoobri seisuga pole veel teada, kas ja kellega neist on FBI ühendust võtnud.

1982. aasta 1. juuli: sel õhtul ründas Kavanaugh väidetavalt Christine Fordi, kalendrisse kirjutatud nimed võivad olla potentsiaalsed tunnistajad Foto: USA senati õiguskomisjon/AP

Rünnak ja sellest tekkinud trauma mõjutasid Fordi psüühhikat ja õppeedukust veel mõnd aega, sõnas naine senati ees. Oma kogemusest rääkis ta terapeudiga ning tema advokaadid korraldasid talle valedetektori testi. Väljavõtteid mõlemist jagasid Fordi esindajad ajalehega Washington Post.

Kavanaugh eitab kõiki süüdistusi, samuti ka seda, et oleks noorusajal kõva joomamees olnud. Samas küsiti talt neljapäeval senati ees näiteks tema kooliaja kalendrisse kirjutatud kummaliste märksõnade kohta, mille hulgas oli palju inglisekeelseid slängväljendeid, mis kõnekeeles viitavad kõvale tinutamisele, oksendamisele või ka seksuaalaktidele. Näiteks küsis üks senaator Kavanaugh'lt, millele viitab mehe noorukipõlve kalendris seisev sissekanne „Devil's Triangle“ („kuradikolmnurk“ eesti k. - toim.). Kavanaugh vastas, et see on joomismäng, kuid samas on see inglise keeles levinud koodväljend kolmekale, milles osalejateks kaks meest ja üks naine.

Kavanaugh' kalendrisissekanded toetavad tegelikult ka Fordi sõnu, sest neil on antud kuupäeva kohal kirjas mitme inimese nimed, kes tõenäoliselt samale peole suundusid ning võivad isegi olla samad isikud, kelle nimed Ford edastas.

Mõnede allikate sõnul instrueeris Valge Maja FBI-d keskenduma vaid Fordile ja Ramirezele. Kolmas väidetav ohver, Julie Swetnick, ei ole enda sõnul juurdlusbüroolt mingit kutset vestlusele tulla saanud. 1. oktoobril ei ole FBI teadaolevalt rääkinud ka Christine Fordiga.

Pärast FBI juurdlust läheb Kavanaugh' kandidatuur hääletusele senati saalis. Seal on tõenäoline, et ta valitakse ülemkohtunikuks, kuna senatis kuulub kohtade enamus vabariiklaste parteile. Samas on vabariiklasi, kes on Kavanaugh' kandidatuuri suhtes ebaleval seisukohal või vähemalt ei ole kuigi varmad Fordi tunnistusi ümber lükkama.