Foto: Ühendkuningriigi Suursaatkond
Ohtuleht.ee 27. september 2018 12:51
7. ja 8. oktoobril külastavad Eestit Nende Kuninglikud Kõrgused Wessexi krahv ja krahvinna. Elizabeth II noorim poeg Edward ning tema abikaasa tulevad Eestisse seoses riigi 100. sünnipäeva ning ühtlasi ka 100 aasta täitumisega Eesti ning Ühendkuningriigi sõpruse algusest.

Visiidi vältel kohtuvad krahv ja krahvinna Eesti president Kersti Kaljulaidiga, peaminister Jüri Ratase, välisminister Sven Mikseri ja riigikogu esimehe Eiki Nestoriga. Selleks, et märkida kahe riigi jätkuvat tugevat koostööd avavad kuninglikud kõrgused Eesti Meremuuseumi Lennusadamas näituse, mis räägib Briti Kuningliku Mereväe olulisest rollist Eesti Vabadussõja (1918–1920) alguskuudel. Samuti asetavad kuninglikud külalised pärja kaitseväe kalmistul asuva Vabadussõjas langenute mälestusmärgi jalamile ning samas sõjas hukkunud Briti sõdurite hauaplatsile.

Lisaks kohtuvad Wessexi krahv ja krahvinna andekate Eesti noortega. Riigikogus tutvuvad nad Briti saatkonna poolt korraldatud koolilaste loomekonkursi “100 aastat sõprust” parimate töödega, noortel autoritel on võimalus oma töid kuninglikele külalistele tutvustada. Tallinna Inglise Kolledžis saavad Wessexi krahv ja krahvinna kuulata kooliõpilaste debatti soolise võrdõiguslikkuse teemal. Briti suursaadiku residentsis toimuvale teepeole on kutsutud Edinburghi hertsogi auhinna ja Superheroes programmides osalejad ja Britanica huvikooli noored inglise keele õppijad.

Wessexi krahv ja krahvinna on täiskoormusega töötavad Briti kuningliku perekonna liikmed. Igal aastal külastavad kuninglikud kõrgused sadu koole, ülikoole, sõjaväebaase ja heategevusorganisatsioone, et tutvuda nende tegemistega ning tõsta nende nähtavust maailmas. Wessexitele on eriti südamelähedane noorsoovaldkond – 1999. aastal asutasid nad oma fondi The Wessex Youth Trust, mis toetab noori aitavaid heategevusorganisatsioone.