ÜLE 100 000 KUULAJA: Kaunases Santakose pargis kuulas pühapäeval paavst Franciscuse jutlust üle 100 000 inimese. Foto: AFP/Scanpix
Aadu Hiietamm 24. september 2018 08:02
Paavst Franciscus, kes laupäeval alustas Leedu pealinnast Vilniusest ringsõitu Balti riikides, on esmaspäeval Lätis. Seda visiiti varjutab Läti katoliku kiriku hiljutine skandaal: augusti lõpul pidas politsei kinni rooma-katoliku preestri, keda kahtlustatakse teovõimetu mehe vastu toime pandud seksuaalkuritegudes. 

Paavst Franciscuse Läti-visiidi kõrghetk on missa Ida-Lätis asuvas Aglona basiilikas, mis on üks kaheksast katoliku kiriku rahvusvahelisest pühamust. Eelregistreerimisel avaldas soovi missast osa võtta 31 902 inimest. Läti seim kuulutas kõrge külalise visiidi puhul esmaspäeva vabaks päevaks, mis Läti rahandusministeeriumi arvutuste kohaselt tekitab riigieelarvesse kaheksa miljoni euro suuruse augu. 

Paavsti visiidi eel puhkes aga Lätis ootamatult katoliku kirikuga seotud seksiskandaal. Politsei pidas teovõimetu mehe vastu toime pandud seksuaalkuritegudes kahtlustatuna kinni rooma-katoliku preestri, 73aastase Pavels Zeila. Koos temaga võeti vahi alla veel kaks meest (sünd 1955 ja 1958) kahtlustatuna inimkaubanduses. Politseinikud konfiskeerisid ka kahtlustatavatele kuuluvad arvutid ja andmekandjad

„Kaks kahtlustatavat võimaldasid raha eest ligipääsu vaimse puudega isikule ehk ohvrile ning üks kahtlustatav (preester) pani ostjana toime seksuaalakte,“ selgitas Läti kõrge politseiametnik Armands  Lubarts. 

Kannatanu on teise grupi invaliid, kes Läti seaduste kohaselt kvalifitseerub teovõimetuks isikuks. See asjaolu tähendab, et ta ei suuda enda ümber toimuvat mõtestada ega saa päris täpselt aru. Kohtus süüdimõistmisel ähvardab Pavels Zeilat kuni 12aastane vanglakaristus. 

Preester eitab kuritegusid

Pavels Zeila ise on kuritegusid eitanud. Tema advokaadi sõnul on juhtumi asjaolud segased. Läti katoliku kirik lubas pärast Zeila vahistamist teha võimudega koostööd ning rõhutas, et kõik on süütud hetkeni, kuni pole tõestud vastupidist. Samas kinnitati ka, et kirik on igasuguse vägivalla vastu, eriti veel siis, kui selle all kannatavad nõrgad ja abitud inimesed. 

Pavels Zeila on Latgales teada-tuntud tegelane. 2005. aastal nimetati ta Rēzekne aukodanikuks. Rēzeknes on ta elanud juba 36 aastat ja kohalikud elanikud ei usu, et kirikuisa võis teha midagi sellist, milles teda kahtlustatakse. Pealegi on preester soliidses eas ning tema süüdistamine seksuaalkuritegudes tundub kohatu ja ebareaalne.

Kohalikud  peavad võimalikuks, et preester Zeila vahistamine on provokatsioon, mis ajastati paavst Franciscuse visiidiga. Samas ei oska nad selgitada, kes võiks olla säärase provokatsiooni taga. 

Kohus jättis kaheks kuuks vahi alla

Riia ringkonnakohus otsustas reedel Pavels Zeila siiski kaheks kuuks vahi alla jätta. Tõsi, preester viibib alates 10. septembrist haiglas, kus talle kohtuistungiga samal päeval  tehti keeruline operatsioon.   

Pavels Zeila vahistamine on leidnud rohkelt kajastamist ka väljaspool Lätit. Soome rahvusringhääling YLE  spekuleeris võimalusega, et paavst Franciscus võib seda Läti-visiidi ajal kommenteerida. 

Pühapäeval pidas paavst Franciscus rohkem kui 100 000 inimesele jutluse missal Kaunases Santakose pargis.

LEEDU SAAKS OLLA SILD: Laupäeval Vilniuses presidendipalee juures peetud kõnes leidis paavst Franciscus, et Leedu saaks olla sild Ida ja Lääne-Euroopa vahel.  Foto: AFP/Scanpix

Laupäeval ütles ta Vilniuses presidendipalee ees korraldatud kohtumisel kohalike võimukandjate, kodanikuühiskonna esindajate ja diplomaatidega, et Leedu saaks dialoogi, avatuse ja mõistmise abil olla sild Ida- ja Lääne-Euroopa vahel.

Paavsti ringsõit Balti riikides lõpeb teisipäeval Tallinnas.