Maailm

MEDVEDEV: jutud Vene salabaasidest Soomes on haige väljamõeldis (39)

Aadu Hiietamm, 27. september 2018 14:22
PRESSIKONVERENTSIL: Venemaa peaminister Dmitri Medvedev (vasakul) ja Soome peaminister Juha Sipilä kolmapäeval Helsingis. Foto: Vida Press
Venemaa peaminister Dmitri Medvedev käis kolmapäeval Helsingis, kus kohtus neljandat korda Soome peaministri Juha Sipiläga. Pressikonverentsil küsis YLE ajakirjanik Heikki Heiskanen neilt ka viimastel päevadel tähelepanu keskmesse sattunud Vene taustaga firma Airiston Helmi Oy seotud uurimise kohta. 

Heiskaneni sõnul on Turu saarestikus alanud uurimisega seoses tekkinud mure, et Venemaa võib sinna rajatud helikopteriväljakut kasutada sõjalistel eesmärkidel.

Venemaa peaminister Dmitri Medvedev reageeris küsimusele iroonilise naeruga. Ta ütles esmalt, et see uurimine on Soome siseasi ja kui Soome soovib ametialast abi, siis Venemaa seda ka annab. Kuna vahistatute seas on ka Venemaa kodanik, siis antakse vajadusel ka konsulaarabi.

„Ei tea, kelle haiges peas sündis jutt sõjalistel otstarbel kasutatavast helikopteri maandumispaigast. See tundub paranoilise mõttena,“ lisas Venemaa peaminister.

Foto: Vida Press

Samal teemal

Soome peaminister Juha Sipilä rõhutas, et sellest uurimisest kõnelustel ei räägitud. Tegemist on veel pooleli politseiuurimisega, mis puudutab rahapesu ja maksudest kõrvalehoidmist. Vahistatud on venelane ja soomlane ning see mõjuta riikide vahelisi suhteid. „Laseme nüüd politseil asja uurida,“ manitses Sipilä ajakirjanikke. Seejärel pressikonverents lõpetati.

Soome meedia on aga endiselt arvamusel, et Turu saarestikus toimunud suuroperatsiooni tagamaad on laiemad kui majanduskuriteod. Sellele viitab operatsiooni ulatus ning kaitseväe kaasamine. Samuti see, et võimude selgitused on jäänud väga napisõnaliseks. Tähelepanu äratab seegi, et nii president Sauli Niinistöt kui ka peaminister Juha Sipilät informeeriti Turu saarestikus korraldatud operatsioonist veel enne selle toimumist. Kui tegemist oli tõesti vaid tavalise majanduskuriteo uurimisega, siis miks oli vaja sellest riigi kõrgemat juhtkonda eelnevalt informeerida? 

Anonüümsust palunud julgeolekueksperdid on Soome meediale rääkinud, et tegelikult korraldati Turu saarestikus riikliku tasemega operatsioon, mille eesmärk oli peatada Venemaa sõjaväeluure GRU tegevus Soomes.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee