ÕL TV | Õhtuleht

ÕHTULEHE VIDEO | VÕIMATU VÕIMALIKUKS: kuidas peopesaga pudelil põhja alt lüüa? (21)

ÕL/KVARK, toimetaja Vidrik Võsoberg, operaatorid Aldo Luud, Jassu Hartsmann, 30. september 2018, 09:06
 Aldo Luud, Jassu Hartsmann
„Teeme võimatu võimalikuks“ on KVARK teadusteatri hüüdlause ning Õhtulehe ja KVARKi koostöösari, milles demonstreerime erinevaid põnevaid nähtusi ja katseid ning selgitame nende teaduslikku poolt. Esimeses osas tekitavad erilahenduste võlur Arnold Rein Tatunts ning teadusteatri loovjuht Mats Mikkor hulga klaasikilde, näitamaks, et sisuliselt lubavad füüsikaseadused kasvõi mõõduka peopesalöögiga klaaspudelil põhja alt lüüa.

Arnold Reinu sõnul nõuab vastav pudelisuule antav peopesalöök küll mõningast harjutamist ja tema käe tervise huvides võtsime appi hoopiski kummihaamri.

Miks selline katse? Muuhulgas ka sellepärast, et näidata sõpradega naljatada armastavatele tegelastele võimalikke tagajärgi. Kui üks selline naljamees baaris sõbraga pudeleid kokku lüües oma pudeli põhjaga semu pudeli kaela peale toksab, võib tulemuseks olla lõbus üleajav ja riideid määriv vaht. Aga tulemuseks võib olla ka hulk ohtlikke ja tülikaid kilde.

Katse sisuks on inerts – füüsikamõiste, mis tähendab sisuliselt seda, et aine on oma olemuselt laisk ja eelistab oma liikumiskiirust mitte muuta.

Tuleb välja, et naljamees peaks olema eriti ettevaatlik siis, kui sõbra pudelis on gaseerimata jook. Mullijoogi pudeliavale toksamine tekitab sõbras (loodetavasti lõbusat) paanikat vahuga määritud riiete üle. Aga kui joogis süsihappegaasi pole, siis võib naljatamine lõppeda killumerega.

Pudelipõhja purustamise katset ja selle tagamaid loe ning vaata allolevast videost.  

 Aldo Luud, Jassu Hartsmann

Teadusteatri katsete filmimiseks varustas võttekohaga AHHAA:

„Teaduskeskust AHHAA võib pidada Eesti teadusepopulariseerimise üheks suurimaks Mekaks ja siin kohtuvad erinevad teaduse populariseerijad erinevatest valdkondadest. Meil oli rõõm võõrustada teadusteatrit KVARK oma ruumides, nii nagu oleme varem võõrustanud nii kümneid väliskülalisi Soomest, USAst, Poolast, Bulgaariast ja ka näiteks Saksamaalt kui ka kodumaist Teadusbussi ja Kolme Põrsakest.

AHHAA eesmärk on pakkuda oma pinda põnevate eksperimenti, ägedate töötubade või kasvõi robotite ehitamiseks oma ruume selleks, et ükski äge katse ei jääks tegemata tingimuste puudumise pärast. Kutsume üles tulevikus ka teisi asutusi, kellel mõni põnev mõte on, meie poole pöörduma ja koos midagi vahvat ning meeldejäävat ette võtma.“

21 KOMMENTAARI

m
maamiiz 1. oktoober 2018, 22:30
Ise ka nõuka ajal peksnud nii pudeli põhju alt ja ka nüüd näidanud lastele kuidas see käib,shampa pudel ajab ainukesena kõvasti vastu,teised köki möki
j
JUHAN 1. oktoober 2018, 12:04
Mage trikk! Seda trikki veepudeliga demonstreerisid juba nõukogude aegsed õllesõbrad. Pakkudes seda trikki kihlveona mõnele naiivikule. Kihlveoks oli ...
(loe edasi)
Loe kõiki (21)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee