Eesti uudised

"Vaatasin neid ülevalt aknast ja lehvitasin, kui puu neile kaela sadas.!

GALERII ja VIDEO | Hiiglaslik hõberemmelgas langes tormituulega väikelapsest meetri kaugusele  (32)

Liina Hallik | Video: Tiina Kõrtsini, 27. september 2018 17:21
Foto: Tiina Kõrtsini
Kadriorus Liivaoja tänaval elavaid inimesi tabas täna hommikul šokk, kui otse laste mänguväljaku kõrval murdus suure raginaga hiiglaslik hõberemmelgas. Puu kukkus meetri kaugusele just autosse istunud väikelapsest ning lõhkus langedes kolm parkimisplatsil seisvat autot.  Üks puuharu murdis sisse maja 2. korruse aknast.

Majas elav Riina Solman lehvitas just abikaasale ja 6aastasele pojale, kes olid hetk varem autosse istunud, et lasteaeda sõita. „See oli väga ehmatav, ma olen siiamaani šokis. Vaatasin neid ülevalt aknast ja lehvitasin, kui puu neile kaela sadas. Alles siis, kui alla jooksin, nägin, mis oli tegelikult juhtunud. See oli ikka päris õudne. Langev tüvi läks poisist meetri kauguselt mööda,” räägib ehmunud Riina Solman.

Majaelanik RIINA SOLMAN Foto: Tiina Kõrtsini

Samal teemal

Tuulele alla andnud puu lõhkus ülemise rõdu ning raputas lahti maja katvad plaadid. Suur puuharu lendas sisse 2. korruse aknast. „Üks tüvi sadas inimesele tuppa. Ma ei tea, kas ta oli kodus, võib-olla magas,” räägib Solman. „Meie oleme neljandal korrusel, pääsesime ainult ehmatusega. Kui puu kukkus, oli tunne, et suured mullahunnikud lendavad taevast kaela ja maja laguneb. Kass kõnnib siiamaani maadligi.”

„Ma ei saa siiani aru, kuidas meie auto, mis oli esimesel parkimiskohal, terveks jäi. Saime auto puu alt lihtsalt välja tagurdada, ühtegi kriimu polnud. Kõrvalseisval autol oli kapott ja auto katus täiesti sodiks, viga said ka järgmised kaks autot,” kirjeldab ehmunud naine juhtunut.

Päästjad askeldavad kohal, kuhu oli pargitud väikelapsega autoFoto: Tiina Kõrtsini

Sama puu murdus osaliselt juba juunis, raieluba ei väljastatud

Kurioosseks teeb loo asjaolu, et samale puule püüdsid Solmanid raieluba taotleda juba juunis. Toosama väikelaste mänguväljaku vahetus läheduses seisev hõberemmelgas on nimelt kord juba osaliselt murdunud. Tol korral keegi viga ei saanud.

„1.juunil kella 23.30 paiku öösel murdusid sama puu esimesed kolm haru,” meenutab Solman. „Need ei olnud üksnes oksad, vaid jämedad harutüved. Üks kukkus risti üle sõidutee, nii et kvartalist ei saanud enam sisse-välja sõita, teine langes majale ning meie ja naabrite aknale. Kolmas laste mänguväljakule.”

Remmelga allesjäänud harud ulatuvad mänguväljaku kohaleFoto: Tiina Kõrtsini

Kohale tulnud arboristid, kes puud pügasid, öelnud majarahvale, et puu on mäda ja tuleb maha võtta. „Arboristide hinnangul oli puu ohtlik,” räägib Solman „Ma arvan, et raieloast keeldumise taga on lihtsalt ametnike hirm. Haabersti hõberemmelga saaga ju just oli.”

„Selliseid puid on linn ja pargid täis,” muretseb Solman. „Linnas tuleb puud tõsiselt üle vaadata. Me asume ju mere ääres, siin on tormid ja tuuled. Puudekallistajad ei hooli sellest, mis inimestega juhtub. Mulle ka meeldib rohelus, ega ma asjata Kadriorus ela, aga inimelud on tähtsamad.”

"Puu ei ole porgand," ütleb keskkonnaamet

Tallinna linnas tegeleb puude passistamise ja raielubade väljastamisega Tallinna keskkonnaamet. Ameti haljastuse osakonna juhataja ning linna maastikuarhitekti Kristiina Kupperi sõnul alustati puude passistamist eelmisel aastal. "Tänaseks päevaks on infosüsteemi sisestatud 4000 puu andmed. Amet tegeleb linna maal kasvavate puudega – eramaal jälgib ja hoolitseb puude eest kinnistu omanik.”

„Puu vajab samuti hooldust nagu iga elav organism ja õigeaegselt teostatud hoolduslõikus aitab ära hoida tulevikus tekkivaid probleeme. Näitena võib siin tuua kaheharulised puud, mille üks latv on noore puuna eemaldamata jäänud ja vanemas eas on oht, et üks harudest murdub ja seega muutub kogu puu ohtlikuks,” selgitab Kupper.

Ohtlikuks muutuvad Kupperi sõnul puud, mille võra ulatuses teostatakse mitmesuguseid kaevetöid. „Amet on sunnitud igapäevaselt inimestele meelde tuletama, et puu ei ole „porgand“ ja et ilma juurteta ei püsi puu püsti, olgugi, et tüvi säilib püstises asendis peale ehitustegevuse lõppu. Juurestiku kahjustamine tekitab mõne aasta pärast tüvemädaniku ja puu muutub kiiresti ohtlikuks.”

Kupperi sõnul peab ohtlikuna tunduva puu raieks taotlema raieloa, mida saab teha digitaalselt läbi linna kodulehe. Seejärel tuleb Tallinna keskkonnaameti spetsialist koha peale puud vaatama. Omanik saab soovi korral juures olla ning oma muret selgitada. Mõnikord saab puu ohtlikkust vähendada hoolduslõikusega, kui see ei ole võimalik ega perspektiivikas, väljastab amet raieloa.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee