Seisukoht

Seisukoht | Topeltkodakondsusega mugavuskodanikud

Laur Uudam, arvamustoimetaja, 30. september 2018 20:19

37 KOMMENTAARI

T
felix/ 16. oktoober 2018 22:53
Tüüpiline lapsajakirjanik, kes endale teemat selgeks ei tee, aga muudkui lahmib soppa pritsida.
Mida tähendab "sünnijärgne kodanik"? See tähendab, et laps saab sündides oma ema ja isa kodakondsuse (mõnes riigis saab ta kodakonduse sünniriigi põhjal, ema ja isa kodakondsus ei loe). Aga Eesti kodakondsus saadakse vanema järgi. Väga paljudel lastel ei ole mõlemad vanemad Eesti kodakondsusega ja nii saab laps sündides kaks kodakondust -ühe isalt ja teise emalt. Miks ta peaks ühest nelst loobuma, kui ta 18 saab?? Miks sunnib Eesti riik teda valima, kumb on talle armsam, ema või isa? Kui laps 18-aastaselt sunnitakse Eesti kodakondsusest loobuma, siis on ta Eesti jaoks samahästi kui kadunud. Milleks Eesti riik niimoodi käitub?
l
Laur Uudam pole lihtsalt Eesti Riigi Põhisedust lugenud./ 18. oktoober 2018 15:53
Põhiseadus ütleb: "Kelleltki ei tohi võtta sünniga omandatud Eesti kodakondsust."
See ütlus: "Sestap polegi liigse passi omanikud kiirustanud sellest loobuma" näitab pealegi ära, et arusaamis kodakondsusest kui sellisest pole, kui ajab kodakondsuse ja reisdokumendi segamini. :-)
Artikkel sobiks rohkem mõne Delfi venekeelse poole kommentaatorile, uskumatu et ÕL ajakirjanik autor on.
i
Infoks ajakirjanikule/ 16. oktoober 2018 21:36
Väga kahju, et härra ajakirjanik kirjutab uisapäisa ning ilma end faktidega kurssi viimata. Topeltkodakondsus on enamikel kónealustest isikutest tekkinud juba sünniga, kas siis vanemate päritolu vói sünnimaa tóttu (riigiti on seadusandlus selles osas väga erinev). Topeltkodakondsusega ei kaasne absoluutselt mingeid erilisi hüvesid. Iga kodakondsus toob endaga kaasa pigem kohustusi. Pensionid ja kóik muu kehtivad neile, kes vastavas riigis elavad, töötavad ja ka makse maksavad (ka sissemakse pensionikassasse). Ka sójaväkke mineku kohta on igal riigil olemas omad seadused, mis tulenevad residentsusest. Ka maksude maksmisel lähtutakse residentsusest; riikide vahel on tänapäeval olemas nii topeltmaksustamise vältimise seadused kui ka vastavad kontrolliorganid Interpolini välja. Ja mis puutub "vóimaliku konflikti puhkedes (teise riigi passiga) Eestist pógenemisse", siis kehtib topeltkodakondsuse puhul rahvusvaheline reegel, mis määrab kindlaks, et kodaniku ühe kodakondsuse riik teda tema teise kodakondsuse riigist päästa ei saa, sest antud riigi pinnal koheldakse teda just selle riigi kodanikuna. Nii et sel puhul pole topeltkodakondsusest absoluutselt mitte mingit kasu. Parimatega, Katrin
v
väga rumal kirjutis igatahes/ 16. oktoober 2018 21:32
Mis idee järgi mugavuskodanikud. Kui omaenda koduriigis ei olnud tööd leida. Ei saanud tööd näiteks politseisse, katsed ilust tehtud, head hinded keskkoolis, ikkagi ei saanud. Oma tuttavaid palgatakse ja lastakse neil nimegi vahetada. Kas oleks parem üks töötu ja depressioonis inimene kodumaal v. üks väljaspool, kes saadab raha näiteks pensionärist emale, kes saab tarbida teenuseid, mille eest maksab ka riigile käibemaksu. Miks Eesti ei luba topeltkodakondsust, aga arenenud riik nagu Saksamaa lubab. Missugused hüved, eesti inimene töötab väljaspool ja vbl.soovib kaasa rääkida kahe riigi poliitikas, kas see on keelatud? Teiseks osa abiellub välismaalasega v. saab lapsed, kas peab Eestis igavesti olema üksi ja lastetu, vbl. ka töötu. Igal pool tuleb vaeva näha, saada selgeks keel, leida omale töö jne. Kas E
