Arvamus

Peapiiskop Viilma noortekohtumisel: uurige ja otsige tõde! (2)

Ohtuleht.ee, 25. september 2018, 12:39
Urmas ViilmaFoto: Teet Malsroos
Paavst Franciscuse oikumeenilisel kohtumisel noortega Tallinna Kaarli kirikus tänas Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma paavsti erilise tähelepanu eest meie väikese rahva, sealhulgas Eesti noorte vastu. Viilma rõhutas usualaste teadmiste tähtsust ning kutsus noori üles nõudma kallutamata ja erapooletuid usualaseid teadmisi kõikides koolides ning mitte vaid erakoolides.

Avaldame Urmas Viilma kõne täies mahus:

Samal teemal

"Teie Pühadus paavst Franciscus,
Austatud eminentsid, ekstsellentsid,
õed ja vennad, ja eelkõige noored kristlased

Tänane noorte kohtumine Tema Pühaduse eestvõttel on sama märkimisväärne kui Tema Pühaduse/tema visiit kolme Euroopa miniriiki – Leetu, Lätti ja Eestisse. Rahvaste juurde, kes on läbi ajaloo palju kannatanud, kuid on Jumala armust väärinud eluõigust ja kestma jäänud. Eesti ei ole riik, kus noored igapäevaselt sellisel viisil kirikuid täidavad kui täna Tema Pühaduse kutsel. See ei tähenda, et Eesti noored ei otsiks Jumalat või ei januneks Issanda Jeesuse Kristuse elustavat evangeeliumi. Lihtsalt, Eesti noorte kokkupuude usuküsimustega jõuab sageli nende elu alles täiskasvanu ikka jõudes iseseisva eluga kaanevate eksistentsiaalsete küsimuste tekkimisel.

Kuigi Eesti on innovaatika ja infotehnoloogia pilootriik Euroopas, kus teadmiste põhist haridust hinnatakse kõrgemalt kui paljudes muudes paikades, iseloomustab vabas ja tänapäevases Eestis sündinud uusi noorte põlvkondi usualane kirjaoskamatus. Vaid mõni protsent kõigist koolinoortest saab koolis teada erinevatest maailma religioonidest, sealhulgas kristlusest. Ometi on kristlus see usk, millega iseloomustame viimase kaheksa sajandi kestel Eestimaad. Oleme andnud oma riigile hellitavalt isegi Maarjamaa nime!

Tänapäeval on moraalsete otsuste ja valikute aluseks head ja usaldusväärsed teadmised nii nähtavast kui nähtamatust maailmast. Sellele pinnasele rajaneb iga noore inimese väärtusmaailm ja minapilt. Ristiusu tõdesid tundma õppides muutuvad aga individualismi ja isikliku kasu kõrval väärtusteks ka üldine heaolu ja ühiskondlik kasu. Kõikide õpetuste seast tõuseb eristuvalt esile just kristluses kuulutatav piirideta ligimesearmastus kõigi, eriti mahajäetute, kõrvaletõugatute, teistsuguste, ka võõraste vastu. Seetõttu on just koolieas saadud teadmised üldisest ligimesearmastusest hooliva ja armastava ühiskonna ehitusmaterjaliks, mida on kasutatud demokraatliku ja Jumala palgest peegeldunud inimnäolise Euroopa rajamiseks. Uued põlvkonnad noori peavad jätkama samadele kristlikele alustele toetuva ühiskonna ülesehitamist.

Selleks pöördun ka isiklikult kõigi noorte poole: uurige ja otsige Tõde, mis on kestnud üle ajastute! Seiske oma õiguste eest omandada kallutamata ja erapooletuid usualaseid teadmisi kõikides koolides, mitte ainult erakoolides, kelle esindajad ja mitmed õpilased osalevad ka täna siin noorte kohtumisel.

Ligimesearmastusele, mis on eriomaselt kristlik väljend, keskendunud ühiskonna tänase ja homse päeva eest kanname ühist vastutust vaatamata oma veendumustele. Katoliiklased ja luterlased on seda üheskoos 31. oktoobril 2016. aastal reformatsiooni meenutamise aasta palvusel Lundis neljanda oikumeenilise imeratiivina tunnistanud. Meie kõik, kes me Lundi katedraalis viibisime tunnistasime: “Luterlased ja katoliiklased peavad üheskoos taasavastama Jeesuse Kristuse evangeeliumi väe meie aja jaoks”.

Seda ühist vastutust meid ümbritsevast keskkonnast hooliva ning ligimest armastava ühiskonna eest kanname me Eestis teadlikult kogu kristlaskonnaga. Õiglasema ja kristlikele väärtustele põhineva ühiskonna nimel teevad eriliselt koostööd Eesti Kirikute Nõukogu kaudu kõik kristlikud konfessioonid ühiselt.

Oma tervituse lõpetuseks tahan tänada Teie Pühadust erilise tähelepanu eest meie väikese rahva ja eriliselt Eesti noorte vastu! Meenutan kohtumist Teiega Vatikanis eelmise aasta detsembris Luterliku Maailmaliidu asepresidendina. Seal kõnelesin ootusärevalt Teie tulevasest visiidist Eestisse. Te ütlesite, Teie Pühadus, et ka mina palvetaksin nii Teie kui ka käesoleva visiidi õnnestumise eest! Mul on hea meel, et Jumal on meie palvetele vastanud ning tänase päeva tõeks teinud!

Jumal olgu tänatud!
Soli Deo gloria!"

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee