2
fotot
Lisa Brennan-Jobs (VIDA PRESS)

Ajakiri Vanity Fair avaldas katkendid Steve Jobsi mahavaikitud tütre Lisa Brennan-Jobsi mälestusteraamatust "Small Fry". Tulevane Apple'i tehnogigant ja tema sõbratar Chrisann Brennan olid mõlemad 23aastased, kui nende tütar sündis. Kuid Jobs keeldus aastaid omaks võtmast, et ta on Lisa isa.

Kõigi Õhtulehe paberlehes ilmunud artiklite täismahus lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?

Ajakiri Vanity Fair avaldas katkendid Steve Jobsi mahavaikitud tütre Lisa Brennan-Jobsi mälestusteraamatust "Small Fry". Tulevane Apple'i tehnogigant ja tema sõbratar Chrisann Brennan olid mõlemad 23aastased, kui nende tütar sündis. Kuid Jobs keeldus aastaid omaks võtmast, et ta on Lisa isa.

"Kolm kuud enne isa surma hakkasin tema majast asju varastama," kirjutab ajakirjanik Lisa Brennan-Jobs (40). "Tatsasin paljajalu ringi ja libistasin esemeid taskusse." Midagi väärtuslikku ta ei näpanud: Jobsi uue naise põsepuna, küünelakk, kulunud balletisussid, neli "vanade hammaste värvi" luitunud valget padjapüüri ...

Lisa Brennan-Jobsi mälestusteraamat. (Amazon.com)

"Pärast iga eseme varastamist tundsin küllastumust. Tõotasin endale, et see on viimane kord. Aga varsti tabas mind otsekui janu tung varastada veel midagi." Lisa sirtsutas endale peale ka kallist roosivett, mis ta vannitoast leidis. Kuid voodis surmahaigelt ja jõuetult lebava isa kommentaar oli salvav: "Lisa, sa lõhnad nagu peldik."

Jobs väitis kohtus, et on steriilne

Jobsi viimasel eluaastal käis Lisa tal umbes iga kahe kuu tagant külas ja jäi kogu nädalavahetuseks. Varajases lapsepõlves oli ta pidanud kasvama isata. Jobs keeldus tütart omaks võtmast ja tema ema Chrisanni rahaliselt toetamast. Chrisann sai riigilt toetust, kuid pidi koristajana ja ettekandjana lisa teenima, et ots otsaga kokku tulla.  

1980. aastal langetas kohus DNA analüüside põhjal otsuse: Steve Jobs on Lisa isa, ehkki Apple'i asutaja oli vande all väitnud, et on steriilne. Jobsi kohustati tütre täisealiseks saamiseni talle elatist maksma. Advokaadid nuiasid välja kõige väiksema elatisraha, mis võimalik oli. Neli päeva pärast otsuse jõustumist läks Apple börsile ja Jobsi varandus tõusis 200 miljonile dollarile. 

Enne seda aga käis ta tütart üle aastate esmakordselt vaatamas. "Kas sa tead, kes ma olen?" nõudis ta Lisalt. "Olin kolmene. Ei teadnud," tunnistab tütar memuaarides. "Ma olen sinu isa. Ma olen üks tähtsamaid inimesi, keda sa eales tundma saad." Ema Chrisann muianud hiljem, kui Lisa talle intsidendist rääkis: Jobs käitunud nagu "Tähesõdade" Darth Vader. 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Steve Jobs (@stevejobs_officials) on

Selleks ajaks, kui Lisa oli seitsmene, oli ta emaga 13 korda kolinud. Kord elasid nad sõbra möbleeritud toas, kord olid ajutised allüürnikud. Selleks ajaks oli isa ja tütre suhtlus sagenenud. Jobs käis tütart umbes kord kuus vaatamas. 

"Minu eksistents rikkus isa vedamisperioodi."

Lisa ei suuda mõista, miks isa aastaid eitas, et tema algne Lisa-nimeline personaalarvuti polnud tütre järgi nime saanud. Oli ju! Kui Lisa keskkoolis isa käest seda päris, nähvas too: "Eih! Sorri, lapsuke."

Alles aastaid hiljem, kui Lisa koos isa uue perega - Jobsil oli veel kaks tütart ja poeg - Lõuna-Prantsusmaal puhkas ning nende seltskonnas olnud U2 rokkar Bono sedasama küsis, vastas Jobs jaatavalt. Lisa tänas Bonot. "See on esimene kord, kui isa jah ütles. Aitäh küsimast!" Kas kuulsad inimesed vajavad oma saladuste avaldamiseks tõepoolest teiste kuulsate inimeste seltskonda, arutleb ta nüüd, täiskasvanud naisena. 

Lisal ei jäänud muud üle kui järeldada: "Isa jaoks olin ma plekk tema silmapaistval karjääril, sest meie lugu ei klappinud selle võimsuse ja vooruslikkuse narratiiviga, mida ta endale ilmselt soovis. Mu eksistents rikkus isa õnne. Minu jaoks oli lugu vastupidi: mida lähemal ma talle olin, seda vähem ma häbenesin; isa oli osake maailmast ning pidi mind valguse kätte lennutama."

Jaga artiklit

3 kommentaari

N
no ja   /   17:05, 20. sept 2018
väga õige siis
M
Mati  /   16:32, 20. sept 2018
Varas avaldas raamatu. Juhhei.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis