Eesti uudised

Kristen Michal: „Yana Toomi idee viiks Ida-Virumaa eraldamiseni, seda ei saa toetada.“

Tõstab tormi: Yana Toomi soovitus kaaluda venekeelse kogukonna kultuuriautonoomiat tekitab paksu pahameelt (117)

Kristjan Väli, Siim Randla, 29. september 2018 00:27
KAS AEG ON KÄES? Venekeelse kogukonna kultuuriautonoomia tegeleks vähemusrahvuse hariduse ja kultuuriküsimustega. Fotol 9. mai pidustused Kohtla-Järvel 2014. aastal. 
Yana Toomi väljaütlemine, et Eestil oleks aeg kaaluda venekeelse kogukonna kultuuriautonoomiat, on tekitanud üksjagu vastandlikke arvamusi. „Tuli välja, et mõned parempoolsed poliitikud teavad Eesti seadusandlust ja ajalugu valikuliselt,“ ütleb seepeale Toom.

Keskerakonna Narva piirkonna juht Yana Toom sõnas neljapäeval venekeelses kanalis Raadio 4, et aeg on kaaluda venekeelse kogukonna kultuuriautonoomiat. Poliitiku sõnavõtt tekitas paljude seas väga suurt meelepaha. Toom on närvilisest reaktsioonist üllatunud. „Tuli välja, et mõned parempoolsed poliitikud teavad Eesti seadusandlust ja ajalugu valikuliselt. Tuletan neile meelde, et õigus kultuuriautonoomiale on sätestatud põhiseaduse paragrahviga 50. Selles ilmneb Eesti vabariigi järjepidevus – kultuuriautonoomiaseadus kehtis aastani 1940 ning sõjaeelses Eestis kasutasid õigust moodustada kultuuriautonoomia juudid ja sakslased. Saksa autonoomia lõpetas tegevuse 1943. aastal, kuna suurem osa sakslasi kolis Saksamaale, juudi autonoomia likvideeriti Nõukogude võimu poolt kui kodanik organisatsioon 1940. aasta juulis,“ räägib Toom.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

17.09.2018
Yana Toom: Kaja, halloo, kuidas sa nii ruttu unustasid, mis on poliitiline kultuur
30.08.2018
NARVAS TUTVUNUD VENE ÕPETAJAPERE: meie kodumaa on Eesti!