l
Lauri Uudamile/ 16. oktoober 2018 18:44
Lauri Uudam, antud artikliga on teil õnnestunud sülitada kõikide välieestlaste südametesse. Eriti nende omadesse, kes on hoolimata vastutuulest (see ei ole võõrsil üldse kerge) oma lastest eestlasi ehk Eesti kodanikke kasvatanud või kasvatamas. Me ei ole seda teinud, et nad mingitest hüvedest osa saaks. Me oleme seda teinud Eesti jaoks ja selleks, et me lapsed tunneks end koduselt, kui nad otsustavad Eestisse elama tulla, nagu ka palju Eesti eestladdd soovivat. Te suudate selle positiivse hoiaku Eesti suhtes, mida me oleme pikki aastaid kasvatanud ja poputanud, ühe artikliga ära lõhkuda. Miks? Sest ilmselt puudub teie südames kahjuks see eestlus ja armastus Eesti vastu, mida meie igatsusest endas kanname. Teil pole ilmselt põhjust olnud juurte tähendusele järele mõelda. Seepärast te ei saagi meid mõista. Kahju. Aga mõelge siis sellele, et me oleme sama puu oksad. Kui raiute mõtlematult meie ja meie laste juured, nõrgestate kogu puud. Laura
o
Oi oi oi/ 16. oktoober 2018 18:37
Vot nii rumalat juttu võib ajada ainult väga teadmatu ja viha täis inimene. Ma olen kaua mujal kui Eestis elanud,kuid käin tihti,kuna hoolitsen pensionärist vanema eest. Kust artikli autor võtab,et on ùldse võimalik kahe riigi sotsiaalsùsteem või hùvesid korraga kasutada? Millised need hùved siis on ka? Kui minuga midagi Eestis juhtuks, siis on mul see sinine haigekassa kaart (asukohariigi väljastatud) ja see tähendab seda,et Eesti nõuab kulud sisse minu asukoha riigilt tagant järgi. Kui mu ema tuleb minu juurde,siis on tal see sama kaart väljastatud Eesti Haigekassast ja kui haiglasse sattub,siis kasseeritakse kulud Eestilt. Emaraha topelt ei saa,töötu raha topelt ei saa. Millised need topelt hùved siis on ka? Tööd võin teha kùll kus aga jõuan,kuid see pole hùve. Mul on muide EV kodakondsus.Seni see ùks ja ainukene. Olen ennast korralikult koolitanud ja ùles töötanud,ning elan hästi.Täitsa ise pidin pingutama.Keegi midagi ei andnud.See on minu enda loodud hùve.
h
hästi hästi/ 16. oktoober 2018 18:36
arvamustoimetaja väljendab taolise repliigiga vaid iseenda - materialistlikku, kasu peal väljas olevat - suhtumist riiki. no palju õnne siis, et taoline inimene olete. need lapsed, kes vanemate ja eluloo tõttu südames nii Eestit kui mõnda teist riiki kannavad, soovivad topeltkondakondsust siiski teistel eesmärkidel. aga jah... et selleks aru saada, peab inimene "aga mis kasu sellest mulle on"-hoiakust rohkemat suutma.
e
Eesti kodakondne veel/ 16. oktoober 2018 18:11
Mul topeltkodakondsusega lapsed Pole veel 18 ja 20 aasta jooksul avastanud seda KASU mis mu lapsed saavad Eesti passi omades. Ega nad eriti midagi ju kaotahi kodakondsust kaotades. Eesti riik kaotab kaks noort kodanikku,sest Eestiga ei seo neid palju muud,kui kodakondsus ,st juured. A Eestil neid noori ju nii palju,et vöib vabalt casemale ja paremale minema kyhveldada... :D A ajakirjanik vöins mulle rääkida,millust KASU siis see Eesti pass annab ? :D
s
sõjapõgenik/ 1. oktoober 2018 23:59
Noored sõbrad, makse ei maksta mitte kodakondsuse vaid residentluse järgi.
Aga kõigepealt pangu isailves teine pass lauanurgale ja siis vaatame.

