Juulist kehtib tasuta ühistransport peaaegu üle terve Eesti, tõsi, vaid maakonnaliinidelFoto: TEET MALSROOS
Lugejakiri 21. september 2018 17:38
Õhtulehele saatis kirja Tõnis, kes on pettunud Kaja Kallase väljaütlemises, nagu oleks tasuta ühistransport mõttetu.

"Lugesin 19. septembri Õhtulehest Kaja Kallase repliiki tasuta bussisõidu kohta (see oli refereeritud Tartu Postimehest)," alustab Tõnis. Tartu Postimehe intervjuus ütles Kallas muuhulgas, et tasuta bussisõit maakondades on inimeste probleeme süvendanud, kuna piletit ette osta ei saa ja keegi ei või teada, kas ta ikka bussi mahub.

"Tsiteerides klassikuid: "Tule taevas appi!". Kas see neiuke, kes pretendeerib isegi peaministri kohale, üldse midagi mõistab või millestki aru saab? Viimsi valla juhid (mõtlen tema isa) ja Brüsseli ametnikud on ilmselt tõesti juba viie jõukama Euroopa rikkaima riigi inimeste hulgas.

Tagasi tasuta bussiliikluse juurde - neiu Kaja ütleb, et "keegi ei või teada, kas ta ikka bussi mahub; me lõpetaksime selle ära".

Vaatasin kuupäeva, see ei olnud Õhtulehe laupäevane Kräpp.

Kui tasuta bussiliiklus algas, olin ja olen ka praegu selles suhtes ebakindlal seisukohal. Seda eelkõige sellepärast, et see võib halvata kaugliine, mis on enamasti kommertsliinid ja mida ei doteerita. Aga see on teine ja hoopis keerulisem teema. 

Kuid praegu on see tasuta bussisõit maakonnaliinides ennast väga hästi õigustanud. Kaja Kallas ja tema isa muidugi tasuta või üldse bussidega ilmselt ei sõida. Või kui sõidavad bussiga, siis tõenäoliselt ostavad endale selle liiklusvahendi.

Kui maainimesed tõesti on niipalju hakanud sõitma, et on vaja suuremaid busse, siis ei ole lahendus selles, et kehtestatakse uuesti tasuline sõit. Enamasti ei sõida keegi niisama sõidu enda pärast. Lihtsalt varem on paljud hädavajalikud sõidud rahanappusel jäänud sõitmata. 

Muidugi, bussiliikluse probleemi saaks neiu Kaja loogika järgi lahendada väga efektiivselt - uuesti tasuline sõit ja kahekordistada piletihinda. Pole enam sõitjaid, pole enam vaja bussiliine. Pole enam tüütud maainimesi, Brüssel, Tallinn ja Viimsi vald - mida matsikari peale nende veel vajab!"