Uudised

Tauno Kangro kingib naistele lilli iga päev 

Betty ESTER , 8. märts 2000, 00:00
Skulptor Tauno Kangrole on naistele lillede kinkimine sama tavaline kui nimekaardi ulatamine. Eraldi naistepäevaks lillede kinkimine tekitab temas aga trotsi.

“Oi, ma just pool tundi tagasi ostsin lilli!” hüüatab Tauno Kangro, kui ajaleherahvas teeb skulptorile ettepaneku minna naistepäevaks sobivat lillekimpu valima. Skulptor oli just mõne hetke eest mööda Viru tänavat oma ateljeesse kõndides lillemüüjate käest sekretärile paar kollast tulpi kaasa võtnud. “Ah jah, ühele kliendile viisin ka lilli, kes skulptuurile järele tuli,” meenutab ta.

Armastab lilledes värvikirevust

Kangrole on lillede kinkimine igapäevane tegevus. “Sama elementaarne kui visiitkaardi andmine või käesurumine,” müristab suurt kasvu skulptor laia naeratusega. “Lillede juures on oluline värvikirevus,” sõrmitseb Kangro hellalt kuldkollaseid ja punasekirjuid tulpe.

“Need lilled sobiksid ideaalselt lauale, kui oleks juures sama värvi küünlad,” imetleb ta helelillasid krüsanteeme. Kunstniku hindava silma all leiavad heakskiidu ka tumelillad gerberad.

“Ma tulen täna juba mitmendat korda,” sõnab skulptor tuttavlikult lillemüüjatele, kelle näod igapäevast klienti nähes rõõmsalt lilleõie kombel õitsele puhkevad. Kangro valib välja paar kollast tulpi – need on tema tänased lemmikud: “Kevadel tuleb ikka värskeid tulpe kinkida.” Talvel jääb aga kujuri pilk rooside peale pidama.

“Mulle meeldivad üldiselt kõik lilled, kuid ma ei poolda selliseid kimpe, kuhu kirev paber ümber keeratakse,” räägib ta. “Need kuuldavasti meeldivad ainult venelastele ja purjus soomlastele.”

Oma eelistuste hulka ei loe ta ka liiliaid nende tugeva lõhna tõttu ja punaseid nelke, mida enne naistepäeva igas korralikus lilleletis saadaval on.

Viib naisele ja tütardele tihti õisi

Kangro ei saa aru, miks ainult naistepäeva ajal lillede kinkimise ümber lärmi lüüakse, kui kõikidel päevadel võib naisi meeles pidada.

“Mina jätaks sellel päeval lilled hoopis kinkimata,” lisab ta, põlgus hääles. Kangrote peres pole naistepäevaga seoses erilisi traditsioone. Kuigi naisi, keda meeles pidada, on Tauno Kangro ümber küllaga – abikaasa Tiina, kolm tütart ja ämm. Nii abikaasale kui tütardele kingib pereisa tihti õie või paar. “Tütred tunnevad sellest isegi rohkem rõõmu, abikaasa arvab, et toon lilli siis, kui olen mõne pahandusega hakkama saanud,” muigab skulptor habemesse. “Eks tal mõnikord ole õigus ka,” lisab ta tagasihoidlikult.

Kangro ei leia, et lillede saamine ainult naiste privileeg on, ta lükkab agaralt ümber väite, nagu ei sobiks meestele lilleõitega ligi astuda. “Mulle näiteks meeldib lilli saada, nii lõike- kui ka potililli,” selgitab ta. Kangrol on terve kaktusekogu sõbralt, kes skulptorile igaks sünnipäevaks kaktuse toob. “Mõni neist on juba väga suureks kasvanud, teine alles pisikene,” võib taimeilu hindav Kangro lilledest lõputult rääkida.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee