Juhtkiri

Juhtkiri | Anvelti ametkond peedistab heauskseid kodakondsusega (12)

Ohtuleht.ee, 26. september 2018, 18:00
Foto: Teet Malsroos
Kujutage ette olukorda, kui lähete Eesti passi aegumistähtaja lähenedes teenindusbüroosse uut dokumenti taotlema, kuid seal saate teada, et riik on teile varasemalt andnud kodakondsuse eksikombel. Enamgi veel – kodakondsusest jääte ilma mitte ainult teie, vaid ka kõik ülejäänud samal moel Eesti kodanikuks saanud teie pereliikmed. Selline stsenaarium pole halb uni, mis hommikul ärgates natuke peas kummitab ja päeva peale üle läheb, vaid täiesti reaalne asjade käik paljude Eesti elanike jaoks, kes seni end naiivselt selle riigi kodanikeks on pidanud.

Olukord on enam kui huvitav, sest nende isikute jaoks õigustatud ootuse põhimõte justkui ei kehtikski. Enam kui loogiline on seegi, et kui riik on kusagil teinud vea, siis ei jää hammasrataste vahele heauskne kodanik, vaid vastutab riik ise ning konkreetselt praagi läbi lasknud ametnik või poliitik. Võttes perepealt ära talle väidetavalt eksikombel antud kodakondsuse, aga lisaks veel ka ülejäänud pereliikmeilt tähendab juba staliniaegselt Venemaalt tuttavat kollektiivset karistamist, millele lääne kultuuriruumis kohta olla ei tohi.

Seetõttu ei peaks siseminister Andres Anvelt mitte telestuudios võimlemas ega kaamera ees trepijooksu harrastamas käima, vaid peab võimlema eelkõige selle nimel, et skandaalsele olukorrale rahuldav lahendus leida. Anvelt on seda pikantsemas olukorras, kuna ajal, mil riik jätab seniseid kodanikke ilma Eesti passidest, aitasid püüdlikud ametnikud vormistada ministri sisuliselt kahekordseks Eesti kodanikuks. Hilisemad argumendid ministri sünnijärgseks kodanikuks saamisel polnud aga spetsialistide hinnangul kuigi veenvad. 

Järelikult – kui ministri puhul saab ametnik silma kinni pigistades soovitud tulemuseni jõuda, siis on see võimalik ka tavakodanike puhul, mõistagi silma kinni pigistamata. Eeldusel, et Eesti passi saajad pole riigile valeandmeid esitanud ning on dokumendid saanud heauskselt kõiki tol hetkel kehtinud nõudeid täites.  

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee