Laadin videot...
1
foto

„Teeme võimatu võimalikuks“ on KVARK teadusteatri hüüdlause ning Õhtulehe ja KVARKi koostöösari, milles demonstreerime erinevaid põnevaid nähtusi ja katseid ning selgitame nende teaduslikku poolt. Esimeses osas tekitavad erilahenduste võlur Arnold Rein Tatunts ning teadusteatri loovjuht Mats Mikkor hulga klaasikilde, näitamaks, et sisuliselt lubavad füüsikaseadused kasvõi mõõduka peopesalöögiga klaaspudelil põhja alt lüüa.

Arnold Reinu sõnul nõuab vastav pudelisuule antav peopesalöök küll mõningast harjutamist ja tema käe tervise huvides võtsime appi hoopiski kummihaamri.

Miks selline katse? Muuhulgas ka sellepärast, et näidata sõpradega naljatada armastavatele tegelastele võimalikke tagajärgi. Kui üks selline naljamees baaris sõbraga pudeleid kokku lüües oma pudeli põhjaga semu pudeli kaela peale toksab, võib tulemuseks olla lõbus üleajav ja riideid määriv vaht. Aga tulemuseks võib olla ka hulk ohtlikke ja tülikaid kilde.

Katse sisuks on inerts – füüsikamõiste, mis tähendab sisuliselt seda, et aine on oma olemuselt laisk ja eelistab oma liikumiskiirust mitte muuta.

Tuleb välja, et naljamees peaks olema eriti ettevaatlik siis, kui sõbra pudelis on gaseerimata jook. Mullijoogi pudeliavale toksamine tekitab sõbras (loodetavasti lõbusat) paanikat vahuga määritud riiete üle. Aga kui joogis süsihappegaasi pole, siis võib naljatamine lõppeda killumerega.

Pudelipõhja purustamise katset ja selle tagamaid loe ning vaata allolevast videost.  

Teadusteatri katsete filmimiseks varustas võttekohaga AHHAA:

„Teaduskeskust AHHAA võib pidada Eesti teadusepopulariseerimise üheks suurimaks Mekaks ja siin kohtuvad erinevad teaduse populariseerijad erinevatest valdkondadest. Meil oli rõõm võõrustada teadusteatrit KVARK oma ruumides, nii nagu oleme varem võõrustanud nii kümneid väliskülalisi Soomest, USAst, Poolast, Bulgaariast ja ka näiteks Saksamaalt kui ka kodumaist Teadusbussi ja Kolme Põrsakest.

AHHAA eesmärk on pakkuda oma pinda põnevate eksperimenti, ägedate töötubade või kasvõi robotite ehitamiseks oma ruume selleks, et ükski äge katse ei jääks tegemata tingimuste puudumise pärast. Kutsume üles tulevikus ka teisi asutusi, kellel mõni põnev mõte on, meie poole pöörduma ja koos midagi vahvat ning meeldejäävat ette võtma.“

Jaga artiklit

23 kommentaari

M
maamiiz  /   22:30, 1. okt 2018
Ise ka nõuka ajal peksnud nii pudeli põhju alt ja ka nüüd näidanud lastele kuidas see käib,shampa pudel ajab ainukesena kõvasti vastu,teised köki möki
J
JUHAN  /   12:04, 1. okt 2018
Mage trikk! Seda trikki veepudeliga demonstreerisid juba nõukogude aegsed õllesõbrad. Pakkudes seda trikki kihlveona mõnele naiivikule. Kihlveoks oli siis ikka joodav, mille kaotanu pidi trikimeistrile välja tegema. Aga muuseas, nemad tegid seda efektsemalt kui tänased teadusepoisid. Nemad ei äsanud pudelile mitte kummihaamriga vaid omaenda peopesaga. Mul oli endal ka võimalus seda trikki mõnel korral jälgida. Kõrvaltaatajana, mitte aga mõne rumala kihlavedajana.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis