Ehkki mõlemad olid pisarate äärel, oli Brett Kavanaugh Christine Fordist vaat et emotsionaalsemgiFoto: Reuters/Scanpix
Maailm
28. september 2018 16:28

KAHEKSA TUNDI EMOTSIOONE: seksuaalrünnaku ohvri ja süüdistatava ülestunnistused poliitikute ees (45)

Kaheksa tundi väldanud emotsionaalsed ülestunnistused professor Christine Blasey Fordilt ja tema väidetavalt ründajalt, ülemkohtu kandidaadilt Brett Kavanaugh'lt hoidsid neljapäeva pärastlõunal telekate äärde liimituna ameeriklasi nii kodudes, tööl kui ka Valges Majas. Mõlemad rääkijad olid korduvalt pisarate äärel. USA senati õiguskomisjonis ei ole üksmeelt muus, kui et Christine Ford on tõepoolest ohver. Ent kelle?

Esimesed neli tundi: Christine Ford

Ford ja Kavanaugh said enam-vähem võrdselt aega rääkida ja senati küsimustele vastata. Ford kirjeldas õhtut keskkooliaegsel peol, mil tulevane kohtunik, toona temast vaid veidi vanem Kavanaugh ta voodisse surus, talle peale ronis ja oma sõbra silme ees tüdrukut käperdama kukkus. Poistel olla Fordi kirjelduse järgi lõbu laialt olnud.

„Uskusin, et Brett võib mu ära vägistada,“ rääkis Ford senaatoritele. „Üritasin veel karjuda. Ta pani käe mu suule, et ma vait jääksin. Ausalt öeldes hirmutas just see viimane asi mind kõige rohkem ja mõjus mu elule kõige rängemalt. Mul oli raske hingata ja ma arvasin, et Brett tapab mu veel kogemata ära!“ Tal on siiani meeles poiste naer tema üle.

Fordi küsitles komisjoni kuuluvate vabariiklaste kutsutud seksuaalkurjategude prokurör Rachel Mitchell. CNNile arvamusloo kirjutanud advokaat Page Pate kirjutab, et sellega tulistasid vabariiklased endile jalga. Esiteks on prokurör alati pigem ohvri kui süüdistatava poolt ning kui üks selliste kuritegudega tegelev prokurör jääb ohvrit uskuma - mis autori hinnangul ka ühel hetkel juhtus - ei loe enam see, kes ta küsimusi esitama kutsus. Samuti on juristi sõnul tegemist väga ilmselge vastutuse lükkamisega prokuröri õlule senati vabariiklaste meespere poolt, kes ei julgenud Fordi ise küsimustega rünnata.

Põhiline küsimus, mida senaatorid ise julgesid Fordilt korduvalt küsida, oli see, kas ehk võis tema ründajaks olla keegi teine? See näib olevat ka komisjoni vabariiklaste avalik taktika - mitte kahelda selles, et Christine Blasey Ford on ohver, sest see võib nende mainet tõsiselt kahjustada, vaid ettevaatlikult kahelda selles, kas tema kallal vägivallatses ikka noor Brett Kavanaugh.

Ühel hetkel esitas üks demokraadist senaator Fordile küsimuse: „Millisel tasemel on teie veendumus, et just Brett Kavanaugh teid ründas?“

„Sada protsenti,“ vastas Ford.

Järgmised neli tundi: Brett Kavanaugh

USA ülemkohtunikuks kandideeriv Kavanaugh tuli senaatorite ette selge sihiga oma maine puhtaks pesta. Paljud märkisid, et mehe esinemine komisjoni ees oli kordades emotsionaalsem kui talle eelnenud naisterahva oma. Kavanaugh tõstis korduvalt häält ja oli silmnähtavalt ärritunud. Kuid eks kaalul ole enamgi kui vaid magus töökoht.

„See on hävitanud minu perekonna ja mu maine!“ ütles Kavanaugh.

Siiski on ka tema võtnud positsiooni mitte rünnata Fordi isiklikult. „Ma olen neist süüdistustest puhas. Ma ei soovi dr Fordile ja tema perele midagi halba,“ sõnas ta. „Ühel õhtul lugesid mu tütred Ashley ja Eliza õhtupalveid ja väike Eliza, kõigest kümneaastane...“ Kavanaugh kogus ennast, „ütles Ashleyle, et me peaksime ka selle naise eest palvetama.“

Ta kordas veel, et ei soovi Fordile ja tolle perekonnale halba. Hiljem korrutas ka tema veendumust, et tõenäoliselt on Ford tõepoolest kellegi jõletu rünnaku ohver, kuid kinnitas, et see polnud tema. Mis puudutab seda, et kirjeldatud üritusel tarbiti ka palju alkoholi, kaitses Kavanaugh korduvalt oma õllelembust ning rõhutas, et enda pildituks joomisel ja kerges joobes magama minekus on suur vahe.

Oma viha pööras nutu äärel Kavanaugh hoopis õiguskomisjoni demokraatide vastu. Nagu paljud vabariiklasedki, leiab ta, et tegemist on poliitilise nõiajahiga tema kandidatuuri vastu, mis on viimasel hetkel, kuid äärmiselt hoolikalt valmis sepitsetud.

Vabariiklasest senaator Lindsey Graham läks veelgi konkreetsemaks, käratades: „Mida te [demokraadid] tahate teha, on selle mehe elu hävitada, hoida tema kohta kohtus vabana ja siis loota, et 2020. aastal võidate valimised. Seda ütlesite, muide, teie ise, mitte mina!“

„Teil ei ole millegi pärast vaja vabandust paluda,“ ütles senaator Graham pärast hetkelist rahunemist Kavanaugh'le.

Senaator Graham ärritus senatisaalis demokraatide partei esindajate peale Foto: AP/Scanpix

CNNile kirjutanud advokaat Pate usub, et tõde võib olla nii Kavanaugh' kui Fordi jutus. Ta kirjutab, et on liiga sageli kaitsnud seksuaalvägivallas süüdistatud mehi ning kuulanud liiga paljusid tunnistusi väidetavatest rünnakutest, et Christine Fordi ütlustes kahelda. Ka selles, et Ford veendunult just Brett Kavanaugh'd oma ründajana mäletab.

Ta usub, et on täiesti võimalik, et Kavanaugh lihtsalt ei mäleta, mida ta tegi. Võib-olla, mõtiskleb advokaat, oli Kavanaugh nii purjus, et ei mäleta enam juhtunut ning usubki täiesti siiralt ja valetamata, et ta pole Christine Fordi kunagi käperdanud.