Ülekäigurajad on selliselt ehitatud, et jalgratturile on ühele poole ilma ääreta tõus tehtud. Tavaliselt meetri laiune. Mina jalakäijana tavaliselt sellest kohast teed ei ületa. See video on muidugi halva kvaliteediga, aga mulle tundub, et tüdruk jooksis teele just sellest äärest, kus on jalgratturite pool.
Pole siin midagi õigustada. Rattur lihtsalt rammis ja niitis teise maha. Miks ta ei võinud meeter vasakult või meeter paremalt mööda sõita. Kui silmi peas pole, siis ärgu ratta selga istugu. Teine peab nüüd mitu kuud kodus istuma ja seejärel karkudega komberdama.
autojuht peaks sõitma kõnniteel, on see ülimalt taunitav olukord. Kui aga jagrattur kihutab mööda Tartu kõnniteid, kuigi autotee äärde on joonistatud ratturirada, siis kiidame veel takka. Äkki annaks mingi teenetemedali ka, et sandistas küll jalakäija, aga ei kihutanudki ära, nagu ratturitele kombeks. Mis imelik ollus on nende inimeste peades, kes küll selliseid seadusi välja mõtlevad.
10:29 kommenteerijale vastanuist, antud momendil, ajaks neli ratturit kolm jalakäijat alla. Kellele jääb kaks jalakäijat alla ajada kui kolm ajavad iga üks ühe alla?
on küll ülimalt taunitav. Jalgrattur on juht nagu iga teine sõiduvahendi juht ja peab alluma reeglitele. Tartu linnas see ei toimi. Kas keegi teab kedagi, kes teaks kedagi, kellele ei ole ratturid kõnniteel otsa sõitnud? See ei ole normaalne.
ise puterdavad vastukäivaid seadusi välja. Kuidas tohib jalgrattur sõita ülekäigu rajal kui sõidab "jalakäija kiirusega"? Mis tähendab juriidiliselt "jalakäija kiirus". Teiseks, jalgrattur pole jalakäija, vaid mehhaanilise liiklusvahendi juht. Ülekäigu rada aga kuulub jalakäijatele, mitte liiklusvahendi juhtidele. Soperdage ise vähem! Liiklus ei seedi ebamääraseid, kahemõttelisi tõlgendusi. Nii need õnnetused tekivad.
Mida te tarkpead ründate seda poissi? Tüdruk jooksis ka sellel hetkel mitte ei kõndinud! Tegu ei olnud antud hetkel enam jalakäijaga, vaid jooksija põrkus kokku ratturiga. Mõlemad olid hooletud, muidugi rattur enim, aga lastega ikka juhtub, mida te nutate ja kasvage suureks.
Ai-ai, väga valus. Mida tüdruku vanemad peavad tundma seda kokkupõrget nähes... Vähemalt poiss jäi seisma ja jooksis kohe tüdruku juurde. Ahh, miks küll peavad sellised lollid õnnetused juhtuma?? Sekund siia-sinna, ja oleks kõik teisiti läinud. Kiiret ja täielikku paranemist!
Jalakäija vahetus läheduses tohib jalgrattaga sõita jalakäija tavakiirusega (LS § 31 lg5). Millal seda järgima-kontrollima hakatakse? Ikka kihutavad jalgratturid viuh ja viuh mööda. See rattur jalakäija kiirusel ei liikunud. Kui kiirus oleks väiksem olnud, oleksid vigastused kergemad olnud. Ehk võtavad ettevaatlikumalt, kuid väga ei usu.
Nimetatud lõige räägib ainult erandkorras kõnniteel sõitmisest. Jalgratta- ja jalgteel ning ülekäigurajal ei tohi jalgrattur ainult jalakäijat ohustada. Milline reegel on kummaline, sest mitte ükski sõidukijuht ei tohi jalakäijat mitte kuskil ohustada. Milles mitteohustamine seisneb või mida selleks tuleb teha, ei ole kuskil kirjas. Kui lähtuda autojuhtimise praktikast, siis jalakäija mitteohustamine seisneb selles, et jalakäijat ei aeta alla, kuni ta ei jää autole ette.