k
Kodakondsust/ 1. oktoober 2018 16:04
Vist oli 91/92 aastal välisministeeriumi koridoris selle aegne välisminister kuldsepp palus härdalt et köik vötke ainult Eesti pass, samuti köik Eesti saatkonnad lausa sundisid vötma E-passi nii et ei tasu meid siin syydlasteks tembeldada. Maksame ka Eestis vajalikke makse nimelt.
k
Kirjutasin 2x / 1. oktoober 2018 16:05
Kuna vist ytlesin ropu söna ptyhh ja suunati..
l
Loll jutt suhu tagasi!!!/ 1. oktoober 2018 15:58
Mugavuskodanikud??? Maksud kahest riigist! Ja pealegi , 92/93 aastal Välisministeeriumi koridoris välisminister vist oli toivo kuldsepp? Kes palus väliseestlasi ja teisi et vötke palun ka Eesti kodakondsus, palun. Köikides Eesti saatkondades pressiti peaaegu vägisi Eesti passi, ainult vötke! Aga selle artikli kirjutaja ei töenäöliselt olnud veel syndinud!!! Ja nyyd oleme mugavuskodanikud, ptyhh!
c
caff/ 1. oktoober 2018 11:58
seltsimehed, millega te rahul ei ole? Kas teile ei meeldi see, et Kanada, Rootsi ja USA väliseestlased on Eesti kodanikud (muidugi juhul kui soovivad)?
k
küsimus/ 1. oktoober 2018 16:54
1. Kodakondsus ei ole kliendikaart. Kui inimesel on Abhaasia, Venemaa ja Eesti kodakondsus - reaalne näide 24.09. ilmunud "Postimehe" artiklist - siis millisele riigile neist ta lojaalne on?
2. Miks peaks inimene, kelle vanemad Eestist 70 aastat tagasi Rootsi läksid, saama Riigikogu valida ja kaudselt otsustada selle üle kuidas Eestis elavate inimeste makse kulutatakse?
a
aga kuidas saab selline inimene/ 17. oktoober 2018 07:29
kelle vanemad läksid Rootsi, üldse presidendiks kandideerida?
q
Qwert/ 1. oktoober 2018 10:25
Tean inimesi, kel lisaks mingile EU-riigi passile on ka VF pass. Ma saan nende loogikast isegi aru, sest kel on mingeid sidemeid Venemaaga (vanemad, lähedased, sõbrad, tööalased kontaktid), siis pole vaja kalli viisa peale raha kulutada iga aasta. Aga seegi on ikkagi summa, mille pealt hoitakse kokku. Noored mehed see eest võivad sattuda sõjaväeteenistusse kui sealpool on.
e
Elukutseline Setu/ 1. oktoober 2018 11:31
Tegelikult peaks siin olema loogika lihtne. Kuna Venemaa topeltkodanikud (kui neid on palju) võivad sellele riigikesele kujutada julgeolekuohtu (mehed käivad seal sõjaväes, Vene riik saab neile lubada või survestada jne.) ning kõiki kodanikke tuleb kohelda võrdselt siis igasugune topeltkodakondsus peaks meil olema keelustatud. See tähendab, et ka sanktsioonidega (karistustega). Rohkem loogilisi ja õiglasi valikuid lihtsalt pole.
q
Qwert/ 1. oktoober 2018 15:13
Ma tean inimesi, kel kolm kodakondsust, ja kõik on saadud sündimisel. Vanematel erinev, pluss riik, kus inimene sündis andis talle sünnijärgselt veel oma kodakondsuse. Sünnijärgset kodakondsust niisama juba ära võtta ei saa. Kui EV kodanikul on tänu välisriigis sündimisele selle riigi kodakondsus, siis Eesti riik ei saa Eesti kodakondsust inimeselt ära võtta vaatamata sellele, et meil on topeltkodakondsust omada nagu keelatud.
v
vene seadus/ 1. oktoober 2018 05:41
vene kodakondsuse saavad kohe kõik,kes on sündinud nõukogude liidus.
u
uss/ 1. oktoober 2018 11:45
Päris nii lihtne see siiski ei ole.
e
Estonja/ 30. september 2018 22:25
katastrofi varjamisest ja tõe avalikustamises(valetamisest ja betoneerimisest) on küll kahju,et olen Eestlane!
a
abiks venekeelsele eestlasele/ 1. oktoober 2018 05:42
Laeva nimi oli "Estonia".
Katastroof kirjutatakse eesti keeles kahe o-tähega.
Tahtsid vist kirjutada tõe varjamisest?
Eestlane kui rahvus kirjutatakse eesti keeles väikese tähega. Äkki Sa tahtsid kahjatseda, et ole Geiroopas seiklemiseks fašistliku pisiriigi passi nihverdanud? See ei ole üldse probleem. Vii häbiväärne pass ruttu PPA-isse tagasi ja palu Vene Föderatsiooni saatkonnast uus ja uhkem pass asemele.
m
Muigega/ 1. oktoober 2018 10:21
Eesti keeles on kahetseda, aga mitte kahjatseda. Viimast varianti kasutavad maainimesed ja need, kes on sündinud sõjajärgsel ajal. Ennesõjajärgsed ei suuda enam arvutit kasutada, ja neid on ka vähe järgi, et olla täie mõistuse juures.
