Abordiparagrahvi tühistamise pooldajad pärast maikuus toimunud referendumit DublinisFoto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 26. september 2018 19:23
Iirlased hääletasid selle aasta mais hääletasid abordi seadustamise poolt. Iiri naised, kes seda võimalust soovivad, tohivad paluda arstil rasedus katkestada tõenäoliselt juba järgmise aasta alguses. Protseduuri eest raha maksma ei pea.

Newsweek kirjutab, et. 18. septembril allkirjastas Iirimaa president Michael Higgins maikuus toimunud referendumi järgse eelnõu, millega tühistataks Iiri põhiseaduse kaheksas paragrahv, mis annab lootele samaväärsed õigused kui loodet kandvale naisele. Eelnõu jõuab parlamendis lugemisele tõenäoliselt juba oktoobris ning paragrahvi lõplik tühistamine ja raseduse katkestamise lubamine hakkab kehtima ilmselt millalgi järgmise aasta alguses.

Seni on Iiri naised reisinud Suurbritanniasse, et protseduur seal ära teha. Edaspidi oleks see neile oma riigis tasuta. Edaspidi tohib Iirimaal naise soovil aborti teha kuni 12 nädalat kestnud raseduse puhul. Erandjuhtudel, kus rasedus ohustab ema tervist või lootel esinevad väärarengud, võib raseduse katkestada ka hiljemalt 23. nädalal.

Suurbritannias, kus iirlannad varem protseduuri tegemas käisid, tohib omal soovil rasedust katkestada kuni 24. rasedusnädalani, erijuhtudel ka hiljem. See ei puuduta Põhja-Iirimaad, kus on omad seadused. Aktivistid nõuavad nüüd ka Põhja-Iirimaa abordiseaduste võrdsustamist ülejäänud Suurbritanniaga. Põhja-Iirimaal on abort õigustatud vaid juhul, kui rasedus ohustab naise elu või kahjustab naise füüsilist või vaimset tervist.