Võta LS ette ja loe, ära targuta. Ülekäigurajal võib rattapede liikuda ratta seljas jalakäija kiirusega. Punkt. Kõnniteel ei tohi jalgrattaga sõita, välja arvatud seadusega ettenähtud erandid.
Aga võta ise liiklusseadus ette. Ülekäigurajal ei jalgratturil liiklusseaduse järgi iseenesest mingeid kiirusepiiranguid, ka mitte jalakäija vahetus läheduses. Samuti ei ole antud juhul tegemist kõnniteega, vaid jalgratta- ja jalgteega. Millisel juhul küll kehtib sõiduteega lõikumise kohas kiirusepiirang täiesti sõltumata ülekäiguraja olemasolust või puudumisest. Mina ise olen seda meelt, et jalgrattaga mitte ainult ei peaks olema selgemalt keelatud sõita kõnniteel, vaid peaks olema keelatud sõita kõnniteele märgitud jalgratta- ja jalgteel, kui see ei ole selleks sobiv (täpselt samamoodi, nagu jalgrattaga on keelatud sõita sellisel juhul teepeenral). Mulle väga meeldiks, kui ma saaks rahutumatele autojuhtidele öelda, et "märgile vaatamata mul on KEELATUD sellel kõnniteel sõita".
Kirjutamata reegel on, et jalakäija hoiab kõnniteel paremale teepoolele, nii et vastutulija jääb tema vasakule käele. Siin ongi jalakäija ülekäiguraja paremal pool, kuid talle sõidab peale jalgrattur. Võib-olla süüdi äsja asfaldi saanud joonimata tee, ei saanud aru kus ülekäigurada läheb ja kuhu poole hoida? Väga kurb juhtum ja paranemine võtab aega. Loodan väga, et ta saab ilusti kõndima ja jooksma. Kindlasti soovime talle head ja korralikku paranemist. Aga jalgratturid peaksid kõnniteedel kihutamise lõpetama.
Parempoolne on sõidukite liiklus. Jalakäijate liiklus ei ole reguleeritud, sest selleks ei ole mingit tarvidust. Üldiselt eelistavad jalakäijad hoiduda kõnniteel võimalikult kaugele sõiduteest. Foorinupud üldiselt paiknevad ülekäigurajast vasakul, mistõttu ei ole ebatavaline, et isegi jalgratturid mööduvad ülekäigurajal üksteisest vasakult. Kus jalakäijaid on rohkem, seal kujuneb välja rohkem kui kaks vastassuunalist liikumiskoridori.
Nii võidakse tõesti vastutulijaga kokku põrgata, kui üks kõnniteel liiklejatest parema poole asemel vasakul liigub. Kuid see jalgratturite kõnniteedel ja ülekäiguradadel kihutamine on ohtlik ja see juhtum vaid üks järjekordne näide. Midagi tuleks ette võtta, sest rattaga liiklejate arv aina kasvab. Kõnniteel ei ole enam ohutu kõndida, kui ratturid seal rahva hulgas kimavad. Mulle on tagant selga sõidetud, õnneks polnud ratturil kiirus suur ja pääsesin ehmatusega. Olen näinud ka kuidas maja nurga tagant välja kihutanud jalgrattur inimese maha niitis. Alati tuleb valvel olla. Eriti kui laps käekõrval. Kardad, et äkki astub ratturile ette või keegi sõidab otsa ja lapsed ei taju veel ju ohtu. Tüdrukule palju tervist ja kiiret paranemist. Ole tugev!
Antud juhul ei ole tegelikult tegemist kõnniteega. Poiss sõitis jalgratta- ja jalgteel. Kui tahta, et inimesed sõidaksid rattaga kõnniteedel tähistatud jalgratta- ja jalgteedel, siis on paratamatu, et aeg-ajalt juhtub ootamatuid kohtumisi majanurkade jms juures. Mõistlik on muidugi rattaga mitte sõita kõnniteel, ükskõik mida sinna joonistatud on, aga 12-aastaselt on natuke palju tahetud, et ta selles kohas sõiduteel sõidaks.
Kinnitust leiab aga tõsiasi, et ajakirjandus on saa** - Ikka oli vaja mulli puhuda - klikke saab ju ikka nii, kui kirjutada, et keegi jättis tüdruku vedelema. "Fake news!"