Juhtkiri

Juhtkiri | Riigikogulaste lahkumishüvitised vajavad remonti (9)

Ohtuleht.ee, 20. september 2018, 17:12
 
Olukord on klassikaline – Laine Randjärv valiti Eesti Kontserdi uueks juhiks, kuid ta soovib seal tööleasumist edasi lükata, sest enne riigikogu volituste lõppu Toompealt lahkudes jääks ta ilma lahkumishüvitisest. Taoline lähenemine on muidugi väga inimlik, sest kes küll leiaks endas jõudu ära öelda 20 tuhande euro väljamaksmisest, kuid läheb siiski selgelt vastuollu põhimõtetega, mille jaoks hüvitis välja mõeldi.

Poole aastapalga suuruse hüvitise saab kätte automaatselt, kui lahkuv saadik just ei kirjuta loobumisavaldust. Randjärv on juba teatanud, et ei näe loobumiseks põhjust.

Samas võib küsida, miks riigikogulastele selline eraldi toetussüsteem, kui meil on olemas ju igati toimuv töötukassa? Sarnase põhjendusega kaotati näiteks riigikogulaste eripensionid, kuna kõigil neil on võimalus riigi poolt pakutavate pensionisammaste abil ise oma vanaduspõlv kindlustada. Imagoloogiliselt oleks töötukassas arvele võttev eksriigikogulane muidugi küsimärgiks, sest kuidas sobib riigiasju otsustama inimene, kes tööturul iseseisvalt toime ei tule.

Küll aga võiks kõigile saadikuile lennuki pealt ühtlaselt raha külvamise asemel läheneda igaühele vajaduspõhiselt. Näiteks makstaks saadikuile pärast riigikogust lahkumist maksimaalselt poole aasta vältel igakuiselt hüvitist kuni uue töö leidmiseni. Kuigi ka siin on oma karid, sest pole ju motivatsiooni minna tööle, kui ametisseasumisel lõpetataks igakuise hüvitise maksmine.

Lõppude lõpuks taandub kõik konkreetse saadiku sisemisele väärikusele ja eetilisele kompassile. Kuna Randjärve puhul on raha saamine igati seaduslik, siis on raske tema käitumisele ka etteheiteid teha. Hinnangu saavad anda valijad, kui mitte Randjärvele endale – kuna ta enam ei kandideeri -, siis näiteks tema koduerakonnale.

9 KOMMENTAARI

o
oo 25. september 2018, 07:52
Miks siis inimene riigikogust lahkub? Arusaadavalt tervislikel põhjustel, perekondlikel põhjustel. Ausameelne võib lahkuda ja põhjusel, et on ennast ü...
(loe edasi)
j
24. september 2018, 19:36
Järelikult pole Eesti Kontserdile uut juhti vaja, kui niimoodi kannatab oodata.
Loe kõiki (9)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee