Juhtkiri

Juhtkiri | Kas riik peaks kõiki tasuta ravima hakkama? (22)

Ohtuleht.ee, 23. september 2018, 21:41
 STANISLAV MOSHKOV
Värskeim soovitus Eesti ravikindlustussüsteemi muutmiseks näeks ette seni ravikindlustuseta isikutele tasuta kindlustuse andmise. Pole mõtet vaielda selle üle, kas kindlustuseta on praegu 120 tuhat või 70 tuhat inimest, sest arv on igal juhul väga suur ning muudatuse elluviimine läheks nii või teisiti palju maksma – räägitud on „vaid“ 80 miljonist.

Samas on pidevalt räägitud, et praegunegi haigekassasüsteem pole vananeva ja väheneva elanik- ning eriti just töötajaskonnaga riigi jaoks jätkusuutlik. Seega tuleb praeguse ettepaneku puhul arvestada, et see kannab valimiseelset tasuta asjade jagamise pitserit ning üldsuse reaktsioonide põhjal saavad poliitilised jõud otsustada, kas idee üleskorjamine tasutakse valimistel piisava arvu häältega.

Ravikindlustuseta isikute väga suur hulk viitab senise süsteemi vildakusele. Samas on inimesed vajadusel osavad seaduseauke ära kasutama, kui kulukale haiglaravile siirdudes organiseerib kindlustuseta isik endale kiirelt ajutise kindlustuse. Tegu on muidugi pettusega, kui ise haigekassasse panustamata lastakse maksumaksjatel oma ravikulud kinni maksta.

Kuid ei saa eitada ka lausalise kindlustamise positiivseid külgi. Haiguste ennetamine või võimalikult varases järgus ravi alustamine on ühiskonnale odavam kui hilisem krooniliseks kujunenud haiguste ravi või tüsistustega võitlemine.  

Kuid tasuta ravikindlustuse jagamisel tuleb küsida nagu tasuta asjade puhul ikka, et kust selle jaoks raha võetakse? Kui esialgu leitakse vajalikud miljonid töö ümberkorraldamise abil, siis kas see süsteem on ka pikemas perspektiivis jätkusuutlik? Kindlasti tahab pädevat vastust saada ka makse maksev inimene, kui järjest rohkem hüvesid saavad tasuta kätte ka need, kes makse ei maksa. Enamgi veel – lausravikindlustuse korral võib ühiskonda tabada hoopis bumerangina maksumaksjate hulga vähenemine. Sest sugugi vähe ei pruugi olla neid, kes on ametlikku töökohta pidanud vaid ravikindlustuse saamise nimel. Kui sellised inimesed loobuvad nüüd töökohtadest ja maksumaksmisest, suureneb surve haigekassale veelgi.     

22 KOMMENTAARI

q
qq 26. september 2018, 14:18
Aga miks riik tahab, et teda tasuta kaitstaks?
p
Peaks 25. september 2018, 22:48
Inimelu on kõige tähtsam, meid on vähe
Kui kodus on keegi haige, ravitakse, perekond on ühiskonna algrakuke ja iga inimene on tähtis.
Vesi ja ravi on eluks vajalikud, asendamatud
Loe kõiki (22)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee