Maailm

Indoneesiat rünnanud tsunami võis nõuda tuhandeid ohvreid (2)

Tõnis Erilaid, 30. september 2018 19:43
HÄVITUSTÖÖ: Hiidlaine ei säästnud ka hiidmošeed linnakeskmes.Foto: AP/Scanpix
Reedel Indoneesia Sulawesi saart tabanud 7,5magnituudisele maavärinale järgnenud kuni kuuemeetriseid hiidlaineid tõstnud tsunami oli õhtustel andmetel nõudnud 832 inimelu, kuid asepresident Jusuf Kalla sõnul võib ohvrite lõplik arv tõusta tuhandetesse.

Paljudesse piirkondadesse polnud päästemeeskonnad maalihete tõttu veel pääsenud ja varisenud hoonete all on lõksus tõenäoliselt sadu inimesi. Hiidlainete käes enim kannatanud 350 000–380 000 elanikuga Palu linnas kaevavad päästjad käsitsi inimesi majavaremeist välja. 24 inimest suudeti sedasi elusalt päästa Roa-Roa hotelli rusudest, kus arvatakse olevat veel kümneid elusalt maetuid. Enamik hukkunuist leiti Palu rannalt, kuhu linlased olid kogunenud keskööl algama pidanud linna aastapäevafestivali alguseks. Lained tõusid nii suureks, et kandsid randa kaubalaeva.

Samal teemal

„Kiirabi toob peaaegu igas minutis uusi tsunami ohvreid. Puhtast joogiveest on suur puudus. Kõik minimarketid linnas on paljaks röövitud,“ ütles uudisteagentuurile AFP kohalik elanik Risa Kusuma, kes oli tulnud koos oma palavikus beebiga evakuatsioonikeskusse varju. Ajakirjanduse andmeil varisesid ka linna vanglat ümbritsevad müürid. Pooled sealseist500 kinnipeetavast põgenesid juhust kasutades.

Kui suurt kahju tegi tsunami Palu naaberlinnas, 300 000 elanikuga Donggalas, polnud eile veel teada. Eile külastas katastroofipiirkonda Indoneesia president Joko Widodo, kes käskis sõjaväeüksustel päästjaile appi tulla. 

Reedel päikeseloojangul kella kuue paiku kohaliku aja järgi toimunud maavärina keskus oli umbes kümne kilomeetri sügavusel 80 kilomeetrit Palu linnast põhja pool, teatas USA geoloogiakeskus. 7,5magnituudisele maavärinale on järgnenud peaaegu 200 järeltõuget. Tsunami tulekust anti hoiatus, kuid see tühistati 34 minutit hiljem ja nii ei osanud palulased ega turistid enam halba oodata. „Meie lähim tsunamisensor on Palust paarisaja kilomeetri kaugusel ja ei näidanud midagi. Seetõttu tühistasimegi hoiatuse,“ ütles maavärina- ja tsunamide hoiatuskeskuse juht Rahmat Triyono vabanduseks.

Maavärina kangelaseks tõusis lennujuht Saudara Anthonius Gunawan Agung. Kuu aja pärast oleks noormees saanud 22aastaseks. Tema kolleegid põgenesid kabuhirmus, kui lennujuhtimistorni seinad vappusid ja pragunesid. Agung jäi kohale ja saatis turvaliselt õhku Palult veel lahkuda suutnud viimase reisilennuki. Agungil polnud enam muud võimalust, kui hüpata seejärel alla nelja korruse kõrguselt.

Raskelt vigastada saanud noormees suri haiglas. Laupäeval maeti ta sõjaväeliste auavaldustega.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee