Eesti uudised

Õigusteadlane: massiline pealtkuulamine pole mõistetav (14)

Siim Randla, 1. oktoober 2018 07:09
Et Eestis kuulatakse inimesi kümme korda rohkem pealt kui Rootsis, ei saa Tartu ülikooli õigusteaduskonna professori Jaan Ginteri arvates päris mõistetavaks pidada: on võimalik, et me pole Eestis paigutanud eraelu privaatsuse kaitset põhiseadusega kaitstud väärtuste hulgas nii kõrgele kui meist stabiilsemad heaoluriigid.

Eesti Ekspress kirjutas, et eelmisel aastal kuulati Telia Eesti võrgus pealt 4596 kõnet, Rootsi Telia võrgus samal ajal 3822 kõnet ja Soomes 3640 kõnet. Ajaleht järeldas turuosa ja rahvaarvu põhjal, et Eestis kuulatakse inimesi kümme korda rohkem pealt kui Rootsis ja viis korda rohkem kui Soomes.

Samal teemal

 „Mõnevõrra kõrgemat telefonide pealtkuulamise sagedust võib Eestis pidada küll vähemalt osaliselt põhjendatuks, kuna Eestis on raskete kuritegude puhul kuritegelik aktiivsus omajagu kõrgem. Näiteks 2016. aastal pandi Eestis 100 000 elaniku kohta toime 3,3 tahtlikku tapmist, aga Soomes 1,4 ning Rootsis veelgi vähem – 1,1 tahtlikku tapmist,“ räägib Ginter. Teine põhjus on tõenäoliselt asjaolu, et telefone pealt kuulates on vähemalt mõne kuriteo paljastamine riigieelarvele odavam kui muid vahendeid kasutades,“ lisab ta.

 „Kuid kümnekordset erinevust Rootsi tasemest ei saa ka neid põhjusi arvestades päris mõistetavaks pidada. Võimalik, et meil tuleb tunnistada, et me ei ole Eestis paigutanud eraelu privaatsuse kaitset põhiseadusega kaitstud väärtuste hulgas nii kõrgele, kui meist stabiilsemad heaoluriigid seda teinud on,“ ütleb Ginter.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee