Foto: Teet Malsroos
Ohtuleht.ee 1. oktoober 2018 15:48
Esmaspäeval kogunesid haridusministeeriumi Tallinnas ja Tartus asuvate  hoonete ette kümned piketeerijad, kes avaldasid meelt kooliõpikute vastu, mis sisaldavad samasooliste perekondadega seonduvaid teemasid.

Pikette vedas eest EKRE. Tallinna meeleavalduse eest vastutanud Anti Poolametsa sõnul on pikettide eesmärgiks suunata inimeste tähelepanu sellele, mis toimub. "Me ise avastasime oma lapse, teise klassi õpilase töövihikust sel aastal, et seal reklaamitakse lesbilist perekonda ja veel igasuguseid veidraid perekonnavorme. See on tegelikult laste varane seksualiseerimine, see on homopropaganda, mis on on suunatud laste vastu," selgitas Poolamets ning lisas, et on kindel, et enamus Eesti elanikest ei aktsepteeri, mida nii väikeste lastega tehakse.

Kuidas homopropaganda selles õpikus välja nägi? "Seal oli ülesandeks kirjeldada jutulinna peresid ja seal oli näiteks lesbiline perekond – kaks naist lapsega, mida nad siis peavad hakkama lahti seletama, mis asi see on. Aga see tähendab vanematele väga ebamugavat ülesannet selgitada, mis asi on lesbiline kooselu." Poolametsa sõnul selgus internetis kaasamõtlejatega arutledes, et ülesandes oli mõeldud kindlasti samasoolisi ning mitte näiteks perekonda, kus last kasvatavad ema ja vanaema.

Lõunapausi ajal ministeeriumi ees

Tartus kogunes ministeeriumi ette umbes kolmkümmend meest ja kümmekond naist. Valdavalt olid need inimesed, kelle näojoontest võis välja lugeda juba pensioniaastatesse jõudnud vanuse.

Kogunemine leidis aset aga lõunapausi ajal, mistõttu on võimatu öelda, kui paljud riigipalgalised piketeerijate sõnumeid üldse kuulsid: akna taga võis töölaua taga istumas silmata vaid üht inimest.

Üks piketeerijatest, Priit, hoidis käes Yann Walckeri raamatut "Siil Priidik tahab uut perekonda". Lehekülg, milles siilipoiss imestab, et ühes peres on kaks isa, on Priidul järjehoidjaga tähistatud. Kas sellised raamatud tuleks ära keelata või mida nendega teha?
"Need tuleks ära keelata, kes siukest propagandat teevad," vastas Priit.
Need inimesed tuleks ära keelata?
"Jah."

Siil Priidiku on loonud välismaa autor.
"Välismaa autoreid ei tõlgita eesti keelde," protesteeris Priit. "Need on meie omad inimesed, kes neid teevad." Reporteri palvel keerati ette aga siiski raamatu esimene lehekülg, kus seisis, et autoriks on siiski Yann Walcker ning tõik, et teos on prantsuse keelest tõlgitud. "See on meie tellitud. Meie pederastide tellitud," kostab seepeale Priit. Ehk siis kirjastustes, mis tõlkeid tellivad, töötavad pederastid? "No karta on."

Priidu sõnul on homopropagandat täis ka terve ajakirjandus. Konkreetseid näiteid ta tuua aga ei osanud ning ta soovitab neis küsimustes pöörduda mõne targema, näiteks Varro Vooglaiu poole.

"HOMOPROPAGANDA KOOLIDEST VÄLJA!": Tartusse piketile kogunenud inimesed hüüdsid ministeeriumihoone suunas mitmeid lauseid, kuid kuuljaks oli vaid maja - töötajatel oli keskpäevale kohaselt lõunapaus. Foto: Maarit Stepanov

Vooglaidu Tartus aga näha polnud. Küll aga oli nimekamatest piketeerijatest kohal näitlejana tuntud Malle Pärn. Kui küsida talt, mis põhjusel ta meeleavaldusele tuli, selgitas ta, et Eesti rahvas on omavahel tülli aetud ning selle taga on tema hinnangul kooseluseadus koos viisiga, mil moel selle üle riigikogus hääletati.

"Kogu aeg räägiti, et kooseluseadus ei võta kelleltki midagi ära. Me näeme nende nelja aasta jooksul, kui palju meilt on ära võetud," ütles Pärn. "Meilt on ära võetud kasvõi rahulik kooseksisteerimine. Inimesed on hüsteeriliselt tülis ja sealt läheb lahti juba see, et me lähme hüsteeriliselt tülli juba peaaegu iga probleemi üle. Me ei oska enam üldse rahulikult argumenteerida." 

Ta lisas, et inimene pole bioloogiliselt muutunud. "Perekond on ema, isa ja lapsed. Abielu on mehe ja naise liit. Abielu ei saa olla mehe ja mehe liit," sõnas Pärn. "Räägitakse erinevatest perekonnaliikidest: need ei ole erinevad perekonna liigid, need on katkised perekonnad ja lapsele ei tohi õpetada seda, et katkine asi on sama hea, kui terve asi. Lastele tuleb õpetada seda, et katkist asja on võimalik terveks teha. Ja tuleb õpetada seda, kuidas katkist asja terveks teha."

Mis saab aga siis, kui mõni samast soost vanematega elav laps kuuleb nüüd, et tema perekond on katki? "See on raske probleem. Ta ei kasva perekonnas: ta kasvab oma ema või isa juures, kes elab samast soost inimesega. Las ta elab, selle vastu mul ei ole midagi, kui kõik on korras," vastas Pärn.

Igal juhul võis piketeerijate avalikult peetud kõnedest kuulda palju radikaalsemaid seisukohti. Näiteks rääkis üks, et homoseksuaalsed inimesed on vaimuhaiged, kellest ei peaks üldse lugu pidama, et neid peaks järjepidevalt hukka mõistma ja põlgama.

Skandeeriti ka lauseid nagu "Homopropaganda koolidest välja! Homopropaganda koolidest välja!" ja "EKRE suru, Brüssel vastu muru!" Ministeeriumis oli aga endiselt lõunapaus.