Foto: Roela vabatahtlik päästekomando
Ohtuleht.ee 27. september 2018 16:42
Roela vabatahtliku päästekomando liige, kass Albert peab tundmatu julmuri lastud õhupüssikuulide tõttu võtma tugevaid valuvaigisteid ja teda ähvardab halvatus. Roela päästekomando on võtnud oma südameasjaks ka õhkrelvad relvaloa alla saada.

Roela vabatahtlik päästekomando kirjeldab juhtunut sotsiaalmeedias:

"Meie juures hakkas 2017. aasta kevadel käima must kass, valge maniski ning valgete käpaotstega. Kuna meil komandos on ennegi neljajalgseid külalisi jalutamas käinud, pidasime me teda lihtsalt uudistavaks kassiks, kes ajab oma kassiasju. Kuid läks teisiti. Hakkasime uurima, et kellele võiks me kogukonnast see kiisu kuuluda. Selgus kurb tõsiasi, et tema perenaine suri ja kiisul polnud juba mõnda aega kodu. Istusime oma komando liikmetega maha ja pidasime aru. Otsustasime, et kass usaldab meid ja soovib jääda meie juurde.

Tegemist on ilusa, kõrge jala ja tugeva kondiga tõelise kõutsiga. Ristisime ta Albertiks, perekonnanimega Häire ehk siis Albert Häire. Alberti kasuks otsustasime sellepärast, et meie komando süda ja uhkus, paakauto Katariina, kannab suure uhkusega peal tsentrifugaalpumpa Albert Ziegler, mille abil on paljude inimeste vara kaitstud ja päästetud. Häire aga sellepärast, et kui meile tuleb häire, siis peab minema... ning kunagi ei tea, mis ees ootab.

Häire on see, mis seob kõiki päästjaid ning tuletõrjujaid ning suunab meid kellelegi appi. Ühtlasi on Roela vabatahtlik päästekomando üksus, kus kehtib range sisestruktuur seega, naljaga pooleks, omistasime talle rühmapealiku staatuse. Tema pilk, hoiak ja suhtumine annavad nii mõnelegi eeskuju.

Albert on meie komando ja meeskonna täieõiguslik liige, kellega arvestatakse täielikult ning keda kiputakse ka liialt hellitama. Käisime Albertiga Rakvere loomakliinikus arstil kontrollis ja registreerisime kiisu ära. Kuna arst ütles, et firma ega asutus ei saa olla looma omanik ja vastutaja, valisime sõbralikult endi seast ühe, kelle nimele Albert läks. Arsti sõnul oli Albert tugev, terve ja tõeline kõuts, kellel vanust arvati olevat umbes kuus aastat.

Arstidele pakkus nalja ja rõõmu, et Albert on tuletõrjekass ja elab päris päästekomandos. Jah, elabki, ja tema peamine residents on meeskonna ruum, kus tal on kolm pesa (vastavalt tujule), mõned pappkastid (kasside lemmikud), oma kraapimispost (meie endi tehtud), kolm toidukaussi erinevate pasteetidega (mitmekesisuse mõttes) ja oma rätik, millega me teda kuivatame, kui väljas sajab ja ta on märg ning käpad porised.

Samuti on ta suurepärane meister evakueerumises. Kui juhtub, et meeskonnaruumi aken on lahti, siis on Albert valmis demonstreerima oma oskust väljuda pakettakna kitsast avast.

Aga nüüd selle loo peamisest põhjusest.

23. septembri õhtul avastasime komandos, et Albert käib kuidagi kahtlaselt ja hoiab saba imelikult, nagu oleks sabaluu katki. Lähemal uurimisel saime aru, et tal on valus. Järgmisel päeval helistasime loomaarstile ja saime vastuvõtu aja 25. septembril kella 12ks. Arvasime ise, et äkki on Albert puusade piirkonda löögi saanud. See oli vale arvamus. Arst kutsus meid röntgeniruumi ning näitas pilti, mis jahmatas meid tõeliselt. Albertit on lastud õhupüssist. Pilt näitas kahte kuuli, ühte reies ja teist selgroolülide vahel. Albertile tehti kange valuvaigistav süst, mis tegi ta natuke uimaseks, et ta saaks puhata ja magada.

Arst ütles, et selgroo juures olevat kuuli on väga suur risk eemaldada, sest võidakse vigastada närvi ja veresooni, mille tagajärg on halvatus. Olime šokis. Albert on ju üks meist. Komandosse jõudes pidasime nõu ja otsustasime, et konsulteerime siiski arstidega ning kui võimalik, siis tuleks kuulid eemaldada. Loomakliinik mainis Alberti kohta veel seda, et kui kuuli ei eemaldata, siis ei saa ikkagi välistada võimalust, et Albert halvatuks ei jää.

Siinkohal tahaksime väga tugevalt koputada inimeste südametunnistusele - selline tegevus ei ole normaalne ning on ühiskonnas taunitav. Ainult haige mõistusega inimene käitub loomadega nii. Õhupüss peaks meie hinnangul minema samuti relvaloa alla, sest inimesed ei suuda selekteerida oma tegevust ning aduda seda, mida selline käitumine endaga kaasa toob. Ilmselt tekitab meie seisukoht inimeste seas vastakaid tundeid ,aga ilmselt on nii meie kui ka muudes kogukondades inimesi, kes meid mõistavad.

Oleme ju meie need, kes oma kogukonnas oma vabast ajast (oma perede, kodude ja lemmikloomade arvelt) turvavad ööpäevaringselt teie seljatagust, kallid Roela kogukonna inimesed. Teie hulgas on aga isik, kes leiab, et tema on seadusest ja heast tavast üle, rääkimata lugupidamisest loomade vastu. Vaadake üksteisele otsa ja mõelge ning analüüsige, sest elate ju ise selles kogukonnas, kus sellised asjad teatavate isikute poolt toime pannakse.

Täna oleme meie need, kes abi vajavad ja paluvad - teie käest, Roela kogukond, et aitaksite leida isiku/isikud, kes nõnda käituvad.

Hetkel on Albert tubane ja tugevate valuvaigistite all, samuti ka pideva järelvalve all. 26. septembril, helistasime uuesti arstile, sest olemasolev valuvaigisti on liiga nõrk, sest Albertil on endiselt valus. Arst määras veel lisaks kangemat rohtu. Loodame, et seda lugu lugedes hakkavad inimesed märkama endi ümber halva suhtumisega inimesi ja ei karda sekkuda."

Päästekomando lisas täna, et Albert vajab jätkuvalt valuvaigisteid:

"Käisime täna arstil süsti saamas. Tegemist on lisavaluvaigistiga, mida süstitakse lihasesse ja teeb looma natuke uimaseks, et ta saaks puhata ja ehk ka magada. Albert on muidugi meil väga hüperaktiivne ja ei taha magamisest kuuldagi. Homme võtame ette sama teekonna ja sama protseduuri. Täname ka kogu südamest kõiki heade soovide ning abipakkumiste eest. Seda teemat meie enne ei jäta kui süüdlane käes ja õhkrelvad relvaloa all! Saab olema raske ja konarlik teekond, aga me teeme seda kõikide teiste loomade ja inimeste turvalisuse pärast."