a
abiks/ 1. oktoober 2018 16:57
Sõna "kahjatsema" on EKKSis olemas. Erinevalt näiteks sõnast "ennesõjajärgsed".
j
ja Õhtulehe moderaator võiks ka sinna minna/ 30. september 2018 22:07
Eesti keeles kommenteerimine on Õhtulehes keelatud
v
Väga õige artikkel ja eriti tabav pealkiri/ 30. september 2018 22:05
Kodakondsus ei anna mitte midagi rohkemat kui õiguse valida riigikogu. Miks peaks Eestis valima riigikogu need, kes Eestis ei ela ja kellel on mingi muu riigi kodakondsus??? Või nagu meie eelmine president, kes luges päevi, millal siit minema saab? Eesti Vabariigi presidendi amet oli tal ainult selleks, et oma päris kodumaal paremat karjääri teha. Või härra rindkere, kellel on Rootsi kodakondsus, et vajalikul hetkel sinna karata paremat pensioni saama?
Riigikogu valimistel on moraalne õigus valida neil, kes on valinud endale Eesti kodakondsuse ja soovivad siia riiki panustada ja siin elada.
m
mismoodi Eesti kodakondsus valitakse/ 16. oktoober 2018 21:37
see ikkagi saadakse sünnijärgselt, ja seaduse järgi ei saa seda ära vötta. Valimised völtsitakse niikuinii e-hääletusega. Eks te poputage pagulasi ja omamaiseid tehke ikka maha, ega eestlane ju kokku hoia, koogutab Brüsseli ees. Jne-jne. Varsti ei ole riigiametnikel ka raha, ei ole, kes raha teenib... Milleks selline riik, kes ei austa oma keelt, kultuuri ja rahvast. Siin otsuste taga on kasuahned poliitikud.
m
Miks peaks väliseestlased valima riigikogu?/ 18. oktoober 2018 13:02
Sest see on ka meie kodumaa. Meie emad-isad, õed-vennad, sõbrad ja tuttavad elavad Eestis. Lisaks tahaks oma panuse anda, et Eesti Vabariik ikka alles ja tugev on, kui tagasi tulen või mu laps oma nõutud kvalifikatsiooniga Eestisse kolib. Miljon on jube väike arv ühe rahva jaoks. Mõelge ka veidi, enne kui seda arvu hinge sülitamisega veelgi vähendate. On naiivne arvata, et keegi, kelle juured Eesti riik maha raiub, jääks sama heasoovlikuks Eesti promojaks nagu seni.

r
30. september 2018 22:04
rändkerel ja kaslasel ju ka kuulu järgi kaks passi taskus.kindlustavad tagalat,mis muud.
t
Targad on need eestlasef/ 30. september 2018 21:41
kel oli nuppu endale ka Vene kodakondsus hankida Eesti oma kõrvale.
k
Küsiks arglikult/ 30. september 2018 21:09
Mis selles EV kodakondsuses on sellist, et see oleks mingisugune väärtus? Pass EU oma, rahvast varastatakse permanentselt paljaks, õigusruum ei teeni ei õigust ega õiglust ja suurele osale elanikkonnast on riigikord siiski orjanduslik kord.
Et milleks siis mitte omada igaks juhuks veel ühte kodakondsust, kuna seal ollakse inimlikumad?
e
ee/ 30. september 2018 21:24
kui EV kodakondsusel pole väärtust, siis mida sa hoiad seda passi?
v
Välismaa eestlaselt/ 18. oktoober 2018 12:52
Selline küsimus kodueestlaselt? Ja siis peame MEIE kuulama, et me polevat õiged eestlased! Me ei küsi, mida me SAAME, vaid mida me anda saame, kui me lapsed Eesti kodakondsuse säilitada tohivad.
v
vähk/ 30. september 2018 21:09
Aga mida garanteerib Eesti pass peale maksude
g
30. september 2018 22:06
garanteerib selle,et su maksuraha jõuab ikka abivajajate,s.t.eesti "eliidi" põhjatutesse taskutesse.
t
täitsa õige/ 1. oktoober 2018 05:27
Teistes riikides, nt. Vene Föderatsioonis, inimesed makse ei maksa. Ma vaatan, et paljud kannatavad siin EV kodakondsuse ja Eestis elamise tõttu. Kas te ei tahaks minna (tsenseeritud sõna) või siis vähemalt Vene Föderatsiooni?
p
Pass/ 18. oktoober 2018 12:47
Passil pole sotsiaal- ega maksusüsteemiga midagi pistmist. Tulumaksu maksad seal, kus töötad ja käibemaksu seal, kus ostad.