Maailm

Nobeli meditsiiniauhinna pälvisid uudse vähiravi loojad (9)

Toimetas Piret Pappel, 1. oktoober 2018 12:34
Nobeli meditsiini- ja füsioloogiaauhinna on pälvinud James P. Allison ja Tasuku HonjoFoto: JONATHAN NACKSTRAND
Tänavu on Nobeli komitee hinnanud meditsiini- ja füsioloogiapreemia vääriliseks vähiuurijad James P. Allisoni ja Tasuku Honjo.

Need kaks teadlast on välja töötanud raviviisi, mis kasutab ära inimese enda immuunsüsteemi võimet vähirakke rünnata. Selleks tuleb teatavatelt molekulidelt nii-öelda pidurid ära võtta.

Ameeriklane Allison (70) ja jaapanlane Honjo (76) on uurinud piduritena töötavaid molekule ja leidnud võimalusi, kuidas neid kasvajaravis kasutada. Nende uurimistöö tulemusel kasutatakse vähiravis erilisi antikehi, mis suurendavad T-lümfotsüütide kasvajavastast aktiivsust ja aitavad summutada T-rakkude tööd blokeerivaid signaale.

Nobeli preemia rahaline väärtus on tänavu 9 miljonit Rootsi krooni (870 000 eurot) ning kumbki teadlane saab poole sellest summast. 

Samal teemal

 Värskete nobelistide uurimuse olulisust hindab Tallinna tehnikaülikooli geenitehnoloogia doktor Jaanus Suurväli: "M.D. Andersoni vähikeskuse professor James P. Allison ja Kyoto ülikooli professor Tasuku Honjo avastasid immuunrakkudest kaks valku (PD1 ja CTLA4), mis takistavad immuunsüsteemil teiste keharakkude ründamist ja hävitamist. Ehkki tavaolukorras on tegu igati vajaliku mehhanismiga, on kasvajarakkude puhul lood teistmoodi ja neid just tulekski hävitada! Edasiste uuringute käigus leiti, et nende valkude tegevuse takistamine võimaldab meie immuunsüsteemil endal kasvajarakke aktiivselt hävitama asuda."

Immuunravi peetakse moodsa onkoloogia kõige lootustandvamaks raviviisiks. Juba nüüd on sellised ravimid kasutusel. "Praegu on müügil tänavuste nobelistide avastatud valke blokeerivad ravimid (Keytruda, Opdivo, Bavencio, Imfinzi, Tecentriq, Yervoy, jne), mis pikendavad nii mõnegi vähihaige elu aastate võrra," kinnitab Suurväli, kes teeb järeldoktorantuuri Saksamaal Kölni ülikoolis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee