Sisuturundus

TOP 10 tööstuspärli, mida külastada Lõuna-Eestis 

Industrial Heritage, 28. september 2018, 13:37
Foto: Olev Mihkelmaa
Järgmisel nädalavahetusel ehk 5.-7. oktoobrini 2018 on Lõuna-Eestis avatud hulgaliselt vanu tööstushooneid, mis kutsuvad külastajaid "Industrial Heritage" projekti raames tutvuma meie põneva tööstusajalooga.

Tartumaa

Tartus asub vana tehasekompleks, kus nõukogude ajal valmistati külmutusseadmeid, mittetöötavaid vihmavarje ning tõmblukke, samuti salajasi detaile sõjatööstusele. Tänaseks ühendab Tartu loomelinnak Aparaaditehas loomingulisi ettevõtjaid. Siin on kunstnike stuudiod, disainerite ateljeed, kauplused ning restoranid ja kohvikud. Aparaaditehase boheemlaslik kvartal pakub lahedat meelelahutust igas vanuses külastajale.

Foto:

Aparaaditehase kõrval asuvas Trüki- ja paberimuuseumis saad sa uudistada paberi valmistamist, paberskulptuure, ajaloolisi trükipresse, puust ja tinast kirjatüüpe. Kui soovid, võid osaleda töötubades ja kaasa osta omapäraseid tooteid, mis valmistatud ainult Trüki- ja paberimuuseumis.

Foto: Olev Mihkelmaa

 A. Le Coq'i õlletehase territooriumil asub A. Le Coq'i õllemuuseum, mis annab põhjalikuima ülevaate Eesti õlleajaloost, kultuurist ja selle tekkest. 1898. a valminud linnasetornis on eksponeeritud ligi 2000 eksponaati, teiste seas originaalpudel Imperial Extra Double Stoutiga, mis pärineb aastast 1869. Kõik muuseumikülastused lõppevad muuseumi pubis, kus külastajad saavad degusteerida A. Le Coqi jooke.

Foto: Olev Mihkelmaa

 Tartumaal töötab juba 140 aastat järjepidevalt vesiveski. Hellenurme veskimuuseumis näed, kuidas jahvatatakse vee jõul vilja, tehakse "taevamannat" ja jahu ning küpsetatakse koos kolmanda põlve veskiemandaga maitsvat rukkileiba. Veski külastus ettetellimisel.

Hellenurme vesiveskiFoto: Olev Mihkelmaa olev@olev.ee

Jõgevamaa

Jõgevamaal asuv Siimusti savitööstus on alguse saanud õnneliku juhuse tõttu, kui umbes 150 aastat tagasi Vene tsaar Jõgevamaalt läbi sõitis ja andis kohalikule edumeelsele talumehele idee tarbekeraamikat tootma hakata. Siimusti savikojas töötab järjepidevalt juba kolmas põlvkond, kes jätkab 1886. aastal alguse saanud tootmistavasid ning tutvustab põhjalikult kvaliteetse tarbekeraamika valmistamisprotsessi. Kohapeal müüakse laias valikus savinõusid.

Foto: Olev Mihkelmaa

Alatskivi ait-kuivati laseb heita pilgu sajandite tagusele mõisamajandamisele. Aidas on aastaid tegutsenud looduskeskus ning sellel suvel avati kahe korruselise kuivati teisel korrusel püsiekspositsioon mõisa majandamisest ja kuivati tööpõhimõtetest. Kõrval asuvas magasiaidas aga tegutseb käsitöökauplus ja postkontor.

Foto: Olev Mihkelmaa

Võrumaa

Võrumaa Lasva veetorni galerii on vana kolhoosiaegse sigala torn, mille arhitektide-kunstnike lennukad ideed ja kogukonna aktiivsus on muutunud atraktiivseks ja auhindadega pärjatud objektiks, kus klavertrepp teeb muusikat ja külastajad naudivad roosteses veetünnis foto- ja kunstinäitusi. Avatud suveperioodil, talvel ainult ettetellimisel.

Foto: Olev Mihkelmaa

Ööbikuoru hüdrotöökoda-muuseum tutvustab vee-energia abil töötavaid seadmeid (käsitööriistu, metallitööpinke jms.). Kuni 1940. aastani andis töökoda voolu Rõuge koolile, kirikule ja kultuurimajale.

Foto: Olev Mihkelmaa

Põlvamaa

Süvahavva villavabrik-muuseumis on võimalik uudistada seda, kuidas villast lõng saab. Kohapeal saab osta mitmesuguseid villast valmistatud tooteid ja kohalikku käsitööd.

 

Foto: Olev Mihkelmaa

Põlvamaal, Räpinas asub Euroopa ainulaadseim tööstusarhitektuuri pärl Räpina Paberivabrik , mille ajalugu ulatub 1728. aastasse. Peeter I õukondlane krahv Karl Gustav von Löwenwolde ehitas Võhandu jõe äärde tellisevabriku ning sae-, jahu- ja paberiveski, mis tarvitasid jõuallikana vett. Räpina Paberivabrik, mis alustas tööd 1734. aastal, on Eesti vanim seni tegutsev tööstusettevõte, kus tänaseni paberit toodetakse. Vabriku külastus ettetellimisel.

 

Foto: Olev Mihkelmaa

Leevaku Hüdroelektrijaam-muuseumis saab tutvuda hüdroelektrijaama pika alaooga, sest Võhandu jõe veejõudu on Leevakul kasutatud juba 1835. aastast. 20. sajandu algul oli Leevakul jahu- ja saeveski ning villavabrik. Seal valmistati ka savinõusid. Leevaku Hüdroelektrijaam hävis II maailmasõja ajal. 1947. aasta elektrijaam taastat. Paarkümmend aastat hiljem see suleti ja avati taas 1993. aastal. Suvekuudel on elektrijaamas avatud muuseum. Tutvuda saab nii jaama enda, Leevaku ajalugu tutvustavate stendide kui nõukogudeaegsete elektrimõõdikutega.

 

Foto: Olev Mihkelmaa

Eeltoodud soovitused on muidugimõista vaid väike ülevaade Lõuna-Eesti tööstuspärandist. Järgmise kahe aasta jooksul äratatakse tänu Eesti-Läti programmi projektile „Industrial Heritage" uuele elule veel mitmeid põnevaid objekte ning luuakse kaasahaaravad tööstuspärandi teekonnad, mis tutvustavad tule- ja veetorne, veskeid, raudteepärandit ja tööstusi.

Vaata täpset Lõuna-Eesti avatud tööstuspärlite ajakava SIIT ja lisainfot Industrial Herigate projekti kohta leiab SIIT.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee