Room to: Sa mõtled Novorossiiski/ 3. oktoober 2018 07:09
Värskendasin mälu. Tõepoolest, selle laeva kere ei olnud tuttuus, aga see oli siiski tol ajal NLiidu kõige paremini relvastatud laev . Kapteni suhtes oli sul õigus, ta ei olnud Kurski kapteni isa ja oli laeva põhjaminekul puhkusel. Kõik see,mis ma kirjutasin, on pärit vene ajakirjandusest...levitavad müüte.
Nii et mitte enam allveelaev vaid hoopiski "sukelduja"? No küll meil onikka tekkinud uusi kodukootud Aavikuid-keeleuuendajaid! Või mingeid pimesi võõrkeelest tõlkijaid. ALLVEELAEV on juba vana eestkeelne sõna. Seejuures spetsiifiline, mis näitab täpselt ära, millega on tegu. Vee all liikuda suutva laevaga. Sukelduja on märksa laiem ning udusem mõiste. Eks ole sukelduja ju ka näiteks kas või pärlipüüdja, sukelduv ujuja, tuuker j.n.e.
Täpsustuseks. Artiklis kirjutatakse kahes kohas, et välismaa päästjad ei suutnud kedagi päästa. Selle põhjus oli jälle venelastes. Nad venitasid abipalvega nii kaua, et päästa polnud enam kedagi. Teiseks. Venelaste kasutatud torpeedokütus on nii ohtlik, et ameeriklased kaalusid kunagi ka ise selle kasutamist, aga loobusid. Venelaste distsipliin on aga teada... Muide. Kunagi peale II MS seisis Sevastoopoli lahes itaallastelt kontributsiooniks ära võetud üliuhke ja tuttuus ristleja. Juhtus seal aga plahvatus ja laev läks põhja koos kapteniga. Kurski kapten oli selle laeva kapteni poeg...
end. nimega Giulio Cesare, mis läks plahvatuse tagajärjel põhja 28 oktoober, aastal 1955. Paar parandust. Esiteks see "tuttuus" ristleja valmis aastal 1915 ja jõudis mõlemas suures ilmasõjas osa võtta. Teiseks laeva komandör surma ei saanud, sel lihtsal põhjusel, et oli puhkusel ja laeval kamandas vanemohvitser. Paraku mitte Kolesnikovi vaid Huršudov. Seega viimane on pigem linnalegend.
Kursk ja Estonia on mõõtmetelt ja veeväljasurvelt isegi üsna sarnased, aga väga erineva konstruktsiooni tugevusega. Estonia üles tõstmine nii et laevakere selle käigus terveks jääks, oleks kordades keerulisem. Mitte võimatu, aga väga suur ja tehniliselt keeruline (ja tuukritele ohtlik) ettevõtmine. Vaata võrdluseks kasvõi Costa Concordia ülestõstmiseks kulunud aega ja raha. See laev oli küll tublisti suurem, aga palju paremini ligipääsetav ja paremates tingimustes.