Foto: Teet Malsroos
Poliitika
28. september 2018 09:00

Kristen Michal: Yana Toomi idee viiks Ida-Virumaa eraldamiseni (161)

"Yana Toom üritab endiselt minna vastassuunas, rääkides kultuuriautonoomia varjus tegelikult venekeelsete inimeste segregatsioonis hoidmisest ehk sisuliselt Ida-Virumaa eraldamisest ja vene hariduse osakaalu kasvust. Keskerakonna tava kahes keeles erinevat juttu ajada on Savisaare aegne käitumismuster, ka seekordne sõnum oli Toomi poolt antud vene keeles," leiab riigikogu reformierakondlasest liige Kristen Michal. 

Yana Toom sõnas venekeelses kanalis Raadio 4, et aeg on kaaluda venekeelse kogukonna kultuurautonoomiat.

Kristen Michali sõnul räägib Yana Toom üheksakümnendate Interrinde tagurlikku juttu, Eestis on täna juba tugev toetus ideele, et eestikeelne haridus peab algama lasteaiast."Eelmisel aastal toetas meie pakutud ideed ka mitte-eestlastest vanemate suur enamik, üle 70%. Paradoksaalselt näitavad inimarengu aruanne ja põhjalikud uuringud, et Eestis on paremaks tulevikuks kasu heast eestikeelsest haridusest. See on vastupidine Keskerakonna soovile hoida kaht keeleruumi lahus, ning rääkida vene keeles teistsugust juttu nagu Savisaare ajast kombeks," kirjutas Michal oma Facebooki kontol. 

"Jüri Ratas kinnitas vasakule ja paremale ning juulis 2017 mustvalgel deklareerides, et Yana Toom esindab teda ning Keskerakonna poliitikat. See deklaratsioon oli antud peale Yana Toomi ja teiste käremeelsetega peetud läbirääkimisi, et oleks selge, et edasi on nad seotud nii heas kui halvas. Täna andis Toom teada, et on aeg hakata talle antud lubadusi vene hariduse eelistamisest ning nullkodakondsusest täitma," kirjutas Michal. " Sest nagu Toom ja Savisaar on öelnud, ei kuulu Keskerakond Jürile, vaid tuleb meeles pidada kelle häältel Narvas, Tallinnas ja seetõttu ka riigis püsitakse.".

Michali sõnul on selge, et vene kultuurautonoomia varjus aetakse hoopis teist asja, pigem sellist mida ootab partner Ühtne Venemaa ja saatkond Pikal tänaval. "Valimistel näeme, kas Eestis antakse sellele heakskiit või saab toe hoopis eestikeelse hariduse alustamine lasteaiast. Samuti ei toeta me Toomi ja Ratase mõtteid nullkodakondsusest, ehk kodanikuks saamisest, ilma eesti keelt ja Eesti vabariigi põhiseadust tundmata."