Poliitika

Rahandusminister: Isamaa soovis aktsiiside langemist, aga valitsuses ei suudetud selles kokku leppida (26)

Toimetas Triinu Laan, 27. september 2018 11:05
Foto: Tiina Kõrtsini
Valitsus esitas riigikogule järgmise aasta üle 11 miljardi euro ulatuva riigieelarve eelnõu. Paraku ei suudetud kokkulepet saavutada aktsiiside vähendamises.

Isamaa tegi ettepaneku langetada alkoholi aktsiise, kuid valitsuskoalitsioon selles kokku ei leppinud.  „Piirikaubanduse vähendamiseks on põhimõtteliselt kaks võimalikku teed: Üks on see, et külmutada aktsiisid pikaks ajaks ja oodata kuni Läti ajapikku järele jõuab. Teine võimalus olnuks langetada aktsiisi oluliselt ehk siis Läti tasemele ja loota, et piirikaubandus sellest seiskub. Kuigi tegin ettepaneku aktsiise langetada, leppis valitsus kokku esimene stsenaariumi kasutamises,” kommenteeris rahandusminister Toomas Tõniste.

Riigieelarve eelnõu kohaselt on Eesti 2019. aasta riigieelarve tulud kokku 11,07 miljardit eurot, kulud 10,95 miljardit eurot ja investeeringud 370 miljonit eurot.

Eelarve projekt on struktuurselt tasakaalus ja nominaalselt ülejäägis. Struktuurne tasakaal tähendab seda, et riigi eelarvepoliitika vastab riigi majanduse olukorrale ja ei jahuta ega kuumuta seda üleliia.

Valitsus järgis uue eelarve koostamisel maksurahu. Uusi makse ei kehtestata ja tühistatud on kõik varem plaanitud aktsiisitõusud. Eesti maksukoormus ulatub 33,6% SKPst, mis on tunduvalt madalam kui Euroopa Liidu keskmine maksukoormus (40% SKPst).

Samal teemal

28.08.2018
Aivar Sõerd: kummalised rahaeraldused järgmise aasta riigieelarves
28.08.2018
Tallinki juht: iga aastaga saab olema järjest raskem põhjendada, miks me 500 miljonit eurot lätlastele viime
27.08.2018
Kütusefirmad: valitsus pani aktsiisi prognoosides 100 miljoniga mööda
26.08.2018
Riigieelarve: valitsus kiidab, opositsioon laidab, teadlane jääb rahule